Veturilo: Rowery kontrolowane

infobike
10.10.2014 15:32
-„Na początek monitoringiem objętych zostało 20 stacji Veturilo w różnych punktach miasta. Zostały wyselekcjonowane w oparciu o mapę niebezpiecznych miejsc”–mówi Łukasz Karczewski z zarządu firmy City Security.
Co zakłada współpraca z Nextbike Polska w Warszawie na polu monitoringu?
Łukasz Karczewski z zarządu firmy City Security: City Security od połowy czerwca zapewnia bezpieczeństwo warszawskiemu Veturilo oraz Bemowo Bike. Od zeszłego tygodnia obsługuje też cały system monitoringu wizyjnego, który –dzięki zamontowanym przy wybranych stacjach rowerowych kamerom –na bieżąco przekazuje obraz do stworzonego specjalnie od podstaw centrum monitoringu Nextbike Polska. Dyżurny City Security 24 godziny na dobę dokonuje obserwacji monitorowanych stacji i –w razie podejrzenia dewastacji lub kradzieży roweru –zawiadamia odpowiednie służby. Decyduje również o natychmiastowym wysłaniu na miejsce patrolu interwencyjnego City Security.
Ile stacji objętych zostanie monitoringiem wizyjnym?
Łukasz Karczewski: Na początek monitoringiem objętych zostało 20 stacji rowerowych w różnych punktach miasta. Zostały wyselekcjonowane w oparciu o stworzoną wspólnie ze specjalistami Nextbike Polska mapę niebezpiecznych miejsc, a więc najbardziej narażonych na działanie złodziei i wandali –m.in. na Bemowie, Pradze, w Śródmieściu i na Ursynowie. Kamery umieszczone na tych 20 stacjach mogą z łatwością zostać przeniesione w inne miejsca, jeśli zajdzie taka potrzeba. Do końca roku dodanych zostanie jeszcze 10-15 kamer na innych stacjach. W przyszłym roku –najprawdopodobniej monitoringiem objętych zostanie jeszcze kolejnych 15 stacji.
 
Na początek monitoringiem objętych zostało 20 stacji Veturilo w różnych punktach miasta
 Ile osób będzie „pilnowało”rowerów?
Łukasz Karczewski: Do ochrony systemu Veturilo zaangażowanych jest w sumie blisko 90 pracowników City Security. Na tzw. zmianie przy ochronie stacji (podjazdy patrolowe, interwencje, kontrole poza stacjami) pracuje ponad 40 pracowników ochrony, którzy korzystają m.in. z urządzeń pozwalających na błyskawiczną weryfikację, czy dany rower był kradziony. Nasi pracownicy odbierają też wiadomości przekazywane przez mieszkańców Warszawy, które pozwoliły już na udaremnienie kilkudziesięciu przypadków dewastacji i kradzieży.
 Co taki monitoring może wykryć?
Łukasz Karczewski: Nadzór kamer monitoringu wizyjnego przyczynia się do znacznego zwiększenia poziomu bezpieczeństwa systemu wypożyczania oraz ich użytkowników. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania można bowiem natychmiast udaremniać próby dewastacji lub kradzieży rowerów miejskich. Dyżurny z centrum monitoringu prowadzi na bieżąco obserwację nadzorowanych stacji i –jeśli zauważy coś, co wzbudzi jego podejrzenia –zawiadamia o tym odpowiednie służby lub patrol interwencyjny City Security. Może też zwrócić uwagę pracowników City Security, aby przeprowadzili kontrolę użytkowników rowerów Veturilo, co do których istnieje podejrzenie, że dokonali kradzieży lub dewastacji (np. odkręcili z roweru jakąś część) rowerów. Monitor znajdujący się w centrum monitoringu Nextbike Polska wyposażony jest w transfokator umożliwiający szczegółowe obejrzenie co dzieje się na danej stacji, co może np. w wielu przypadkach znacznie ułatwić identyfikację sprawców kradzieży lub dewastacji. Warto podkreślić, że obraz z kamer jest też archiwizowany na twardym dysku, co umożliwia wnikliwą analizę tego, co działo się na stacji.