Wielkie liczenie krakowskich rowerzystów
W Krakowie pojawiły się nowe liczniki rowerowe. Pojawiły się tam, gdzie powstała nowa infrastruktura. Będą też nowe stacje samoobsługowe.
Pętle indukcyjne, które zmierzą natężenie ruchu rowerowego zamontowano przy ulicach Grzegórzeckiej, Armii Krajowej, Kamieńskiego i Niepołomskiej. Przy przy wjeździe na kładkę pieszo-rowerową nad torami przy Kamieńskiego pomiary ruchu mogą być niezwykle ciekawe. To nowy obiekt, który powstał z myślą o rowerowym połączeniu dwóch części miasta - południa z centrum. Statystyki pokażą czy trasa cieszy się popularnością, ilu rowerzystów i rowerzystek z niej korzysta.
Warto też będzie się dowiedzieć, w jakim stopniu popularny jest oddany do użytku kilka lat temu 5,5-kilometrowy odcinek drogi dla rowerów pod wałach Wisły - od alei Pokoju do mostu Wandy (ulica Niepołomska.
Liczniki rowerowe nie są gadżetem. To narzędzie, które pomaga nam projektować w przyszłości nowe odcinki. Dzięki nim wiemy, jakie trasy są popularne, w jakich godzinach i dniach odbywa się ruch, skąd i dokąd podróżują rowerzyści -
tłumaczy Marcin Wójcik, oficer aktywnej mobilności w krakowskim Zarządzie Transportu Publicznego.
Liczników rowerowych jest w Krakowie w sumie 17. Pokazują ogromny wzrost ruchu rowerowego. Tutaj za dobry przykład może służyć sytuacja na ulicy Mogilskiej: w grudniu 2016 roku ulicą przejechało 16 tysięcy cyklistów, od początku tego roku ten sam odcinek pokonało ponad 730 tysięcy.
Wielkie liczenie krakowskich rowerzystów
Jak policzyć rowerzystów w Krakowie i czy pojawią się kolejne liczniki? Zarząd Transportu Publicznego zastanawia się nad innym rozwiązaniem, chodzi o kamery zliczające cyklistów (podają również prędkość, z jaką się poruszają). Takie rozwiązania stosowane są w Holandii.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Kamery nie wymagają klasycznego zasilania, wystarczy panel fotowoltaiczny. Montuje się je do istniejącej przy drogach dla rowerów infrastruktury, chociażby do latarni ulicznych. Można łatwo przenosić w kolejne miejsce
- tłumaczy Wójcik.
Za kilka dni rowerzyści będą mogli też korzystać z 13 stacji napraw dwóch kółek, samoobsługowych (południowa i wschodnia część miasta). Punkty wyposażone są w zestawy narzędzi i w pompki. Większe stacje zlokalizowano na rondzie Dywizjonu 308, ulicy Stella-Sawickiego i Dąbrowskiej.