Rowerowe szkolenie gdyńskich kierowców autobusów
Gdyńscy kierowcy autobusów przeszli szkolenie, którego elementem była jazda na rowerze. Takie, nietypowe w Polsce, szkolenie ma na celubudowanie porozumienia między kierowcami a rowerzystami orazzwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów. W szkoleniu ma wziąćudział około 150 kierowców. Organizatorami akcji jest Zarząd Drógi Zieleni oraz stowarzyszeniu Rowerowa Gdynia.
Rowerowa Szkoła dla kierowców komunikacji miejskiejto odpowiedź na potrzebę budowania porozumienia międzyrowerzystami, a kierowcami autobusów, których drogi na co dzieńwielokrotnie się krzyżują. Skonfrontowanie wyobrażenia zrzeczywistością i przetestowanie „na własnej skórze”wyzwań, przed którymi stają codziennie rowerzyści, ma pomóckierowcom zrozumieć ich sytuację. A to wszystko po to, aby poprawićbezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu ? informuje UrządMiasta w Gdyni.
Szkolenia są podzielone na grupowe spotkania, apierwsze z nich odbyło się jeszcze przed Świętem Niepodległości.Podczas pierwszego szkolenia pogoda była trudna i była sprzyjającąokazją dla kierowców Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowejprzetestować jazdę w niesprzyjających warunkach pogodowych i przyograniczonej widoczności.
– Kierowcy, po powrocie ze szkolenia przyznali, żeteraz rozumieją, dlaczego niebezpiecznie jest jechać rowerem tużprzy krawężniku oraz odczuwają na własnej skórze stres związanyz bliskim wyprzedzaniem (bez zachowania 1 metra) oraz trąbieniemzazwyczaj bez powodu. Po pierwszym spotkaniu w PKT zainteresowaniebyło na tyle wysokie, że firma przewozowa poprosiła o kolejne dwaszkolenia – komentował Jakub Furkal, Kierownik Zespołuds. Komunikacji Rowerowej w gdyńskim ZDiZ.
W kolejnym spotkaniu, które odbyło się 22 listopada,uczestniczyła grupa kierowców zatrudnionych w PrzewozachAutobusowych Gryf ? kolejnej z firm obsługujących miejskitransport publiczny. Podczas części praktycznej szkolenia panowiespędzili około godziny podróżując na rowerach ulicami Gdyni.Poruszali się zarówno po ścieżkach rowerowych, jak i po jezdniach? często w newralgicznych lub problematycznych miejscach.
– Na pewno czułem się mniej bezpiecznie niż wautobusie, ale zauważyłem i widzę to w codziennej pracy, żekierowcy starają się dbać o bezpieczeństwo rowerzystów.Zatrzymują się, przepuszczają ich. Zdarzają się oczywiściewyjątki niekulturalnych zachowań – niestety po dwóch stronach.Słuchawki na uszach rowerzystów czy zbyt duże prędkości toniestety częsty widok, należy z tym walczyć ? powiedziałuczestnik szkolenia Andrzej Lipiński
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
– Na pewno warto było poświęcić czas na takieszkolenie. Dało ono nam inny ogląd, mogliśmy spojrzeć na jazdęrowerem po mieście z innej niż zwykle perspektywy. Rower toprzyszłość komunikacji, więc trzeba przyzwyczaić się doobecności rowerzystów na drogach i nauczyć się, aby dlawszystkich uczestników ruchu ta obecność była bezpieczna. Musimyżyć w zgodzie ? dodał.
Łącznie w ramach Rowerowej Szkoły zaplanowano 6szkoleń, w których udział weźmie około 150 kierowców.
„