Warszawa podsumowuje rowerowy sezon 2016
Warszawa podsumowała rowerowy sezon 2016. Stolica chwali się m.in.rozbudową infrastruktury rowerowej oraz wypożyczalnią rowerówVeturilo.
Za namikolejny udany rowerowy sezon. Warszawiacy wypożyczali jednośladyVeturilo prawie 1,9 mln razy a sieć rowerowa w stolicy powiększyłasię o kolejnych kilkadziesiąt kilometrów dróg i pasów dlarowerów ? czytamyna stronie internetowej Urządu m.st. Warszawy
– To był udany, jubileuszowy sezon Veturilo.Rowery znów cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców ?wypożyczano je 1,9 mln razy. Wybudowaliśmy i wyremontowaliśmy 40km kilometrów tras rowerowych. W przyszłym sezonie czekają nasduże zmiany: rowerzyści będą już mogli korzystać z nowychrowerów i terminali oraz wypożyczać rowery za pomocąaplikacji. Rozpoczniemy również budowę kładki rowerowej podmostem Łazienkowskim i wyłonimy projektanta mostu pieszo-rowerowegoprzez Wisłę ? mówi Renata Kaznowska, zastępcaPrezydent m.st. Warszawy.
Rozbudowujemy infrastrukturę
Wtym roku wybudowano i wyremontowano blisko 40 km tras rowerowych, zczego 7 km stanowiły projekty z budżetu partycypacyjnego. Powstałym.in. drogi dla rowerów na al. Stanów Zjednoczonych i ul.Ostrobramskiej (5,0 km), ul. Żwirki i Wigury (2,7 km) i al. JanaPawła II (1,5 km). Remont przeszły uczęszczane trasy na al. KEN,ul. Słomińskiego, al. Wilanowskiej i Podzamczu. Otwarta zostałarównież nowa kładka pieszo-rowerowa w Porcie Żerańskim razem zkilkukilometrowym szlakiem wzdłuż wału wiślanego. Na ponad 30ulicach jednokierunkowych został dopuszczony ruch rowerów „podprąd”, na podobną zmianę czeka kolejnych kilkadziesiątodcinków.
W 2017 drogi rowerowe będą łączone w spójną sieć,a ścisłe centrum będzie dostosowywane do komunikacji rowerowej.Wzdłuż głównych arterii powstaną kolejne korytarze rowerowe,będą wytyczane wyznaczone kolejne pasy i kontrapasy, a ruch nalokalnych ulicach będzie uspokajany. Zaplanowano m.in. budowękolejnych 55 km tras rowerowych, w tym kładki rowerowej pod mostemŁazienkowskim oraz drogi wzdłuż ul.Połczyńskiej-Wolskiej-Kasprzaka (od granic miasta do ul. Ordona),ul. Jagiellońskiej, Al. Jerozolimskich (od ul.Grzymały-Sokołowskiego do pl. Zawiszy), na Polu Mokotowskim i naal. Jana Pawła II.
Rekordowe statystyki Veturilo
Wzakończonym właśnie sezonie użytkownicy mogli korzystać z 205stacji i 3 059 jednośladów – w tym 10 tandemów i 10 rowerków dladzieci w wieku od 4 do 6 lat (w ramach pierwszej na świeciewypożyczalni rowerków dla dzieci Veturilko).
Rowery statystycznie wypożyczano co 12 sekund, a co5,5 minuty w systemie rejestrował się kolejny nowy użytkownik.Rekordzista wypożyczał rower aż 1 025 razy, a dzienny rekordwypożyczeń to 13 763 ? padł 3 czerwca br. W tym sezonie rowerybyły wypożyczane 1 866 423 razy, a do grona użytkownikówdołączyło 70 771 osób. Łącznie od startu systemu w sierpniu2012 r. miejskie rowery wypożyczano 7 919 556 razy, a w systemiejest już 445 495 użytkowników.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Najpopularniejsze stacje sezonu 2016:
wynajem:al. Niepodległości ? Batorego (1,92 proc.), Rondo Starzyńskiego(1,43 proc.), Arkadia (1,32 proc.);
zwrot: al. Niepodległości? Batorego (1,94 proc.), Rondo Starzyńskiego (1,33 proc.), Arkadia(1,33 proc.).
Veturilo w 2017 r.
Sezon tak jakobecnie rozpocznie się w marcu i potrwa do końca listopada. Dodyspozycji użytkowników będzie 316 stacji z 4660 rowerami, w tym10 stacji ze 100 rowerami elektrycznymi (Powiśle, Nowy Świat,Krakowskie Przedmieście), 6 stacji z rowerkami dziecięcymi (wokolicach parków, po 3 stacje na prawym i lewym brzegu Wisły) oraz45 tandemów. Terminale będą wyposażone w nowoczesne, kolorowewyświetlacze z ekranem dotykowym i obsługą płatnościzbliżeniowych oraz w uniwersalną pompkę rowerową. Wprowadzonazostanie możliwość wypożyczania i zwrotu rowerów za pomocąaplikacji mobilnej. Każdy stojak będzie miał diodę, sygnalizującączy dany rower jest sprawny i można go wypożyczyć.
Sami zobaczcie, jak zmieniła się Warszawa
Wciągu dziesięciu lat w stolicy wybudowaliśmy i zmodernizowaliśmy290 km infrastruktury rowerowej. Sieć rowerowa w stolicy ma już 490kilometrów – w tym 382 km dróg dla rowerów, 59 km ciągówpieszo-rowerowych i 42 km pasów i kontrapasów rowerowych. Niemal2/3 z nich ma nawierzchnię asfaltową.
Jednoślady stały się bardzo popularnym środkiemtransportu ? ruch rowerowy w stolicy stanowi już 3,8 procentpodróży niepieszych w ciągu doby (Warszawskie Badanie Ruchu2015).
Dowiedz się więcej: samizobaczcie.pl
„