Trzymamy kciuki za nowy szlak rowerowy z Salwatora do Tyńca!

infobike
26.03.2012 23:10

Trzymamy kciuki za nowy szlak rowerowy z Salwatora do Tyńca!

 

W grudniu 2011 roku Inicjatywa Kraków Miastem Rowerów zwróciła się do ZIKiT z prośbą o podjęcie pilnych działań celem opracowania projektu i złożenia wniosku do Urzędu Marszałkowskiego w celu pozyskania środków finansowych na stworzenie nowego szlaku rowerowego w Krakowie. Możliwości takie dał ogłoszony przez Marszałka Województwa konkurs w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 –Schemat C: Rozwój produktów i oferty turystycznej regionu –pisze Krzysztof Ryba na I bike Kraków

 plan_szlaku_rowerowego_w_krakowie_salwator_tyniec

W połowie lutego 2012 roku otrzymaliśmy informację, że dzięki zaangażowaniu Działu Pozyskiwania Funduszy Europejskich i Działu Zarządzania Obiektami Kubaturowymi i Ścieżkami Rowerowymi w ZIKiT udało się i Gmina Kraków zgłosiła do konkursu projekt nazwany Poprzez naturę poznajemy kulturę –rozbudowa szlaku rowerowego wzdłuż Wisły w Krakowie. Jego celem jest utworzenie nowego produktu turystycznego w postaci szlaku rowerowego wzdłuż Wisły w Krakowie. We wniosku przeczytać można m.in.:

 

Utworzenie szlaku, pozwoli na osiągnięcie założonego celu projektu jakim jest budowanie pozytywnego wizerunku Małopolski jako regionu atrakcyjnego turystycznie w kraju i za granicą. (…) Trasa szlaku prowadzić będzie od opactwa Benedyktynów w Tyńcu do Kościoła św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela, wraz z przylegającym klasztorem Sióstr Norbertanek na Salwatorze w dzielnicy Zwierzyniec. Łączna długość szlaku wyniesie około 7,9 km. Zakres rzeczowy projektu obejmuje:

§    Utworzenie turystycznego szlaku rowerowego wzdłuż rzeki Wisły łączącego opactwo Bernardynów w Tyńcu z Kościołem św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela z przylegającym klasztorem Sióstr Norbertanek na Salwatorze. Szlak sąsiaduje z licznymi zabytkami oraz atrakcjami turystycznymi m.in. Eremem Kamedułów na Srebrnej Górze, zabytkowymi budynkami Wodociągów Krakowskich (Zakład Uzdatniania Wody na Bielanach), Bulwarami Wiślanymi, Zamkiem w Przegorzałach, Fortem Krępak, Lasem Wolskim, rezerwatami przyrody „Skałki Przegorzalskie”oraz „Bielańskie Skałki”, jak również ośrodkiem sportu i rekreacji Kolna;

§    Budowę brakujących fragmentów ścieżki rowerowej stanowiących uzupełnienie powstającego w ramach projektu szlaku rowerowego na łącznym odcinku ok. 2,8 km<span style="COLOR: #373737;">;

§    Oznakowanie turystycznego szlaku rowerowego wraz z promocją produktu turystycznego;

§    Montaż stojaków na rowery zamontowane na początku i końcu szlaku.

(…) Materialnym efektem projektu (produktem projektu) będzie ok. 7,9 km oznakowanego turystycznego szlaku rowerowego w tym przebudowa ok. 2,8 km trasy rowerowej na odcinku od Salwatora do Mostu Zwierzynieckiego (rejon ul. Wioślarskiej) oraz od Mostu Zwierzynieckiego do obwodnicy Przegorzał (rejon ul. Jodłowej). Ponadto powstanie kompleksowa infrastruktura turystyczna:

§    oznakowanie szlaku (drogowskazy kierujące do sąsiadujących ze szlakiem atrakcji turystycznych) oraz tablice informacyjne umieszczone na początku i końcu szlaku;

§    stojaki na rowery zamontowane na początku i końcu szlaku.

 

(…) Całkowite wydatki związane z realizacją projektu wynoszą
4 150 246,20 PLN. Wszystkie planowane do poniesienia wydatki w ramach projektu stanowią koszty kwalifikowane. Wnioskowana wartość dofinansowania ze środków EFRR wynosi 3 112 684,65 PLN, tj. 75% kosztów kwalifikowanych projektu. (…)

Projekt będzie realizowany w latach 2012 –2013.

Jak informuje Monika Lewińska z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich przy
Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego:

Etap oceny formalnej do Działania 3.1 Schemat C w ramach MRPO zakończy się w przeciągu 45 dni kalendarzowych licząc od dnia zakończenia naboru wniosków tj. w dniu 29.03.2012 r., a informacja odnośnie wyników tejże oceny pojawi się w na naszej stronie internetowej (w zakładce: wyniki konkursu) najpóźniej dnia 8 kwietnia 2012 roku.

 

Pozostaje trzymać kciuki za sukces krakowskiego projektu, zwłaszcza, że konkurencja jest niemała –w ramach naboru złożono 62 wnioski aplikacyjne na łączną kwotę: 149 859 941,97 zł wnioskowanego dofinansowania, gdy tymczasem wysokość środków zarezerwowana na dofinansowanie jest ośmiokrotnie mniejsza i wynosi 18 250 505,25 zł.

 

Źródło: http://ibikekrakow.com/2012/03/24/trzymamy-kciuki-za-nowy-szlak-rowerowy-do-salwator-tyniec/