Rowerowy Toruń podsumowuje 2015 rok
Stowarzyszenie Rowerowy Toruńpodsumowało swoją działalność, którą podejmowało w 2015 roku.Stowarzyszenie zajmowało się m.in. organizacją Mas krytycznych,szkoleniem uczniów, akcjami edukacyjnymi i monitorowaniem władzlokalnych.
Na stronie Rowerowego Torunia czytamy:
Masy krytyczne
W 2015 roku zorganizowaliśmy osiem przejazdów, w których łączniewzięło udział około 3650 rowerzystek i rowerzystów. Jest to jakdo tej pory najwyższa roczna frekwencja. Dla porównania w 2014 rokuudział w przejazdach wzięło 3575 osób, a w 2013 roku – 2360 osób.Najliczniejsza Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna zgromadziła około700 osób, a zaraz po niej dużą popularnością cieszyła się MasaWiosenna (620 osób) i Masa Elegancka (610 osób).
Mamy nadzieję, że w 2016 roku frekwencja będzie jeszcze wyższa, ado udziału w przejazdach oprócz stałych bywalców przyłączą siętakże nowi uczestnicy. Pamiętajcie, że rowerowe masy krytyczne sąnie tylko okazją do tego, aby aktywnie i przyjemnie spędzić wolnyczas, ale przede wszystkim dają wyraźny sygnał władzom miasta, żewarto inwestować w rozwój infrastruktury rowerowej i promować tęformę transportu. Już dziś możecie sprawdzić>>kiedy odbędą się rowerowe masy krytyczne w 2016 roku izarezerwować czas. Najbliższa Wiosenna Rowerowa Masa Krytycznaodbędzie się już 19 marca.
Rowerowa Szkoła
Podobnie jak w latach ubiegłych również w 2015 roku braliśmyudział w ogólnopolskim projekcie „Rowerowa Szkoła”. Tymrazem oprócz prelekcji przybliżających uczniom tematykę rowerowąmiały też miejsce zajęcia z jazdy praktycznej. Niewielkie grupychętnych uczniów miały okazję przećwiczyć swoje umiejętnościrowerowe zarówno na boisku szkolnym jak i w ruchu ulicznym. Udałonam się przeprowadzić 43 prelekcje i 40 zajęć z praktycznej jazdyna rowerze w dwunastu szkołach. Dodatkowo w ramach projektuprzygotowaliśmy dla jedenastu toruńskich szkół rowerowe audytyopracowane na podstawie ankiet wypełnionych przez uczniów inauczycieli. Dzięki uzyskanym informacjom mogliśmy określić wjakim stopniu dana szkoła jest przyjazna rowerzystom oraz opracowaćwytyczne pozwalające na wprowadzenie konkretnych udogodnień.
Konferencja
Dodatkowo wskazaliśmy działania jakie warto podjąć wśród całejspołeczności szkolnej aby popularyzować transport rowerowy. Wramach projektu w marcu odbyła się konferencja „Współczesnewyzwania edukacyjne w zakresie zrównoważonego transportu ibezpieczeństwa rowerzysty na drodze”. Tematyka dotyczyłaszeroko pojętych działań związanych z bezpieczeństwem i edukacjąrowerzystów jakie podejmowane są w polskich miastach. Relację zkonferencji wraz z prezentacjami możecie zobaczyc TUTAJ>>.
„Rowerzysto – bądź widoczny!”
Edukacyjny charakter miała również akcja „Rowerzysto – bądźwidoczny!”, którą przeprowadziliśmy 4 listopada na PlacuRapackiego. Rozdawaliśmy nieoświetlonym rowerzystkom i rowerzystomrowerowe lampki i przypominaliśmy, że po zmierzchu ich używaniejest obowiązkowe.
Konkursy
W 2015 roku przygotowaliśmy także dwa konkursy. Jeden naprzygotowanie grafiki z rowerowym motywem na stowarzyszeniowąkoszulkę i drugi na relację z rowerowych wakacji. Koszulki>>z nowym logo są jeszcze dostępne i można taką koszulkę otrzymaćwpłacając darowiznę na nasze konto, natomiast relacje z waszychwypraw zamieszczone zostały na naszej stronie internetowej.
