Warszawa między mostami

infobike
13.05.2013 23:32

P {}A:link {}

Warszawa między mostami

W najbliższą niedzielę, 12 maja, Warszawa będzie obchodzić Święto Wisły. Po raz pierwszy impreza obejmie zasięgiem kilka nadrzecznych lokalizacji. Przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi atrakcjami ułatwią nowe stacje Veturilo oraz bezpłatne rejsy statkami, łodziami, promami i kajakami –informuje warszawski Urząd Miejski

Święto Wisły jest integralną częścią projektu 'Warszawski Węzeł Wodno – Rowerowy 'Pedałuj i płyń’ (bike &sail) ’, którego celem jest zachęcenie mieszkańców i turystów do aktywnego wypoczynku nad rzeką. To już szósta edycja tego wydarzenia. W tym roku impreza, która zwyczajowo odbywała się na Płycie Desantu, znacznie poszerzy zasięg i obejmie oba brzegi, od mostu Łazienkowskiego do mostu Gdańskiego

Wodne atrakcje będzie można podziwiać z pływających pomostów zlokalizowanych w okolicach Płyty Desantu, oraz na plażach przy moście Poniatowskiego i Saskiej Kępie.

Atrakcją będzie również wycieczka plenerowa „Pedałuj i Płyń”, której uczestnicy odwiedzą m.in. plażę na Saskiej Kępie, Multimedialny Park Fontann oraz wyspę pod Mostem Poniatowskiego ze specjalnie zbudowaną z surowców wtórnych kawiarnią, zaprojektowaną przez ZetPeTy. Zapisy na wycieczkę terenową przyjmowane będą w godz.11.00-15.00 w punkcie informacyjnym na Płycie Desantu.

Już po raz trzeci Świętu Wisły towarzyszyć będzie Bieg Wisły organizowany wspólnie z Komisariatem Rzecznym Policji. W tym roku bieg rozpocznie się na Golędzinowie (między mostami Gdańskim i Grota –Roweckiego) i poprowadzi ścieżką po praskiej stronie aż na plażę przy Saskiej Kępie. Na miejsce startu dostać się będzie można miejskimi rowerami Veturilo, które będzie można pozostawić tam w specjalnie przygotowanym na tę okazję mobilnym punkcie odbioru rowerów.

Ponadto, podobnie jak w latach ubiegłych, na wodzie odbędą się pokazy, regaty i wyścigi różnych jednostek pływających. Zobaczyć będzie można popularne Dezety i Optymisty, tradycyjne pychówki, hamburki, kajakową masę krytyczną, kajakowe freestyle i wiele innych. Promy ZTM, statek wycieczkowy Stalmach i tradycyjne łodzie zabiorą chętnych na darmowe rejsy po rzece. Dla tych, którzy wolą wypoczynek na lądzie przygotowano m.in. warsztaty recyclingowe, kulinarne i artystyczne, kiermasze: eco-dizajnu i ekologiczny, miasteczko sportowe z licznymi zabawami dla dzieci i dorosłych, animacje ruchowe oraz wiele atrakcji dla całych rodzin.

Praskie plaże przyciągną warsztatami bębniarskimi Słoma Bębny, które zakończy „Wspólne Granie dla Wisły”z udziałem publiczności. Prawy brzeg Wisły stanie się też przystanią dla zrekonstruowanej flisackiej bindugi, w której będzie można spróbować tradycyjnej polewki oraz posłuchać ludowych przyśpiewek „Gassowianek”.

Na wytrwałych czekać będzie spektakularne widowisko 'Vistula FireShow’, podczas którego Wisła zapłonie setką pochodni. Wydarzeniu towarzyszyć będzie niezwykły, specjalnie przygotowany na tę okazję pokaz teatru ognia Los Fuegos.

Nie zabraknie również koncertów w „Cudzie nad Wisłą”, który w tym dniu zainauguruje swoją działalność w nowej lokalizacji –na Płycie Desantu. Usłyszymy tam duet Rebeka tworzący muzykę elektroniczną oraz The KDMS – projekt Maximiliana Skiby i Kathy Diamond, angielskiej wokalistki uznawanej za divę nowego uderzenia muzyki disco.

Na zakończenie Święta Wisły zapraszamy na oficjalne after party i wieczór muzyki klubowej w klubie BarkRa, gdzie wystąpi Ścianka – jeden z najważniejszych polskich zespołów alternatywnych.

Jednym z głównych celów tegorocznego Święta Wisły jest aktywacja i współpraca ze wszystkimi miejscami i atrakcjami identyfikowanymi z Wisłą warszawską. Wszystko to, aby zachęcić do codziennego korzystania z plaż, zieleni, ścieżek biegowych i rowerowych nad rzeką, których z roku na rok jest coraz więcej.

Kajakiem po Wiśle

Podczas niedzielnego Święta Wisły uruchomiona zostanie nowa atrakcja – wiślana pętla kajakowo – rowerowa. Będzie można wypożyczyć kajak, spłynąć Wisłą a następnie wrócić do miejsca startu lub pojechać dalej rowerem publicznym. Pętla kajakowo – rowerowa będzie posiadać dwa stopnie trudności –krótką trasę od Cypla Czerniakowskiego o długości 1 km w dół rzeki do plaży przy Stadionie Narodowym i drugą, dłuższą, sześciokilometrową, z finiszem na nowej plaży na Żoliborzu. Usługa będzie dostępna codziennie do końca sezonu. Kajaki będzie można wypożyczać na godziny lub na cały dzień.

