Przetarg na Łódzki Rower Publiczny ostatecznie unieważniony

infobike
07.05.2015 16:34

Wczoraj Krajowa Izba Odwoławczaostatecznie zdecydowała, że Miasto Łódź w sposób prawidłowyunieważniło przetarg na system rowerów miejskich. Za głównąprzyczynę uznano upłynięcie określonego w postępowaniu terminuuruchomienia systemu. Uwzględniono również pozostałe zarzuty,dotyczące złożenia przez firmę BikeU nieprawdziwych informacji wzakresie zobowiązania podmiotu trzeciego. Przetarg na stworzenie izarządzanie rowerami publicznymi w Łodzi prawdopodobnie zostaniepowtórzony.

Przetarg na obsługę ŁódzkiegoRoweru Publicznego, składającego się ze 100 stacji i 1000 rowerów,ogłoszono jeszcze w ubiegłym roku. Oferta firmy BikeU zostałapodważona w związku z podejrzeniem o sfałszowanie przedstawionychreferencji. W związku z tym, Zarządu Dróg i Transportu w Łodzizdecydował o unieważnieniu przetargu. BikeU skorzystała z prawaodwołania, jednak wczoraj Krajowa Izba Odwoławcza przychyliła siędo decyzji łódzkiego magistratu.

Zgodnie z treścią wyroku, zasadnicząkwestią, która miała znaczenie dla oddalenia odwołania byłypostanowienia związane z terminem uruchomienia systemu ŁódzkiRower Publiczny od dnia 1 maja. Obiektywnie ten termin nie mógł byćdotrzymany. Izba uznała również, że zamawiający miałuzasadnione powody do wykluczenia wykonawcy, BikeU z postępowania napodstawie przepisów, które nakazują wykluczyć z postępowaniawykonawcę, który złożył nieprawdziwe informacje, mające lubmogące mieć wpływ na wynik postępowania o udzielenie zamówieniapublicznego. W tym przypadku Izba ustaliła, że zobowiązanie, którezostało przedłożone przez BikeU nie odzwierciedlało stanurzeczywistego. Z okoliczności sprawy wynikało, że wykonawca liczyłsię z tym, że podmiot, Brainbox z Grecji, który udostępnił najego rzecz formalnie zasoby, może nie być uczestnikiem w realizacjizamówienia.

– Odrzucenieodwołania firmy BikeU i unieważnienie postępowania to jedyne w tejchwili możliwe rozwiązanie. Mamy nadzieję, że w kolejnympostępowaniu zarówno wymagania, jak i sposób ich weryfikacjipozwolą od razu wyeliminować nieuczciwą konkurencję firm, któreuciekają się do tak drastycznych rozwiązań, jak na przykładfałszowanie dokumentów. Wierzymy, że jeszcze w tym roku Łódźwyłoni doświadczonego i rzetelnego partnera, który sprawi, że tenprojekt okaże się sukcesem, na który miasto zasługuje ?mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.? Liczymy na to, że nowy przetarg zostanie ogłoszony wkrótce,warto bowiem pamiętać, że stworzenie i uruchomienie drugiegonajwiększego systemu w Polsce, składającego się z 100 stacji i1000 rowerów, to bardzo skomplikowane i czasochłonne zadanie. Jeślizaś chodzi o dokumenty złożone w ofercie firmy BikeU, to mamynadzieję, że odpowiednie organy ścigania wyjaśnią do końca tesprawy ? dodaje.


W sprawie posłużenia się przez BikeUsfałszowaną opinią bankową zawiadomienia do Prokuratur złożyłyZarząd Dróg i Transportu w Łodzi, Bank Zachodni WBK (wystawiającyopinię finansową) oraz Nextbike Polska. Po przeprowadzeniupostępowań wyjaśniających, wszystkie trzy Prokuratury wszczęłyśledztwa.

Oprócz tego, 29 kwietnia Zarząd Drógi Transportu w Łodzi złożył do Prokuratury Rejonowej Łódź ?Śródmieście zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia kolejnegoprzestępstwa ? tym razem dotyczącego podrobienia lub przerobieniazobowiązania firmy Brainbox do przekazania firmie BikeU niezbędnejwiedzy i doświadczenia.