Wyjazdy rowerowe
Członkowie naszego stowarzyszenia również brali udział wbliższych i dalszych rowerowych wyjazdach. Mieliśmy okazjęzwiedzić holenderską Lejdęi jej okolice>> i po raz kolejny przekonać się o tym, żeholenderska infrastruktura rowerowa nie ma sobie równych. W ramachwizyty gości z Holandii zorganizowaliśmy w październiku wycieczkęrowerową po Toruniu. W czerwcu podpatrywaliśmy jakie udogodnieniadla rowerzystów wdrażane są w stolicyNiemiec>>, a w lipcu sprawdziliśmy co nowego dlarowerzystów przygotowano w Trójmieście>>.W ramach sieci Miasta dlarowerów mogliśmy w 2015 roku zobaczyć jakie nowe inwestycjerowerowe pojawiły się w Lublinie i Krakowie oraz spotkać się iwymienić doświadczeniami z przedstawicielami organizacji rowerowychz całej Polski. Testowaliśmy także m.i.n. niedawno powstałe trasyrowerowe w okolicach Torunia prowadzące do Chełmży oraz przezUnisław do Bydgoszczy.
Pisma
W 2015 roku wystosowaliśmy szereg pism do różnych instytucjiodpowiedzialnych za przygotowanie i budowę rowerowych inwestycji wToruniu i regionie. Braliśmy także udział w konsultacjachspołecznych ważnych dokumentów zarówno lokalnych jak i krajowych.Niektóre uwagi zostały uwzględnione, inne niestety nie. W dalszymciągu wiele osób na decyzyjnych stanowiskach nie może lub nie chcezrozumieć, że tylko dobrej jakości infrastruktura rowerowa możeprzyczynić się do rozwoju transportu rowerowego. Substytuty wpostaci źle wykonanych „ścieżek rowerowych” nieprzyniosą korzyści nikomu. Z treścią wszystkich wystosowanychpism możecie zapoznać się w dziale korespondencja>>.
Społeczny audyt polityki rowerowej Torunia
Pod koniec roku przygotowaliśmy „Społecznyaudyt polityki rowerowej Torunia”. Jego główne założeniaoraz wnioski płynące z przeprowadzonych badań zaprezentowanezostały podczas konferencji, na której obecni byli także rowerowieksperci z polski i zagranicy. W ramach audytu przeprowadziliśmy wkilku miejscach pomiary natęzęnia ruchu rowerowego. W porównaniu zubiegłymi latami po Toruniu rowerem porusza się coraz więcej osóbco nas bardzo cieszy.
Media społecznościowe i serwis www
O wszystkich działaniach, które podejmujemy informujemy na naszejstronie internetowej orazprofiluFacebook>>. W 2015 roku odnotowaliśmy niestety spadekliczby odwiedzin naszej strony: 114 816 odwiedzin w porównaniu do145 249 w roku 2014 i 80 496 unikalnych użytkowników względem 100468 w 2014 r. (informacje dla domeny www.rowerowytorun.com.pl).Ma to z pewnością związek z dużą popularnością naszego profiluna Facebooku, który poniekąd zastępuje tudzież uzupełnia naszserwis www. Ilość tzw. polubień naszego profilu na dzień 14lutego 2016 r. wynosi 4440 względem 3519 polubień w dniu 25stycznia 2015 r.
Zaglądajcie, czytajcie, komentujcie, wklejajcie zdjęcia ? zarównostrona, jak i profil na Facebooku to źródło informacji co ważnegorowerowego dzieje się w Toruniu i nie tylko.
Dołącz do Rowerowego Torunia
Jeśli ktoś z Was chciałby dołączyć do naszego stowarzyszenia ipomagać w popularyzacji roweru jako świetnego środka transportu wmieście to zapraszamy. Możecie do nas pisać przez formularzkontaktowy znajdujący się na stronie lub bezpośrednio pod adresmejlowy: stow(małpa)rowerowytorun.com.pl.
Sponsorzy
Dziękujemy firmie AIS.PL oraz CONSUS SA za to, że wspierają odwielu lat naszą działalność i dzięki nim możemy realizowaćnasze pro rowerowe akcje. Dziękujemy także innym darczyńcom,którzy wspierają nas fundując nagrody dla uczestników iuczestniczek rowerowych mas krytycznych. Na koniec dziękujemywszystkim rowerzystkom i rowerzystom, którzy w mniejszym lubwiększym stopniu wspierają i popierają nasze działania.
„