Rekordowa popularność Poznańskich Rowerów Miejskich

infobike
12.09.2016 09:18

Sierpień był dla Poznańskich RowerówMiejskich najlepszym, pod względem wypożyczeń, miesiącem whistorii. Poznaniacy skorzystali z rowerów miejskich 70 tysięcyrazy. 

W lipcu rozbudowano sieć PoznańskichRowerów Miejskich. Dotychczas było 37 stacji, obecnie jest ich już61 z flotą 680 jednośladów. Większa dostępność rowerówprzyczyniła się do niemal dwukrotnie większego ich wykorzystania.W sierpniu z PRM skorzystano 72 tysiące razy, gdzie w ubiegłym rokuodnotowano zaledwie 32 tys. wypożyczeń – Wzrost był większy, niżproporcjonalny w stosunku do wzrostu liczby stacji. To dowód, żenowe stacje dobrze służą poznaniakom – wyjaśnia WojciechMakowski, poznański Oficer Rowerowy ? informuje oficjalny portalinternetowy Poznania.

Wprowadzono też oczekiwane nowości:foteliki do przewożenia dzieci, specjalne trzy stacje z rowerkamidziecięcymi oraz możliwość tańszego korzystania z rowerumiejskiego przez posiadaczy biletów na karcie PEKA. Ponadto,zmodernizowano 16 najstarszych stacji, które wyposażono w ekranydotykowe i panele płatnicze.

W tym roku priorytetem byłozagęszczenie sieci stacji w ścisłym centrum. W przyszłym rokurowery miejskie pojawią się też na nowych obszarach, m. in.Winogradach i Łazarzu. Jeszcze we wrześniu trzy stacje zostanąprzeniesione do obsługi Naramowic, kosztem dwóch mniej popularnychstacji na Morasku i jednej z pętli Os. Sobieskiego, gdzie dziśdosłownie obok siebie stoją dwie stacje. Bieżąca analizastatystyk popularności pozwala na korygowanie rozmieszczenia stacji.Kilka dni temu przesunięto stację przy PST Słowiańska. Do tejpory stała na wiadukcie, obecnie można ją znaleźć tuż przydrodze rowerowej. Wzrost popularności sprawił też, że natychmiasttrzeba było ją powiększyć.

Kolejne 20 stacji PRM pojawi sięna poznańskich ulicach w marcu przyszłego roku, wraz z początkiemnowego sezonu. Docelowo, wiosną 2018, będziemy dysponować flotą1000 rowerów, a stacji Poznańskiego Roweru Miejskiego będzie ponadsetka – przekonuje Wojciech Makowski.

Popularnością cieszą się te stacje,które skupiają różne funkcje – pomagają mieszkańcom, osobomdojeżdżającym do pracy i na spotkania z przyjaciółmi. Dziękistacjom „Masztalarska” i „Kozia” można dojechaćbliżej Starego Rynku niż komunikacją zbiorową. Poznański RowerMiejski przynosi też ulgę podczas remontów drogowych. Spośródnowych stacji, w sierpniu największy ruch był na stacji”Wawrzyniaka/Szamarzewskiego”, co oznacza, że poznaniacychętnie omijają zamknięcie ulicy Kraszewskiego na dwóch kółkach.

Wyniki systemu rowerów po rozbudowiewpisują się w bardzo dobre statystyki dla całego, wciążtrwającego sezonu. Od początku marca 2016r. rowerzyści skorzystaliz wypożyczalni ćwierć miliona razy, a liczba użytkownikówzwiększyła się o blisko 20 tys. Przed rokiem – w całym sezonie -wypożyczeń było dokładnie 124.926, co oznacza, że w sześćmiesięcy użytkownicy podwoili ubiegłoroczny wynik.

Bardzo dobre statystyki pokazują,że rozbudowę pozytywnie odebrali użytkownicy. Co istotne, z rowerumiejskiego zdecydowało się korzystać dużo nowych osób – mówiPiotr Snuszka, p.o. Dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego wPoznaniu.

Od kwietnia 2012 roku, czyli odpoczątku funkcjonowania wypożyczalni w Poznaniu, 52.625zarejestrowanych użytkowników skorzystało z rowerów 536.714 razy.Średni czas wypożyczenia Poznańskiego Roweru Miejskiego wynosi wobecnym sezonie ponad 22 minuty. Roweru z fotelikiem – 32 minuty, arowerka dziecięcego –  blisko 35 minut.

Użytkownicy bardzo chętnie korzystająz możliwości darmowych przejazdów (jazda do 20 minut lub do 30minut dla posiadaczy ważnego biletu okresowego na karcie PEKA).Darmowych wynajmów jest około 80 proc.