Rowertour: Wrocław najbardziej rowerowym miastem w Polsce
Wrocław uznany został za najbardziej przyjazne rowerzystom miasto w Polsce – wynika z listopadowego raportu przygotowanego przez magazyn „Rowertour”. Ratusz planuje kolejne inwestycje rowerowe, w tym rozszerzanie sieci dróg tak, aby utworzyły spójny system.
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podczas piątkowej – 26 października – konferencji prasowej poinformował, że Wrocław zwyciężył w 4. edycji rankingu na najbardziej przyjazne rowerzystom miasto w Polsce, przeprowadzonym przez magazyn „Rowertour”.
Oficjalne wyniki rankingu opublikował listopadowy numer magazynu. W zestawieniu brane były pod uwagę m.in. długość sieci tras rowerowych, liczba rowerów miejskich czy liczba miejsc parkingowych dla rowerzystów. Klasyfikacja objęła 40 polskich miast.
„Stolica Dolnego Śląska po raz pierwszy pokonała Gdańsk, który do tej pory konsekwentnie wygrywał. Na trzecim miejscu w rankingu znalazł się Radom” – powiedział oficer rowerowy Wrocławia Daniel Chojnacki.
Prezydent przypomniał, że Wrocław był drugim miastem w Polsce, które wprowadziło wypożyczalnię rowerów miejskich. „Potem byliśmy pierwszym miastem, które wprowadziło system car-sharing z Vozillą – miejską wypożyczalnię samochodów elektrycznych, teraz mamy już też w systemie elektryczne skutery i od niedawna ponad 200 elektrycznych hulajnóg” – wyliczał.
„Wiele lat temu powiedzieliśmy sobie, że chcemy zrobić sporo w sprawach rowerowych, ale żeby było to możliwe, potrzebna była współpraca i zaangażowaniu wielu osób i wydziałów” – mówił prezydent Wrocławia.
„W 2005 r. odbyło się pierwsze spotkanie okrągłego stołu rowerowego i rozpoczęliśmy opracowywanie koncepcji tras rowerowych. W 2007 r. powołaliśmy oficera rowerowego. W 2010 roku plany miejscowe uwzględniały wskaźniki miejsc parkingowych dla rowerów. Potem była +Polityka mobilności+ w 2013 roku i wrocławski budżet obywatelski, który pokazał, że rowery cieszą się ogromną popularnością” – tłumaczyła dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności Monika Kozłowska-Święconek.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Podkreśliła, że przełomowy był rok 2014, kiedy to władze miasta wspólnie ze środowiskami rowerowymi podpisały deklarację rowerową.
Daniel Chojnacki poinformował, że we Wrocławiu jest w sumie około 1,1 tys. km tras rowerowych. Na tę liczbę składają się m.in. drogi rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe czy strefy spokojnego ruchu. „Przybywa też miejsc do parkowania. Rowerzyści w mieście mają do dyspozycji ponad 9,2 tys. miejsc postojowych. Nowym pomysłem jest garaż rowerowy, gdzie mieszkańcy wydzierżawialiby miejsca postojowe dla rowerów” – mówił Chojnacki.
Dodał, że w planach są kolejne inwestycje rowerowe, w tym rozszerzanie sieci dróg tak, aby utworzyły jeden spójny system. W najbliższych latach trasy rowerowe mają powstać na ulicach Wyszyńskiego, Piaskowej, Na Grobli, Karkonoskiej, Hubskiej czy Dworcowej. „Powstanie też promenada Krzycka, czyli zielona trasa, bez samochodów, biegnąca wzdłuż torów” – dodał Chojnacki. (PAP)
„