Warszawski „Dzień do pracy na rowerze” (28.05)

infobike
28.05.2010 15:10

Jak informuje Krzysztof Śmietana –dzisiejszym 'Dniem do pracy na rowerze’ zbliżamy się do finiszu majowej akcji Gazety Wyborczej –’Kręć, Warszawo’. W przyszłym tygodniu zostaną ogłoszone firmy, które otrzymają stojaki rowerowe od miasta. 'Gazeta’ w ostatnich dniach zbierała zgłoszenia od firm przyjaznych rowerzystom. –„To dla nas miła niespodzianka, że przybywa pracodawców, którzy stwarzają coraz lepsze warunki dla osób, które chcą dojeżdżać do pracy na dwóch kółkach. Same stojaki już nie wystarczają. W niektórych firmach powstają szatnie z prysznicami i 'rowerownie’, czyli pomieszczenia, gdzie można wygodnie przechowywać rowery. Sami pracownicy, którzy dojeżdżają na rowerze, przekonują, że to nie jest wcale męczące, a mimo braku dróg rowerowych może być bardzo przyjemne –pisze Krzysztof Śmietana.
W piątek (28.05) odbyło się wielkie liczenie ile osób przyjechało do pracy na rowerach. Niektóre firmy przygotowywały nawet imprezy przekonujące pracowników do dwóch kółek. Poniżej lista firm, które oficjalnie zgłosiły się do rowerowej akcji:
– bank BGŻ
– bank City Handlowy
– EDC
– Hewlett Packard
– Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
– Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych
– Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej.
– Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków
– Ministerstwo Ochrony Środowiska
– Nokia Siemens Networks
– Deloitte
– IDC Polska
Organizatorami rowerowego miesiąca 'Kręć Warszawo’ jest 'Gazeta Wyborcza’ i stołeczny ratusz. To część ogólnopolskiej akcji 'Polska na Rowery’. Partnerem rowerowego miesiąca jest firma Giant Polska. Patroni Medialni: Radio Złote Przeboje, AMS, Metro, Sport.pl, Warszawa.gazeta.pl, TVN Warszawa, Siskom, City Doping, Hiro, Warszawska Masa Krytyczna i Zielone Mazowsze.

Logo akcji 'Kręć, Warszawo'.

Akcję „Gazety”zwieńczą dwie imprezy:
– Masa Krytyczna (28.05), która pojedzie w miejsca, gdzie kolejne ekipy rządzące miastem nie zrealizowały swoich rowerowych obietnic i zmarnowały szanse na wprowadzenie niezbyt kosztownych usprawnień. Początek Masy o godz. 17.30 na pl. Zamkowym. Najpierw wystąpi zespół Większy Obciach. W jego skład wchodzą muzycy tworzący takie zespoły jak Kult czy Zacier. – Nazwa zespołu trafnie podsumowuje sukcesy drogowców w usprawnianiu transportu rowerowego – mówią organizatorzy piątkowego przejazdu. Rowerzyści wyjadą z pl. Zamkowego po godz. 18 przez Podwale, Kapitulną, Miodową, Senatorską, Nowy Przejazd, Trasę W-Z, most Śląsko-Dąbrowski, al. 'Solidarności’, Szwedzką, 11 Listopada, rondo Żaba, Starzyńskiego, Jagiellońską, św. Cyryla i Metodego, pl. Wileński, Targową, Zamoyskiego, al. Zieleniecką, most Poniatowskiego, Al. Jerozolimskie, Emilii Plater, Koszykową, pl. Konstytucji, Waryńskiego, Boya-Żeleńskiego, pl. Unii Lubelskiej, Marszałkowską, pl. Zbawiciela, Marszałkowską, pl. Konstytucji, Marszałkowską, Świętokrzyską, rondo ONZ, al. Jana Pawła II, al. 'Solidarności’, pl. Bankowy i Senatorską z powrotem na pl. Zamkowy.
– weekendowy wyjazd za miasto zorganizowany przez natoliński klub PTTK Vagabundus. Start w niedzielę o 9.30. Dystans –30 km. Trasa prowadzi przez Las Kabacki, Dawidy, Łazy i Falenty do rezerwatu Stawy Raszyńskie. Przydadzą się lornetki do obserwowania ptaków. Zbiórka o godz. 9.30 przed siedzibą Natolińskiego Ośrodka Kultury przy ul. Na Uboczu 3 (w pobliżu stacji metra Natolin). Prowadzi Danuta Jędraszko-Dąbrowska.