Promorower wśród pomysłów mieszkańców Olsztyna
Budowy promoroweru, nurkowiska albo wybiegu dla psówchcieliby mieszkańcy Olsztyna, którzy takie pomysły zgłosili dobudżetu obywatelskiego. Olsztynianie złożyli ponad 180 wniosków,niektóre z nich będą miały szansę na realizację w 2018 r.
„Po raz piąty zbieraliśmy pomysły naszychmieszkańców na projekty obywatelskie, które będą realizowane zbudżetu miasta w 2018 r. Olsztyniacy złożyli ponad 180 wniosków,które zawierają pomysły z różnych dziedzin, od małychinwestycji osiedlowych typu chodnik, do większych – jak pakietimprez kulturalno-rozrywkowych na Starówce czy nowe alejki wparkach„- powiedziała PAP dyrektor Biura Komunikacji iDialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Aneta Szpaderska.
Dodała, że w tym roku wszystkie złożone wnioski sąwidoczne na stronie glosujobo.olsztyn.eu. „Oczywiście ichstatusy zmienią się w miarę oceny a główną listę zamieścimy23 czerwca. Warto zauważyć, że nasi wnioskodawcy mają równieżdrogę odwoławczą, z czego zawsze chętnie korzystają„-podkreśliła.
Wśród pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców sąte dotyczące poprawy infrastruktury – budowy czy naprawy chodników,budowy siłowni +pod chmurką+ czy ukwiecenia terenów zielonych. Alesą także zaskakujące pomysły takie jak zorganizowanie nurkowiskaw jeziorze Krzywym – miejsca, gdzie można bezpiecznie uczyć sięnurkować w dzień i w nocy. Inny ciekawy pomysł to budowapromoroweru, pływającej platformy, która przewoziłaby turystów imieszkańców – rowerzystów z jednego brzegu jeziora Krzywegona drugi. Aktywnemu wypoczynkowi ma także służyć łąka piknikowanad jeziorem Długim. Pomysłodawcy chcą, by znalazło się tammiejsce na kamienny grill i stojaki rowerowe.
Strefa sportowa i rekreacyjna, ale nie dla ludzi a dlapsów – to marzenie ich właścicieli. Pomysłodawcy wybiegu dlaczworonogów uważają, że w Olsztynie brakuje terenów, gdzie ichpsy mogłyby swobodnie biegać, ale i pobawić z innymi czworonogami.
Tym którzy nudzą się, czekając na tramwaj czyautobus dedykowany jest pomysł „huśtawki na czekanie”.Pomysłodawcy proponują montaż prostych sznurkowych huśtawekwłaśnie na przystankach. „Każdy obywatel starszy czy młodszybyłby zachwycony” – przekonują inicjatorzy.
Ale są i pomysły na zwiększenie kontroli nadsamorządowcami. Projekt „Transparentna Rada Miasta”dotyczy zainstalowania systemu obrazu i dźwięku z sali obrad radymiasta. „Rejestracja obrad sesji doda transparentnościrządom na poziomie samorządom a zainteresowanym obywatelom umożliwibyć na bieżąco z działaniami samorządu. Świadomośćspołeczno-polityczna jest w obecnych czasach sprawą elementarną„- napisali we wniosku pomysłodawcy.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Spośród ok. 180 wniosków, ponad 50 wniosków toprojekty ponadosiedlowe. O wyborze projektów do realizacji zdecydująmieszkańcy poprzez głosowanie, które odbędzie się jesienią.
Inwestycja realizowana na jednym osiedlu nie możeprzekroczyć 110 tys zł a dużego, miejskiego – 300 tys. zł. „Zroku na rok frekwencja wśród głosujących rośnie, co nas cieszy,bo każde zaangażowanie w życie miasta ma swoją wartość. Nadwudziestu trzech osiedlach zrealizujemy przynajmniej jeden projekt,to zależy od ich wartości oraz 4 wnioski ogólnomiejskie„-podała Szpaderska. (PAP)
ali/ skr/
„