Warszawa: Veturilo będzie rozbudowane

infobike
25.02.2016 12:48

100 nowych wypożyczalni, w tym 10 zrowerami elektrycznymi; 1300 rowerów więcej ? tak od 2017 rokuzmieni się system rowerów Veturilo. Wiosną Warszawa planujeprzetarg na nowego operatora systemu.

Dziś z rowerów miejskich korzystaprawie 350 tys. osób. Dwie trzecie warszawiaków dobrze oceniaVeturilo. Rowery były wypożyczane średnio co 10 sekund. W całymmieście są już 204 stacje Veturilo, w tym 24 zakupione przez firmyprywatne. System działa od 2012 r. ? obecna umowa z operatoremwygasa z końcem 2016 r.

Dlatego na wiosnę planujemy ogłosićprzetarg na nowego operatora, który będzie obsługiwał Veturiloprzez następne 4 lata (do końca 2020 r.). O to, jak ma wyglądaćsystem, spytaliśmy warszawiaków. Zebraliśmy 2500 ankiet i ponad1000 propozycji lokalizacji stacji. Kilkaset uwag otrzymaliśmymailowo i podczas spotkań konsultacyjnych. Analizowaliśmy równieżdotychczasowe funkcjonowanie systemu (w tym dane dotyczące kilkumilionów wypożyczeń), aby określić podstawowe zasady rozwojuVeturilo.

100 nowych stacji

W efekcie planowane jest kilkazasadniczych zmian. Najważniejszą się zwiększenie liczby stacjido 300. Nowe wypożyczalnie pojawią się przede wszystkim wcentralnym obszarze miasta (Śródmieściu, Pradze i bliskiej Woli).Dzięki temu stacje będą rozmieszczone gęściej (średnio co ok.200 m) ? doświadczenie pokazuje że dzięki temu są łatwiejdostępne i lepiej wykorzystywane. Więcej stacji pojawi się równieżna Mokotowie, Pradze-Południe czy Targówku ? tak aby stacje byłyrozmieszczone co ok. 500 m. Kilka nowych stacji trafi także dodzielnic położonych dalej od centrum (m. in. Białołęki, Bielan,Bemowa).

Jednocześnie system zakłada możliwośćrozbudowy o kolejne stacje, w miarę dostępnych środków (w tym zbudżetów dzielnicowych). W pierwszej kolejności rekomendowana jestrozbudowa o stacje wskazane w koncepcji jako wariant 3. Nierekomenduje się rozbudowy systemu poza obszarem funkcjonalnymsystemu, na obszarach o rzadszej zabudowie. Dotychczasowedoświadczenia takich stacji wskazują, że są one bardzo słabowykorzystywane (nawet kilkadziesiąt razy rzadziej niż stacje wcentrum), kosztowne w utrzymaniu (do każdego wypożyczenia trzeba bybyło dopłacać nawet 10 zł!) i obniżające funkcjonalnośćsystemu (konieczne częste dowożenie i odwożenie rowerów zestacji).

Rowery elektryczne i nowa aplikacja

Poza rozbudową, planowane są teżnowe funkcje systemu. Ciekawą nowinką, którą chcemy przetestować,będą rowery elektryczne. Jednoślady wyposażone w silnikwspomagający mają się pojawić w 10 dedykowanych stacjach wrejonie Powiśla i Traktu Królewskiego ? dzięki nim łatwiejbędzie podjechać pod skarpę. Rozwijamy również sieć rowerkówdziecięcych. Planujemy 6 specjalnych stacji, na których będziemożna wypożyczyć mniejszy rower dla swojego dziecka. Zwiększy siętakże liczba tandemów ? planujemy 40 takich rowerów.

Nowy system będzie wygodniejszy dlaużytkowników. Niefunkcjonalne terminale zyskają nowoczesne,kolorowe wyświetlacze z ekranem dotykowym. Wprowadzona zostaniemożliwość wypożyczania i zwrotu rowerów za pomocą aplikacjimobilnej.

Przetarg na nowego operatora Veturilojest planowany na wiosnę 2016 r. tak aby nowy system mógł zacząćdziałać 1 marca 2017 r.

Pliki do pobrania

  1. Rozwój Veturilo po 2016 – prezentacja
    (plik: Rozwój Veturilo po 2016 – prezentacja.pdf, rozmiar pliku: 4469.95 KB)

  2. Raport z konsultacji społecznych
    (plik: raport z konsultacji społecznych Veturilo.pdf, rozmiar pliku: 4879.72 KB)

  3. Rozwój systemu Veturilo – mapa Warszawy
    (plik: Rozwój systemu Veturilo – mapa Warszawy.jpg, rozmiar pliku: 2749.38 KB)

  4. Rozwój systemu Veturilo – mapa centrum
    (plik: Rozwój systemu Veturilo – mapa centrum.jpg, rozmiar pliku: 3851.5 KB)

Odnośniki

  1. Koncepcja funkcjonowania Warszawskiego Roweru Publicznego Veturilo po 2016 roku
    (adres internetowy:http://rowery.um.warszawa.pl/sites/rowery.um.warszawa.pl/files/Koncepcja%20funkcjonowania%20Warszawskiego%20Roweru%20Publicznego%20Veturilo%20po%202016%20roku.pdf)

  2. Koncepcja funkcjonowania Warszawskiego Roweru Publicznego Veturilo po 2016 roku – załączniki
    (adres internetowy: http://rowery.um.warszawa.pl/sites/rowery.um.warszawa.pl/files/za%C5%82%C4%85cz)