Toruń wysoko w rowerowym rankingu miast
Toruń w polskiej czołówce pod względemzadowolenia rowerzystów z miejskiej infrastruktury rowerowej. Wtegorocznym rankingu specjalistycznego magazynu „Rowertour” Toruńuplasował się na drugim miejscu w Polsce wśródmiast przyjaznych rowerzystom.
Oceniano 39 miejscowości według aż 18 kryteriów,takich jak m.in. długość dróg rowerowych, ilość pasów ikontrapasów oraz miejsc do bezpiecznego parkowania rowerów. Badanotakże ogólną strategię rozwoju infrastruktury rowerowej wmiastach, m.in. inwestycje rowerowe w powiązaniu z inwestycjamidrogowymi i remontami dróg. Toruń zdobył 48,2 pkt, zajmującdrugie miejsce. To o jedno miejsce wyżej niż w poprzednim rankinguz 2014 r. Na pierwszym miejscu utrzymał się Gdańsk ? informujeUrząd Miasta Torunia.
Zobaczzestawienie magazynu „Rowertour”
Świetny wynik miastoosiągnęło w największymw Polsce badaniu rowerzystów,przeprowadzonym w 2016 roku przez Fundację Allegro All For Planet.Tu Toruń zajął czwartemiejsce w Polsce.Ankietę wypełniło ponad 25 tysięcy rowerzystów. Odpowiadali onina pytania, jak oceniają infrastrukturę w swoich miastach, czyczują się bezpieczni na drodze i w jakie dni tygodnia najczęściejkorzystają z roweru. Ogólna ocena satysfakcji z warunkówjazdy rowerem najlepiej wypadła w Gdańsku (69 punktów),Białymstoku (67), Rzeszowie (64), Toruniu(63) iWrocławiu (62), najgorzej zaś w Gorzowie Wlkp. (47), Poznaniu (52),Katowicach (52) i Częstochowie (53).
Ankietowani z dużych miast (powyżej 200 tys.mieszkańców) ogólnie lepiej oceniają warunki jazdy rowerem wswoich miejscowościach niż mieszkańcy średnich i małychmiejscowości, zwłaszcza w zakresie długości tras i ścieżekrowerowych oraz parkingów rowerowych i stojaków dla rowerów.Rowerzyści z największych aglomeracji mają za to więcejzastrzeżeń do bezpieczeństwa jazdy ? tu najwięcej negatywnychopinii odnotowano wśród ankietowanych z Warszawy (45 punktów),Poznania (44), Krakowa (46), Gorzowa Wlkp. (46) i Częstochowy (46).Najlepiej poziom bezpieczeństwa ruchu na ulicach oceniająankietowani z Rzeszowa (61), Gdańska (59), Białegostoku (59) iTorunia (58). Mieszkańcy tych czterech miast, wraz z mieszkańcamiWrocławia, są też najbardziej zadowoleni z długości tras iścieżek rowerowych. Najwięcej zastrzeżeń co do długości drógrowerowych formułują mieszkańcy Gorzowa Wlkp., Katowic, Radomia iPoznania.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Z raportu wynika, że ponad 84% ankietowanych cyklistówpozytywnie ocenia zmiany warunków jazdy rowerem w ostatnich latach.Odmiennego zdania jest jedynie niecałe 2% badanych. Poprawęinfrastruktury drogowej doceniają rowerzyści z wszystkichwojewództw (w żadnym z województw odsetek osób niezadowolonychnie przekracza 3 punktów procentowych), przy czym relatywnienajwyższy odsetek ocen pozytywnych odnotowano w województwiepodlaskim (91%), pomorskim (92%) i kujawsko-pomorskim (89%),najniższy zaś w województwach opolskim (74%), lubuskim (75%) iśląskim (79%).
„