Świętokrzyskie: otwarto część trasy Green Velo

infobike
21.09.2015 20:58

Ponad 12-kilometrowy odcinekWschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo pomiędzy Końskimi iSielpią, oficjalnie otwarto w sobotę w woj. świętokrzyskim. Dopaździernika ma być gotowych ponad 210 km traktu w regionie, a dogrudnia – 2 tys. km ścieżek trasy, która połączy 5 województwPolski Wschodniej. 

Trasę rowerową pomiędzy Końskimi iSielpią można uznać za początkową lub końcową dla całegoszlaku Green Velo, na który składają się ścieżki dlarowerzystów biegnące poza regionem świętokrzyskim, także przezwojewództwa podkarpackie, lubelskie, podlaskie iwarmińsko-mazurskie.

 

Budowa autostrady rowerowej kosztujeok. 300 mln zł. 85 proc. tej kwoty finansuje Unia Europejska, 10proc. pochodzi z budżetu państwa, a 5 proc. ? od samorządówwojewódzkich.

 

Otwarcie szlaku Końskie-Sielpia -pierwszego w Świętokrzyskiem – zainaugurowano rajdem rowerowym.?Wzięło w nim udział około 350 cyklistów. Najważniejsze, żedopisała pogoda i jest słonecznie? – mówił w rozmowie z PAPrzecznik Regionalnej Organizacji Turystycznej WojewództwaŚwiętokrzyskiego, która zajmuje się promocją całegoprzedsięwzięcia, Jarosław Panek.

– To naprawdę świetna sprawa, że coś takiego powstało. Pewnie mało kto przejedzie ten szlak w całości, bo to aż dwa tysiące kilometrów, ale dzięki niemu można bez problemu rowerem przejechać z miasta do miasta, ze wsi do wsi. To jest piękne. Proszę jednak pamiętać, że rowerem jeździć można nie tylko po takich pięknych szlakach, a niemal po każdej drodze. To jest sposób na zdrowie – mówił podczas symbolicznego otwarcia pierwszego świętokrzyskiego odcinka świętokrzyskiego fragmentu Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo wielki polski kolarz, Ryszard Szurkowski. Słuchało go ponad trzystu rowerzystów ? informuje greenvelo.pl.

Byli to uczestnicy Koneckiego Rajdu Rowerowego, którego trasa przebiegała między innymi po pierwszym świętokrzyskim odcinku Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. W peletonie, wraz z rowerzystami z całej Polski, jechali wybitni polscy kolarze: Ryszard Szurkowski, Zbigniew Piątek, Andrzej Sypytkowski, czy pochodzący z regionu świętokrzyskiego weteran kolarstwa, zdobywca niezliczonej liczby trofeów na świecie, ponad osiemdziesięcioletni Piotr Pytka. Uczestnicy rajdu wyjechali z Końskich przez Niebo i Piekło do Sielpi. Tam, w Miejscu Obsługi Rowerzysty, odbyło się oficjalne otwarcie, podczas którego głos zabrała poseł na Sejm RP Marzena Okła-Drewnowicz, zachęcając, zwłaszcza panie, do uprawniania turystyki rowerowej. Sama pani poseł też jest aktywną rowerzystką.

 

W wydarzeniu uczestniczyli utytułowanisportowcy, byli reprezentanci Polski w kolarstwie szosowym: obleganyprzez kibiców Ryszard Szurkowski oraz związani z regionemświętokrzyskim ? Andrzej Sypytkowski (mieszka w Końskich) iZbigniew Piątek (dziś wójt podkieleckiego Piekoszowa). Można byłoteż podziwiać pokaz akrobatyki rowerowej, w wykonaniu specjalistytrialu rowerowego Krystiana Herby.

 

Szlak z Końskich przebiega głównieprzez lasy. W Sielpi zlokalizowano jedno z tzw. miejsc obsługirowerzystów. To wiata z ławkami, stojakami rowerowymi, mapą szlakui toaletą.

