Przejście Rudawka-Lesnaja – kajakiem, pieszo lub rowerem

infobike
02.05.2017 09:51

Od piątku 28 kwietnia turystycznepolsko-białoruskie przejście graniczne na Kanale AugustowskimRudawka-Lesnaja można pokonać nie jak dotychczas tylko kajakiem,ale także pieszo lub rowerem – poinformował w środę nakonferencji prasowej w Białymstoku wojewoda podlaski BohdanPaszkowski.

We wtorek stosowną decyzję w tej sprawie wydałKomendant Główny Straży Granicznej. Wnioskowała o to stronabiałoruska – wyjaśnił wojewoda. Decyzja jest tymczasowa, byturyści mogli przekraczać to przejście już z początkiem sezonu.Trwają procedury prawne, by na stałe zmienić charakter tegoprzejścia z wodnego na wodno-pieszo-rowerowy.

Z przejścia w Rudawce można w tym roku korzystać od28 kwietnia do 1 października w godzinach od 7.00 – 19.00.Dotychczas przejście działało od 2006 r. sezonowo od 1 maja do 30września.

Mam nadzieję, że jest to z jednej stronyspełnienie tych oczekiwań, które były już od dłuższego czasuformułowane przez społeczności lokalne, okoliczne gminy, powiataugustowski jak również władz województwa podlaskiego, którerównież upatrują szans rozwoju ruchu turystycznego” -mówił wojewoda. Dodał, że władze liczą również na ożywieniegospodarcze i uatrakcyjnienie oferty turystycznej województwa.

Od piątku w różnych miejscach po polskiej i pobiałoruskiej stronie Kanału Augustowskiego przygotowano różneatrakcje w ramach transgranicznego „Pikniku bez granic”,który jest – jak zapowiadały wcześniej samorządowe władzewojewództwa podlaskiego – swego rodzaju inauguracją ruchubezwizowego na Białoruś na przejściu w Rudawce i promocjąproduktu turystycznego Kanał Augustowski.

Dekretem prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki,od 26 października na terenie parku „Kanał Augustowski”na Białorusi można przebywać do pięciu dni bez wizy.

W ramach ruchu bezwizowego na Białoruś Polacy i inniobywatele krajów UE mogą dostać się przez przejście w Rudawceoraz przez duże drogowe przejście w Kuźnicy – przypomniałzastępca komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjrAndrzej Stasiulewicz. Od maja 2016 r. w ramach ruchu bezwizowegomożna również – do pięciu dni – wybrać się na Białoruś przezturystyczne piesze przejście rowerowe w Puszczy BiałowieskiejBiałowieża-Piererow. Dotychczas w trybie bezwizowym ma Białoruśpojechało ok. 2,6 tys. osób przez przejście w Kuźnicy i ok. 10tys. w Białowieży – podał Stasiulewicz.

By wybrać się na Białoruś w trybie zwykłym trzebamieć paszport i wizę. W trybie bezwizowym trzeba mieć paszportoraz stosowny dokument potwierdzający ten tryb. By z tego skorzystaćtrzeba wykupić w odpowiedniej białoruskiej firmie turystycznej (lubu polskiego pośrednika) dwie usługi turystyczne na Białorusi,trzeba też mieć ubezpieczenie i gotówkę – co najmniej 42 rublebiałoruskie na każdy planowany dzień pobytu (ok. 20 euro) lub ichrównowartość w walucie. Szczegółowe informacje są nastronie www.grodnovisafree.by.

Dyrektor wydziału infrastruktury Podlaskiego UrzęduWojewódzkiego Ewa Stachowicz poinformowała, że ostatnich latachwydano ok. 5 mln zł na infrastrukturę na przejściu w Rudawce.Wszystkie prace trzeba uzgadniać z konserwatorem zabytków.Przejście jest na śluzie na Kanale Augustowskim, a kanał jestzabytkiem inżynierii wodnej.

Zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej wBiałymstoku Dariusz Muszyński poinformował, że na przejściu wRudawce będą obowiązywać przepisy dotyczące zwrotu podatku VATna granicy za towary zakupione w Polsce, tzw. TAX FREE. Dotyczy toobywateli państw spoza UE.(PAP)

kow/ par/