[Prawo dla rowerzysty] Parkowanie roweru

infobike
05.09.2012 21:21

[Prawo dla rowerzysty] Parkowanie roweru

 parkowanie

Fot. Bractwo Rowerowe

Bardzo ciekawy tekst został opublikowany na I bike Kraków przez Huberta Mazura – doktoranta w Katedrze Postępowania Karnego Wydziału Prawa i Administracji UJ w Krakowie. Zachęcamy do lektury

 

Na stronie I bike Kraków czytamy:

 

W związku z łatwo zauważalnym, a zarazem rosnącym zapotrzebowaniem na wyjaśnienie kwestii prawnych, dotyczących cyklistów portal ibikekrakow.com uruchamia cykl artykułów „Prawo dla rowerzysty”. Również i Ty możesz zgłosić nurtujący Cię problem przez formularz IBK –Kontakt, a my z chęcią odpowiemy na pojawiające się pytania.

 

Zastrzegamy jednak, że mimo starannego przygotowania porady udzielane na portalu mają charakter czysto informacyjny i nie zastępują osobistego zapoznania się z przepisami. Również w konkretnej sprawie, gdy dojdzie do zdarzenia na drodze, sąd może nie podzielić prezentowanego przez nas stanowiska.

 

Odpowiedź na postawione w tytule pytanie wydaje się z pozoru prosta –w dowolnym miejscu. Pewnym zaskoczeniem dla większości cyklistów, ale i kierowców może być informacja, iż kwestia parkowania roweru jest uregulowana w Prawie o ruchu drogowym, a co więcej przepisy te są identyczne jak w przypadku samochodów.

 

A zatem w wielkim skrócie. Wspomniana ustawa, znana powszechnie jako kodeks drogowy, rozróżnia dwa przypadku „unieruchomienia pojazdu”: zatrzymanie (trwające do 1 minuty, gdy nie wynika z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz każde wynikające z tych warunków lub przepisów), oraz postój (nie wynikający z warunków lub przepisów, trwający powyżej 1 minuty). Te zawiłe definicje mają znaczenie o tyle, że objęcie jakiegoś miejsca zakazem zatrzymywania, na mocy przepisu lub wskutek oznakowania, automatycznie skutkuje również zakazem postoju czyli parkowania. Zarówno zatrzymanie, jaki i postój są dopuszczalne tylko w miejscu o dostatecznej widoczności i o ile nie stwarzają zagrożenia (art. 46 ust. 1 PoRD).

 

Zatrzymywanie się jest zabronione m.in. na przejeździe kolejowym, na skrzyżowaniu oraz 10 metrów przed i za skrzyżowaniem, na przejściu dla pieszych, przejeździe dla rowerów, w tunelu, na moście, przed i za przystankiem oraz wówczas gdy zmusiłoby omijające auta do przekroczenia podwójnej linii ciągłej (art. 49 ust. 1 PoRD). Jak już wspomniałem miejsca te objęte są automatycznie zakazem postoju.

 

Parkowanie jest natomiast zakazane w miejscu utrudniającym dostęp do prawidłowo zaparkowanego pojazdu, przed i za przejazdem kolejowym, w miejscu utrudniającym wyjazd lub wyjazd, jak bramy czy wnęki postojowe (art. 49 ust. 2 PoRD). Zasadą jest parkowanie pojazdu na jezdni lub na chodniku przy krawężniku dzielącym te dwa obszary. Kierujący pojazdem (pod tym pojęciem w ustawie kryje się również rowerzysta) powinien także stosować się do oznakowania, wskazującego sposób zatrzymywania i postoju.

 

Problemem pozostaje przełożenie tych zasad na praktykę. Być może uważniejszy czytelnik zauważy, że w takim razie codzienność ma się niezwykle daleko od przepisów. Tytułem przykładu: rowery nie tylko parkują 10m przed i za skrzyżowaniem, ale zdarza się wręcz że zarządca drogi stawia w takich miejscach stojaki, by uniemożliwić nielegalne parkowanie samochodów. Podobnie ma się sprawa z parkowaniem roweru przy krawędzi jezdni. Czy oznacza to, że przepisy o parkowaniu rowerów są martwe? Niekoniecznie. W komentarzu do ustawy czytamy:

 

„Choć ust. 2 art. 47 expressis verbis stanowi, że postój roweru na chodniku może odbywać się tylko bezpośrednio przy krawędzi jezdni, to zważywszy na brak elementu społecznej szkodliwości czynu, o której mowa w art. 1 k.w., pozostawienie roweru w innym niezagrażającym i nieutrudniającym ruchu miejscu nie stanowi wykroczenia”

 

W. Kotowski, Prawo o ruchu drogowym. Komentarz, Warszawa 2011

Przez analogię można odnieść powyższe stwierdzenie do wielu innych przypadków parkowania roweru, jak choćby przed przejściem dla pieszych, w obrębie skrzyżowania, przystanku itp. A zatem rowerzysta co prawda narusza literalną treść przepisu, trzeba przyznać –wyraźnie skrojonego na miarę kierowców samochodów, jednak zachowanie takie nie stanowi wykroczenia. Jak w takim razie powinien parkować rowerzysta? Przede wszystkim z głową –w sposób nie utruniający ruchu i nie stwarzający zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

 

Źródło: http://ibikekrakow.com/2012/09/04/prawo-dla-rowerzysty-parkowanie-roweru/