Ruch jest niezbędny, by być zdrowym. Również dla seniorów

infobike
13.09.2019 14:33

Ponad połowa polskich seniorów nie podejmujeżadnej aktywności fizycznej, nawet spacerów – wynika z najnowszegobadania na ten temat. Tymczasem regularna aktywność fizyczna jest wkażdym wieku warunkiem zachowania zdrowia i sprawności, np.poprzez jazdę na rowerze.

Narodowy Dzień Sportu

O ważnym na zdrowia ruchu eksperci przypominają z okazjiobchodzonego w sobotę 14 września Narodowego Dnia Sportu.

Silne dowody, pochodzące z wiarygodnych badań naukowych,wskazują na to, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzykoprzedwczesnej śmierci, spowalnia rozwój miażdżycy, redukujeryzyko choroby wieńcowej oraz liczbę zdarzeń sercowo naczyniowych,zmniejsza ryzyko udaru mózgu, rozwoju nadciśnienia tętniczego,poprawia profil lipidowy, zwiększa wrażliwość na insulinę,zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz zespołumetabolicznego” – skomentował cytowany w informacjiprasowej przesłanej PAP dr Ernest Kuchar, specjalista medycynysportowej, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym naWarszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Dodał, że regularny wysiłek fizyczny zmniejsza także ryzykowystąpienia chorób nowotworowych, w tym raka jelita grubego i rakapiersi. Ruch stanowi prewencję nadwagi i otyłości, zwiększagęstość kości, zapobiegając w ten sposób osteoporozie izłamaniom.

Polacy za mało się ruszają

Tymczasem z badania MultiSport Index 2019 wynika, że wśród Polakóww wieku od 15. roku życia aż 36 proc. nie podejmuje w miesiącużadnej aktywności fizycznej – nawet takiej, jak rekreacyjne spaceryczy jazda narowerze w celach transportowych. Najniższąaktywność odnotowano w grupie osób po 55. roku życia – aż 55proc. nie podjęło jej w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Cowięcej, 36 proc. osób powyżej 60. roku życia oceniło, że wiekstanowi dla nich główną przeszkodę w rozpoczęciu aktywnego trybużycia.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jednak, że seniorzy powinni wciągu tygodnia podejmować 150 minut aerobowego wysiłku fizycznegoo umiarkowanym natężeniu lub 75 min aerobowej aktywności o dużejintensywności. Rekomendowane są również ćwiczenia wzmacniającemięśnie wykonywane przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Ruchu nie może brakować nawet osobom starszym i przewleklechorym. Istnieje bardzo niewiele przeciwwskazań zdrowotnych doaktywności fizycznej i amatorskiego uprawiania sportu, a regularnećwiczenia wpływają korzystnie na przebieg prawie wszystkich choróbprzewlekłych” – podkreślił dr Kuchar.

Nigdy nie jest za późno

Co ważne, regularna aktywność fizyczna poprawia również funkcjepoznawcze oraz łagodzi objawy depresji wśród seniorów,przypomniał. Według niego ruch i dobra wydolność fizyczna aż o90 proc. zmniejszają ryzyko demencji, poprawiają mikrostrukturęmózgu i pamięć osób starszych.

Osoby starsze bardziej aktywne fizycznie mają lepsząpamięć, łatwiej mogą się skupić, lepiej orientują się wotoczeniu, mają lepszy nastrój, przez co znacznie dłużej -czasami do końca życia – są samodzielne” — skomentowałdr Kuchar.

Jego zdaniem potrzeba aktywizacji ruchowej polskich seniorów jestszczególnie istotna w obliczu zmian demograficznych i starzenia sięnaszego społeczeństwa. Zgodnie z prognozami GUZ w 2050 r. aż 40proc. Polaków będzie miało ukończony 60. rok życia. Obecnieindeks starości w Polsce wynosi 115, co oznacza, że na 100 dzieci wwieku 0-14 lat przypada 115 osób w wieku 65 lat i więcej.

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że siedzący tryb życiajest czwartą przyczyną zgonów na świecie, zaraz za nadciśnieniemtętniczym, paleniem papierosów oraz podwyższonym poziomem glukozywe krwi – i odpowiada za 3,2 miliona zgonów rocznie. Wedługekspertów WHO jednym z najważniejszych aktualnych wyzwań jestograniczenie zjawiska społecznego bezruchu – do 2025 rokuprzynajmniej o 10 proc., a o 15 proc. do 2030 roku.

Seniorzy są najmniej aktywni

Choć wśród Polaków to właśnie zdrowie jest największąmotywacją do ćwiczeń, obecnie zaledwie co czwarte polskie dzieckoi co trzeci aktywny dorosły wypełnia zalecenia minimalnej dawkiruchu dla swojego wieku. W przekroju całego społeczeństwa najmniejaktywną grupą są seniorzy” – skomentował cytowany winformacji prasowej dr Janusz Dobosz z Narodowego Centrum BadaniaKondycji Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Psycholog zdrowia Mateusz Banaszkiewicz ocenił z kolei, że bardzoistotną rolę w aktywizacji Polaków może ogrywać rodzinnaaktywność fizyczna. „Sprzyja ona zarówno budowaniuzdrowego nawyku ruchu wśród dzieci, jak i pomaga w przełamaniubarier i zachęca do ćwiczeń seniorów. Badania potwierdziły, żeaktywność, która angażuje wielu członków rodziny, sprzyjadługofalowym zmianom, zarówno w zakresie aktywności fizycznej, jaki korzystniejszego odżywiania” – wyjaśnił. Dodał, żejest to również znakomity sposób na pogłębianie rodzinnychrelacji.

Okazją ku temu mają być wydarzenia organizowane w całym kraju zokazji obchodzonego 14 września Narodowego Dnia Sportu (NDS). Celemtej inicjatywy jest zmotywowanie Polaków do uprawiania regularnejaktywności fizycznej.

14 września setki punktów sportowych w całej Polscezaproszą na bezpłatne treningi. Nie będzie lepszej okazji dorozpoczęcia nowego, zdrowego i aktywnego stylu życia” –oceniła Krystyna Radkowska, prezes Fundacji Zwalcz Nudę, któraorganizuje NDS.

Na błoniach PGE Narodowego w Warszawie odbędziesię w sobotę rodzinny piknik sportowy, w trakcie którego wszyscychętni w godzinach 12:00-17:00 będą mogli bezpłatnie skorzystaćz wielu atrakcji. Jedną z nich będzie rodzinna strefasportowo-edukacyjna MultiSport, gdzie każdy, niezależnie od wieku,znajdzie najbardziej atrakcyjną dla siebie aktywność fizyczną.Będzie można m.in. sprawdzić skład i postawę swojego ciała czyskorzystać z konsultacji dietetyków, fizjoterapeutów i trenerówpersonalnych. W strefie dostępne też będą urządzenia łącząceruch z nowoczesną technologią, m.in. ICAROS, czyli sprzęt doćwiczeń w wirtualnej rzeczywistości. Na najmłodszych czekać będąspecjalne multimedialne stacje sportowe programu Aktywne SzkołyMultiSport. Więcej informacji na temat Narodowego Dnia sportu możnaznaleźć na stronie internetowejwww.narodowydziensportu.pl.(PAP)