Praktyczne zajęcia rowerowe w lubelskich szkołach

infobike
19.06.2017 16:36

Od 5 lat w szkołachpodstawowych w Lublinie organizowane są praktyczne zajęcia rowerowe. 15 maja poraz kolejny takie zajęcia rozpoczęły się w PSP nr 40. Rowerowe zajęcia dlauczniów szkół odbywają się w Lublinie od 2013 roku.

Jak informuje Urząd Miasta Lublina głównym celem programu, realizowanegow Lublinie od 2013 roku, jest zwiększenie wśród dzieci umiejętności jazdy wwarunkach rzeczywistego ruchu drogowego.

Program praktycznej edukacji rowerowej  jest organizowany w Lublinie już od 5 lat, aSzkoła Podstawowa nr 40 im. Leona Kruczkowskiego ponownie bierze w nim udział.W czasie poniedziałkowych zajęć grupa 7 uczniów z opiekunami pokonała liczącąkilka kilometrów trasę na terenie dzielnicy Dziesiąta, poznając najważniejszezagadnienia związane z bezpiecznym poruszaniem się rowerem po mieście. Szkołanr 40 bierze również bardzo aktywnie udział w tegorocznej Kampanii RowerowyMaj, czego efektem było ponad 70 rowerów zaparkowanych tego dnia na stojakach.

W 2017 roku, podobnie jak w poprzednim, przeprowadzonychzostanie 30 zajęć dla uczniów lubelskich szkół oraz 6 otwartych dla osóbdorosłych. Zajęcia szkolne trwają 3×45 min. i obejmują m.in.:

·        podstawowe sprawdzenie stanu technicznegoroweru, zwłaszcza hamulców, ciśnienia w kołach, wysokości siodełka

·        omówienie zasad poruszania się na drodze i wgrupie

·        jazdę na placu szkolnym, ćwiczenie nagłegohamowania, jazdy jeden za drugim, sygnalizowania zamiaru skrętu

·        przejazd po wyznaczonej trasie w rejonie szkoły,obejmującej m.in. drogi dla rowerów, pasy rowerowe, ulice bez infrastrukturyrowerowej, skrzyżowania różnorzędne

·        indywidualne ćwiczenie manewrów naskrzyżowaniach, tj. skręcanie w lewo, wyjazd z ulicy podporządkowanej

·        pokaz działania systemu Lubelskiego RoweruMiejskiego

·        pokaz prawidłowego parkowania roweru

Lubelskie doświadczenia i działania w zakresie praktycznejedukacji rowerowej są jednymi z największych w Polsce, były równieżwielokrotnie przedstawiane jako przykład na konferencjach w kraju i za granicą.

Realizacja w Lublinie rowerowych zajęć praktycznychjest konsekwencją braku w programie szkół podstawowych tego elementu w ramachwychowania komunikacyjnego. Uczniowie podczas zdobywania karty rowerowejpoznają jedynie teoretyczną wiedzę związaną z przepisami ruchu drogowego i niemają możliwości wyjechania na miasto i ćwiczenia na ulicach z ruchem drogowym.Efektem jest brak umiejętności jazdy na rowerze, co nie tylko zwiększa ryzykokonfliktów z innymi uczestnikami ruchu, ale także obniża bezpieczeństwo.Ubocznym efektem jest także powszechne zjawisko jazdy rowerem po chodnikach.

W ramach tegorocznej „Kampanii edukacyjnej na rzeczzrównoważonych zachowań transportowych w Lublinie”, oprócz zajęćpraktycznych w terenie, organizowane będą również wrześniowe obchodyEuropejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i informacyjne stoiskapodczas dzielnicowych wydarzeń plenerowych. Dodatkowo 20 lubelskich szkółotrzyma komplety plansz tematycznych związanych z bezpieczeństwem narowerze, jako wsparcie przedmiotu wychowania komunikacyjnego.

Zajęcia rowerowe w ramach Kampanii są finansowane ze środkówUrzędu Miasta Lublin, a realizowane przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka wLublinie – Porozumienie Rowerowe.