Rozbudowa Tesco na Kabatach: Czy pomyślą o rowerzystach?
Rozbudowa Tesco na Kabatach: Czy pomyślą o rowerzystach?
Na miejscu obecnego hipermarketu Tesco na Kabatach ma stanąć ośmiopiętrowa galeria handlowa z supermarketem, setką sklepów i dziewięciosalowym kinem. Czy Tesco pomyśli o potrzebach rowerzystów? – pyta Radek Wałkuski – prowadzący akcję Rowerem na zakupy
Zgodnie z doniesieniami prasowymi nowa galeria ma mieć 45 tys. metrów kw. powierzchni handlowej (3/4 galerii Mokotów!). Budowa ma się rozpocząć na początku 2012 roku. Warto, aby ta olbrzymia inwestycja uwzględniła również potrzeby rowerzystów. Chodzi nie tylko o odpowiednią liczbę miejsc parkingowych i ich jakość, ale też właściwą ich lokalizację, przemyślane poprowadzenie dojazdu dla rowerzystów na terenie obiektu i połączenie go z istniejącymi ścieżkami rowerowymi.
Poniżej skierowane przez nas pismo do Ryszarda Tomaszewskiego, prezesa Tesco Polska. Liczymy na poważne potraktowanie tematu.
Warszawa, 16.08.2011
Radek Wałkuski
Sz. P. Ryszard Tomaszewski, Prezes Zarządu
TESCO Polska Sp. z o. o.
Ul. Kapelanka 56
30-347 Kraków
Szanowny Panie,
W imieniu swoim oraz innych rowerzystów zwracam się z prośbą o uwzględnienie w planach budowy galerii handlowej na miejscu hipermarketu Tesco na warszawskich Kabatach potrzeb klientów przyjeżdżających na zakupy na rowerze.
W szczególności zależy nam na przemyślanym zaplanowaniu:
a) Odpowiedniej liczby miejsc parkingowych dla rowerzystów
b) Odpowiedniej lokalizacji parkingu rowerowego
c) Odpowiedniej jakości stojaków rowerowych (umożliwiających przypięcie ramy oraz jednego z kół pojedynczym zapięciem typu U-lock, odpowiednim przymocowaniu stojaków do podłoża, odpowiedniej odległości miedzy stojakami itp.
d) Monitoringu parkingu rowerowego
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
e) Sposobu przeprowadzenia dojazdu dla rowerów na terenie nowej galerii handlowej i połączenia go z istniejącymi ścieżkami rowerowymi
Zachęcamy również do:
f) Rozpatrzenia możliwości zorganizowania strzeżonego, bezpłatnego parkingu rowerowego
g) Rozpatrzenia możliwości zorganizowania parkingu w miejscu zadaszonym
Zapraszam do skonsultowania z nami –osobami, które na co dzień korzystają z roweru jako środka transportu – powyższych kwestii.
Budowa nowego centrum handlowego to świetna okazja do tego, by w sposób przemyślany uwzględnić potrzeby klientów przyjeżdżających na zakupy na rowerze. Tym bardziej, że do miejsca prowadzi ścieżka rowerowa, a Ursynów słynie z dużej liczby osób poruszających się na rowerze –również w celu zrobienia zakupów.
Niestety znajdujące się przed wejściem do obiektu stojaki rowerowe nie pozwalają przypiąć jednośladu w bezpieczny sposób, czyli za ramę. Oznacza to, że w łatwy sposób mogą stać się one łupem złodziei. Dodatkowo w przypadku silniejszego wiatru stojaki mogą uszkodzić rower, jego koło lub tylną przerzutkę.
Niefunkcjonalne stojaki rowerowe przy hipermarkecie Tesco na Warszawskich Kabatach,
Fot. Rowerem na zakupy
Dobry stojak powinien dawać możliwość oparcia roweru oraz przypięcia do niego ramy oraz jednego koła pojedynczym zapięciem typu U-lock (kłódka szeklowa), niezależnie od typu roweru. Warto również, aby ten sam stojak pozwalał na przymocowanie drugim zapięciem drugiego koła roweru. Stojak powinien też być w sposób stabilny i trwały przymocowany do podłoża.
Takie warunki bardzo dobrze spełnia stojak w kształcie odwróconej litery „U”. Daje on możliwość oparcia i przypięcia co najmniej dwóch rowerów dowolnego typu, o różnej wielkości ramy, szerokości opon oraz kształtu kierownicy. Typowe wymiary stojaka to długość ok. 1 m, wysokość 60-80 cm, średnica rury 5-9 cm. Zalecana odległość między stojakami to 1,0 -1,5 m.
Istnieją różne warianty dobrych stojaków rowerowych –np. stojaki półkoliste, w kształcie rombu lub odwróconej litery ”V”. Solidny, prawidłowo zaprojektowany stojak może spełniać też inne funkcje, np. wygrodzenia antysamochodowego.
Więcej informacji o solidnych stojakach rowerowych (gdzie kupić, ile kosztują, zdjęcia) można znaleźć na internetowej stronie akcji „Rowerem na zakupy”www.roweremnazakupy.wordpress.com
Wierzę, że prowadząc działalność handlową potrzeby klientów (w tym rowerzystów) są dla Państwa sprawą najwyższej wagi. Mam nadzieję, że poważnie i z wykazaniem troski o klienta podejdą Państwo do opisanego przeze mnie problemu. Liczę na odpowiedź na moje pismo oraz pozytywne rozpatrzenie sprawy.
Z poważaniem,
Radek Wałkuski
„Rowerem na zakupy”