 

Przy miejscowym zalewie, trasa biegniepo nowo wybudowanej kładce dla pieszych i rowerzystów, rozpiętejnad rzeką Czarną Konecką. Odwiedzający to miejsce mogą zwiedzićznajdujące się w pobliżu Muzeum Zagłębia Staropolskiego ?można tu obejrzeć pozostałości po XIX-wiecznym zakładziemetalurgicznym i uczestniczyć w spływie łodzią, podziemnymkanałem.

 

Na świętokrzyskim odcinku, szlakGreen Velo będzie liczył ponad 210 km. Gotowe są już trasy wgminach Koprzywnica, Klimontów, Iwaniska i Daleszyce, wkrótceudostępnione zostaną kolejne – w gminie Raków i w Sandomierzu.

 

Świętokrzyską część szlakuwytyczono w taki sposób, by podróżując nim można było obejrzećunikatowe zabytki m.in. Sandomierza i Kielc, oraz jedną znajwiększych atrakcji turystycznych regionu ? ruiny zamkuKrzyżtopór w Ujeździe. Trasa biegnie m.in. przez trzy parkikrajobrazowe i pozwala dojechać do niezwykłych atrakcjiprzyrodniczych takich, jak np. rezerwat geologiczny na kieleckiejKadzielni.

 

Obecnie trwa znakowanie szlaków ibudowa miejsc obsługi rowerzystów – w regionie będzie ich 25 (wtym 10 z toaletami). Ścieżki poprowadzono wzdłuż dróg ?głównie powiatowych i wojewódzkich. Część biegnie obokchodników, niektóre po drogach gruntowych, inne – leśnymiścieżkami.

 

Przebieg trasy w gm. Iwaniska spotkałasię z protestami mieszkańców. Jedna z grup krytykowała pomysł,by szlak biegł przez pola uprawne, druga – nie zgadzała się, bypoprowadzony wzdłuż drogi, kolidował z niektórymi posesjami.?Żaden z tych wariantów nie był dobry, a rezygnacja z nich ibudowa ścieżki w innym miejscu, wymagałaby olbrzymich nakładówfinansowych. Niewykluczone, że w najbliższych latach, przywykorzystaniu nowych funduszy, problem będzie rozwiązywany w innysposób? – podkreślił Panek.

 

Także stowarzyszenie KieleckieInwestycje podnosiło problem wycinki drzew, w miejscu przebiegutrasy przy jednej z ulic w Kielcach ? wg rzecznika świętokrzyskiejROT, była to indywidualna akcja działaczy organizacji i nie byłotu protestów ze strony mieszkańców dzielnicy.

 

Pojawiały się też dyskusje na tematnawierzchni, z jakiej powinny być wykonane odcinki szlaku.
-Zrobiliśmy badania, z których wynika, że rowerzyści chcą, bybyły to różne nawierzchnie i takie też są: szutrowe, żwirowe,asfaltowe i z kostki. Nie wszystkie są jednak doskonałe, nad czymubolewamy – ocenił Panek.

 

Wschodni Szlak Rowerowy Green Veloliczy 1985 kilometrów i wiedzie przez województwa: podkarpackie(433 km), świętokrzyskie (211 km), lubelskie (345 km), podlaskie(596 km) i warmińsko-mazurskie (393 km).

 

Kolejne odcinki szlaku są sukcesywnieoddawane do użytku w pozostałych regionach. Cała autostradarowerowa ma być gotowa do grudnia. Rowerzyści mogą też korzystaćz portalu internetowego, na którym udostępniono informacje m.in.na temat trasy i znajdujących się w pobliżu ciekawych obiektówturystycznych.

 

Przy trasie będą także funkcjonowałytzw. miejsca przyjazne rowerzystom. To m.in. lokalegastronomiczne, noclegowe, centra informacji turystycznej, w którychbędzie można bezpiecznie przechować rower, przenocować czyzreperować usterki w pojeździe. W pięciu regionach doprzedsięwzięcia zgłosiło się ok. 400 przedsiębiorców. Poprowadzonym audycie – jeśli spełnią wymagania – będą moglioznakować swoje obiekty specjalnym logo szlaku.

Zobaczwięcej >>