Rower bezpieczniejszy niż komunikacja zbiorowa. Tak twierdzą polscy rowerzyści.
NextBike Polska zapytał użytkowników rowerów miejskich co myślą o uniemożliwieniu korzystania z tego środka transportu. 80 procent ankietowanych twierdzi, że rower jest bezpiecznym środkiem transportu w czasie epidemii. Z sondy przeprowadzonej przez wynika, że chętnie skorzystaliby oni z rowerów miejskich po przywróceniu możliwości ich wypożyczenia.
Blisko 70 procent uczestników ankiety opowiedziało się za zniesieniem zakazu korzystania z rowerów miejskich, z czego ok. 24 proc. popiera przywrócenie wypożyczeń w dni powszednie od poniedziałku do piątku, co umożliwiłoby uniknąć komunikacji zbiorowej i bezpieczniejsze, zdrowsze poruszanie się po mieście i dotarcie do pracy.
Na pytanie „Czy po zniesieniu zakazu będziesz korzystać z roweru miejskiego?” zdecydowana większość – (68,6 %) udzieliło odpowiedzi twierdzącej.
Blisko 80 % ankietowanych, uważa, że rower jest bezpiecznym środkiem transportu w czasie epidemii.
Respondenci deklarowali wybór roweru publicznego zamiast innego środka transportu oceniając, że jest bezpieczniejszy niż komunikacja zbiorowa ( 61,1%). Wybraliby rower wiedząc że nie muszą czekać w tłumie na przystanku wśród innych osób (8,1%), doceniając, że nie są zależni od rozkładu jazdy (5,2%) i oceniając rower jako wygodny środek dojazdu do pracy (4,6 %).
Jedna piąta deklaruje, że nie zdecydowałabym się teraz na wybór roweru publicznego. Potwierdza to wcześniejsze opinie, że z rowerów użytkownicy korzystają gdy muszą się przemieścić, a nie dla rekreacji.
W ogólnej ocenie bezpieczeństwo rowerów miejskich w czasie pandemii uznane zostało jako dobre przez ponad połowę respondentów. Uważają oni, że rower jest bezpieczny przy zachowaniu ostrożności i właściwej higieny. Prawie 27 % uznaje, że jest ryzyko zakażenia, ale można je ograniczyć i oceniło bezpieczeństwo rowerów jako średnie. Pozostałe 20 % ma obawy o zarażanie się wirusem jak w każdym innym środku transportu.
Wśród ankietowanych panuje wysoka świadomość, jakie środki prewencyjne podjąć aby uchronić się przed wirusem korzystając z rowerów miejskich. Użytkownicy zabezpieczają się na kilka sposobów:
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
nosząc rękawiczki 69,1 %,
wypożyczając rowery przez aplikację 57,5 %,
spryskując rower środkiem dezynfekującym 31,4 %,
korzystając z chusteczek antybakteryjnych 20,3 %
W badaniu udział wzięli użytkownicy rowerów miejskich z całej Polski
„