Rowerowa Szkoła w Gdyni ? podsumowanie edycji 2015
W Gdyni, w ramach działańedukacyjnych, dotyczących poruszania się dzieci po mieście rowerem(zadanie wynikające z Raportu certyfikacji polityki BYPAD w Gdyni),przez cały wrzesień i październik w gdyńskich szkołachpodstawowych prowadzone były pilotażowe zajęcia ogólnopolskiegoprojektu Rowerowa Szkoła (www.rowerowaszkola.pl), zainicjowanego iprowadzonego przez Wrocławską Inicjatywę Rowerową.
W Rowerowej Szkole dzieci i młodzieżuczą się na zajęciach teoretycznych i praktycznych, bezpiecznej,zgodnej z przepisami jazdy rowerem w ruchu miejskim oraz poznajązagadnienia związane ze zrównoważoną mobilnością. W kilkuszkołach został również przeprowadzony audyt i opracowany planmobilności rowerowej.
W tej odsłonie projektu brały udziałszkoły: SP 8, SP 10, SP 16, SP 17, SP 23, SP 26, SP 35, SP 43, SP47, SP 48, Gimnazjum nr 11 i Zespół Szkół Ekologicznych.
Do projektu Rowerowa Szkoła mogąprzyłączyć się placówki oświatowe z całego kraju. Zajęcia, zarówno teoretyczne, jak ipraktyczne były prowadzone w Gdyni przez lokalnych koordynatorówRowerowej Szkoły – aktywnych rowerzystów, członków StowarzyszeniaRowerowa Gdynia, którzy młodym adeptom jazdy na dwóch kółkachprzekazali wiele ciekawych i praktycznych rad, informacji dotyczącychbezpiecznej i sprawnej jazdy w miejskim ruchu ulicznym. Bardzo nascieszy współpraca miasta z organizacjami pozarządowymi i ich wkładw edukację uczniów gdyńskich podstawówek. Na zajęciachteoretycznych dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat przepisówdot. poruszania się rowerem w ruchu drogowym.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Wśród uczestników zajęć rozdanobroszury, filmy instruktażowe, zapięcia rowerowe, lampki, dzwonki iopaski odblaskowe. Z pewnością tego typu szkolenia,szczególnie praktyczne, są bardzo potrzebne i pożyteczne. W czasiezajęć niejednokrotnie okazywało się, że młodzi rowerzyścimieli problem z wykonaniem niektórych manewrów, szczególnie skrętuw lewo, gdyż zaczynali ten manewr od zjazdu do prawej strony jezdnii niestety, nie upewniali się przed jego wykonywaniem. Dziękiprogramowi zajęć mogli to przećwiczyć pod okiem ekspertów naosiedlowych, uspokojonych ulicach i zasięgnąć praktycznych porad.Zdarzały się również przypadki, że jadąc w kolumnie, młodzieżignorowała znak „Stop”. W czasie zajęć praktycznychrowery zostały doposażone w niezbędne elementy wyposażenia(dzwonki, oświetlenie).
Niestety, edukatorzy zgłosili równieżzachowania kilku kierowców, którzy nie stosując się doobowiązujących przepisów ruchu drogowego, zmuszali kursantów dowiększej czujności i koncentracji. W czasie szkolenia zdarzyło sięnieprawidłowe wyprzedzanie prawidłowo jadącej kolumny, jazdy podprąd czy ignorancji rowerzystów jako pełnoprawnych uczestnikówruchu. Wszystkie te zdarzenia zakończyły się szczęśliwie, adzieci i młodzież nabrały doświadczenia, jak zachować się wopisanych sytuacjach. Władze Gdyni widzą potrzebę ipotencjał w organizacji szkoleń dotyczących jazdy na rowerze wruchu miejskim dla uczniów gdyńskich szkół i planują jekontynuować.
„