Tczewscy radni uchwalili „Politykę rowerową miasta Tczewa do roku 2020”

infobike
06.06.2014 03:42

P {}A:link {}

Dokument diagnozuje obecną sytuację i wyznacza priorytety, które będą podstawą do realizacji działań zmierzających do rozwoju i poprawy bezpieczeństwa ruchu rowerowego w Tczewie. Dokument jest efektem pracy zespołu rowerowego, powołanego przez prezydenta Tczewa Mirosława Pobłockiego –czytamy na portalu Wrota Tczewa

rowerowam_760

Fot. wrotatczewa.pl

W skład zespołu wchodzą m.in. urzędnicy, zarządcy dróg, przedstawiciele środowisk rowerowych, policji.

– Ta strategii pozwoli nam wyznaczać plan konkretnych działań na kolejne lata –tłumaczy prezydent Mirosław Pobłocki. -Już w tym roku wiele się zmieni w infrastrukturze rowerowej w Tczewie.

Wzdłuż al. Solidarności (droga krajowa nr 91) przebiegać będzie ścieżka rowerowa. Inwestycja realizowana będzie w tym roku przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad we współpracy z samorządem miasta Tczewa. W tym roku, w ramach remontu ul. Nowowiejskiej, tam także powstanie nowa ścieżka rowerowa.  Także w tym roku przygotowana zostanie dokumentacja na przebudowę ul. Gdańskiej wraz z budową ścieżki rowerowej prowadzącej aż do Bulwaru Nadwiślańskiego. Rowerzyści otrzymają też „rowerownię”–miejsce, w którym będą mogli się spotkać, przeprowadzić samodzielnie drobne naprawy i konserwacje swoich jednośladów. Nieodpłatnie będą tam mieli do dyspozycji potrzebny sprzęt i narzędzia. Rowerowania powstanie na os. Czyżykowo (budynek po byłej przepompowni ścieków na terenie niecki czyżykowskiej). W różnych częściach miasta stanie prawie sto stojaków rowerowych, około połowa z nich będzie realizowana w ramach budżetu obywatelskiego.

W Tczewie odbywa się też wiele imprez promujący jazdę na rowerze, m.in. coroczny Dzień bez samochodu (na zdjęciu).

Polityka rowerowa miasta Tczewa do roku 2020”nie jest pierwszym dokumentem traktującym o rozwoju ruchu rowerowego w mieście.

Tczewska Rada Miejska w Tczewie już w 2012 r. przyjęła Strategię Rozwoju Tczewa do roku 2020, która zwraca uwagę na wzrost liczby pojazdów, stale zwiększające się zatłoczenie dróg oraz wzrost zanieczyszczenia powietrza w obszarze miejskim.  Dokument  ten zakłada m.in. działania mające na celu poprawę efektywności transportu publicznego oraz promowanie ruchu rowerowego w ruchu miejskim.

W roku 2014 zakończono prace nad dokumentem kierunkowym Strategii rozwoju Tczewa do roku 2020. „Polityka rowerowa Miasta Tczewa do roku 2020”wpisuje się w przyjęte już cele Strategii Rozwoju Tczewa do roku 2020: wzmocnienie systemu komunikacyjnego (cel strategiczny) i wzmacnianie transportu publicznego oraz promowanie zrównoważonego transportu (cel operacyjny). Celem równoważenia transportu jest wprowadzenie działań zachęcających mieszkańców miasta do korzystania nie tylko z transportu publicznego, ale również do używania roweru w codziennych dojazdach oraz aktywności pieszej, co w efekcie skutkowałoby ograniczeniem używania samochodów osobowych na terenie miasta.

Prace nad przedstawianym dokumentem objęły również konsultacje społeczne, a jego treść została zaakceptowana przez różne środowiska –w tym osoby, które już przemieszczają się rowerami na terenie Tczewa.

Radni przyjęli uchwałę 21 głosami „za”, przy jednym wstrzymującym.

ZOBACZ: Uchwała w spr. polityki rowerowej miasta Tczewa