Więcej dróg rowerowych w masywie Góry Chrobrego
Masyw Góry Chrobrego będzie przyjaźniejszy dla rowerzystów.System dróg rowerowych w masywie zostanie wydłużony o dwakilometry.
We środę podpisano umowę w sprawie budowy nowej infrastrukturyrowerowej. Zrobił to wiceburmistrz gminy Głuchołazy Roman Sambor imarszałek województwa Andrzej Buła.
2,1 km dwóch nowych tras rowerowych
Zgodnie z podpisaną w środę umową, samorząd województwa dopłacipołowę kosztów powstania dwóch tras rowerowych o łącznejdługości 2100 m – „czerwonej” o długości 1750 m i”czarnej” o długości 350 m. Na podstawie kosztorysuinwestorskiego budowa ścieżek pochłonie 150 tys. zł. Planowanezakończenie realizacji zadania ustalono na koniec I kwartału 2020r.
System ścieżek rowerowych, tzw. singletracków, w masywie GóryChrobrego to jedyny taki obiekt w woj. opolskim. Liczące czterykilometry trasy, dzięki wsparciu finansowemu samorządu województwa,zostaną przedłużone do sześciu kilometrów.
Władze gminy Głuchołazy podkreślają, że wybudowanie ścieżekod samego szczytu Góry Parkowej stworzy spójną całość ześcieżkami już istniejącymi, zachęci turystów do odwiedzeniaodbudowanego schroniska i kaplicy św. Anny, ale przede wszystkimbędzie dodatkową atrakcją turystyczną promującą region,przyciągając ludzi szukających sposobu na aktywne spędzenieczasu. Trasa jest tak przygotowana, by mogły z niej skorzystaćzarówno osoby z niewielkim doświadczeniem, jak i miłośnicy ostrejjazdy.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Reaktywacja schroniska
„W połowie tego roku na szczycie Góry Chrobrego ma zostaćuruchomione reaktywowane schronisko. W tym miejscu mają się właśniezaczynać nowe ścieżki. Tu sportowych emocji zaznają przeciętnimiłośnicy zjazdu na rowerze, będzie też gratka dla bardziejodważnych i zaawansowanych – gwarantuje to 350 metrowy czarnyodcinek trasy. Przyjeżdżają do nas trenować grupy kolarskie. Jużodbywały się u nas lokalne zawody. Po rozbudowie, gdy będzie jużłącznie około 6 km tras, pomyślimy o imprezie o większej skali”– powiedział Sambor.
Ścieżki typu singletrack to ścieżki zjazdowe, jednokierunkowe oróżnym stopniu zaawansowania, na których można poruszać sięwyłącznie po wyznaczonej ścieżce rowerem górskim. Ześcieżek mogą korzystać rodziny z dziećmi jak i zawodnicytrenujący różne dyscypliny kolarstwa górskiego. Do budowy ścieżekwykorzystuje się materiały dostępne na miejscu (kruszywo, ziemię,drewno), przez co ścieżki są neutralne dla środowiska. (PAP)
„