Rowerzyści będą mogli korzystać z technicznych tras zbiornika Racibórz Dolny

infobike
20.07.2022 18:15
Kluczowy odcinek dróg serwisowych - technicznych tras, poprowadzonych koroną zapory czołowej i lewobrzeżnej zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny - będzie dostępny dla rowerzystów. Zarządzające obiektem Wody Polskie porozumiały się w tej sprawie z samorządem Raciborza.

Zbiornik Racibórz, zabezpieczający przez powodzią Górny i Dolny Śląsk oraz Opolszczyznę, to największy obiekt hydrotechniczny w Polsce. Dzięki wypracowanemu porozumieniu, rowerzyści będą mogli bezpiecznie korzystać z ponad 4 km trasy, położonej administracyjnie w granicach Raciborza. Dostępne są także wybrane odcinki dróg prowadzących w kierunku czaszy zbiornika.

Od momentu zakończenia budowy zbiornika chcieliśmy, aby jego infrastruktura mogła jak najpełniej i jak najlepiej służyć mieszkańcom (...). Wykorzystanie dróg serwisowych polderu jako ścieżek rowerowych było oczywiste, jednak uprzednio należało zadbać o bezpieczeństwo użytkowników - wyjaśnił pełniący obowiązki dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Gliwicach, Marcin Jarzyński.

Największy suchy zbiornik przeciwpowodziowy w Polsce od chwili powstania budził zainteresowanie mieszkańców i turystów - także rowerzystów, którzy chętnie wykorzystywali trasy wokół czaszy polderu, będące drogami serwisowymi na potrzeby obsługi obiektu. Wiązało się to z ryzykiem, zwłaszcza gdy ktoś samowolnie omijał opuszczone szlabany w obrębie budowli przelewowo-spustowej.

Aby móc udostępnić newralgiczne miejsca postronnym osobom, musieliśmy je najpierw wygrodzić, by nikomu nie stała się krzywda. Mieliśmy na względzie przede wszystkim dużą wysokość czy niebezpieczeństwa związane z ukształtowaniem terenu - rzeźbą poszczególnych elementów samego zbiornika – tłumaczył dyrektor Zarządu Zlewni w Gliwicach Marcin Nowak.

Jeszcze przed zawarciem porozumienia z samorządem, Wody Polskie przygotowały regulamin, obowiązujący osoby przebywające na terenie zbiornika. Wkrótce w ramach współpracy z gminą przy ścieżkach pojawią się kosze na śmieci. Trasy będą utrzymywane w należytym stanie.

Wody Polskie zastrzegają, że nadrzędną funkcją zbiornika pozostaje ochrona przeciwpowodziowa. Dlatego w razie potrzeby możliwe będzie wyłączenie tras rowerowych z ruchu - w całości lub w części. Drogi serwisowe pozostaną także zamknięte dla samochodów, które nie mają pozwolenia na wjazd.

Łączna długość dróg serwisowych na terenie zbiornika Racibórz Dolny, poprowadzonych na koronach samych zapór (nie wliczając przejazdów tras w czaszy obiektu) to ponad 20 km. Wody Polskie chcą udostępnić również kolejne odcinki, we współpracy z sąsiednimi gminami.

Przebywanie na terenie zbiornika Racibórz Dolny poza obszarem objętym porozumieniem z Gminą Racibórz odbywa się na własną odpowiedzialność - przypomina zarządca obiektu.

Raciborski zbiornik i współpracujący z nim polder Buków zasięgiem oddziaływania obejmują tereny trzech województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Obecnie czasza zbiornika może przyjąć 185 mln m sześc. wody. W razie zagrożenia powodziowego obiekt umożliwia spłaszczenie fali powodziowej oraz opóźnia moment dojścia fali odrzańskiej do ujścia Nysy Kłodzkiej, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo nałożenia się dwóch kulminacji fal, co miało miejsce podczas Powodzi Tysiąclecia w 1997 r.

(PAP)