Główny punkt startowy znajduje się przy Płycie Desantu, nieopodal Portu Czerniakowskiego na lewym brzegi rzeki. ¬Łącznie tego lata nad warszawską Wisłą powstaną cztery pomosty, takie jak przy Płycie Desantu: na Żoliborzu (na końcu lewobrzeżnego bulwaru) oraz na brzegu prawym –przy plażach na Saskiej Kępie i przy

Moście Poniatowskiego. Będą charakterystycznie oznaczone kolorami Warszawy. Pomosty zostały zbudowane ze środków przeznaczonych na promocję projektu „Warszawski Węzeł Wodno- Rowerowy „Pedałuj i Płyń”dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Zamiast wydawać pieniądze na reklamy wielkoformatowe na tradycyjnych bilbordach, informacja o dofinansowaniu europejskim została przeniesiona wprost na rzekę, a nośnikiem dla reklamy stały się użyteczne, dostępne dla wszystkich wodniaków pływające pomosty.

Przy pomostach i plażach będzie można przesiąść się na rowery sieci Warszawskiego Roweru Publicznego. Oprócz istniejących stacji przy Centrum Nauki Kopernik, ZOO i Multimedialnym Parku Fontann, w związku z wypożyczalnią kajaków 12 maja rozpoczną działanie nowe, sezonowe stacje rowerowe Veturilo, zlokalizowane tuż obok miejsc wodnych postojów: przy Porcie Czerniakowskim, przy nowej żoliborskiej plaży na wysokości Cytadeli oraz przy Stadionie Narodowym (plaża Most Poniatowski). W dwóch ostatnich punktach będzie można zostawić kajak – o jego transport zadba firma prowadząca wypożyczalnię.

W ramach „pętli”wypożyczyć będzie można 15 dwuosobowych kajaków. Stopniowo do oferty dołączą również kajaki jednoosobowe. Punkt wypożyczeń będzie czynny codziennie w godz. 10-18 aż do 29 września. Przy stanach wody w Wiśle wyższych niż 350 cm, wypożyczenia mogą zostać wstrzymane ze względów bezpieczeństwa.

Pętla powstała w ramach projektu „Warszawski Węzeł Wodno –Rowerowy „Pedałuj i Płyń”, którego celem jest udostępnienie mieszkańcom regionu i turystom atrakcyjnej przestrzeni publicznej nad Wisłą w powiązaniu z ofertą turystyczno-rekreacyjną, w oparciu o usługi transportu alternatywnego: żeglugi i komunikacji rowerowej. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Nowe oblicze warszawskiej Wisły –inwestycje w wiślane atrakcje

Na lewobrzeżnych bulwarach powstaje deptak wzdłuż Wisły, od ul. Boleść do Mostu Świętokrzyskiego. Całkowity koszt przebudowy bulwarów to ok. 120 mln zł. Wzdłuż promenady nabrzeże rzeki zostanie przebudowane i wyposażone w taki sposób, by mogły tu cumować nie tylko statki kontraktowane przez miasto, ale także łodzie rekreacyjne i barki usługowe. Dostarczone zostaną podstawowe media, jak elektryczność, woda i odprowadzanie ścieków, co ułatwi tym jednostkom funkcjonowanie. Na wysokości Gnojnej Góry powstanie pływająca przystań, a przy ul. Grodzkiej oraz ul. Boleść –przystanki tramwaju wodnego. Na zmodernizowanym bulwarze będzie też miejsce dla rowerzystów –powstanie tu szeroka droga rowerowa, ustawione zostaną stojaki na rowery.

Dzięki realizacji projektu zmienia się już Podzamcze: w sezonie letnim warszawiacy i liczni turyści mogą cieszyć się przedstawieniami w Multimedialnym Parku Fontann.

W ramach tego przedsięwzięcia powstaje też biegnący brzegiem rzeki Nadwiślański Szlak Rowerowy, który wkrótce połączy północne granice miasta z południowymi rogatkami.

Zmiany nad Wisłą w stolicy nie ograniczają się jedynie do bulwarów. Nowe oblicze zyskuje również Port Czerniakowski. Remont obejmuje prace polegające na pogłębieniu basenu oraz przystosowanie go do potrzeb różnego typu jednostek pływających. Oprócz pogłębienia basenu roboty w tym rejonie obejmują m.in. umocnienie i przywrócenie dobrego stanu skarp oraz doprowadzenie mediów. Po ich zakończeniu port będzie wyposażoną przystanią, gotową do przyjęcia amatorów żeglarstwa. W tym sezonie uruchomiona została też nowa plaża miejska na Żoliborzu, nieopodal Cytadeli, na wysokości ul. Czujnej.

Prawy brzeg nie pozostaje gorszy. Działają tam trzy miejskie plaże zlokalizowane na wysokości ZOO, Stadionu Narodowego oraz Saskiej Kępy. Te szczególnie cenne tereny, należące do chronionej programem Natura 2000 Doliny Środkowej Wisły, zostały przygotowane do powszechnego użytkowania. W ramach projektu na nadwiślańskie plaże trafia sprzęt sportowo-rekreacyjny (leżaki, boiska, siatki oraz piłki do gry w siatkówkę plażową) udostępniany bezpłatnie w sezonie letnim. Wzdłuż szlaku pieszo –rowerowego, który połączył plaże, rozmieszczone zostały też place zabaw dla dzieci. W bezpośrednim sąsiedztwie Stadionu Narodowego wkrótce powstanie nowoczesny pawilon plażowy, w którym oprócz toalet i przebieralni znajdzie się też m.in. kawiarnia z pięknym widokiem na rzekę.

Pliki do ściągnięcia

  1. Scenariusz (plik: scenariusz.doc, rozmiar pliku: 36 KB)

Źródło: http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/warszawa-mi-dzy-mostami?page=0,2