Poznaniacy na rowery! Święto Cykliczne w Poznaniu
Poznaniacy na rowery! Święto Cykliczne w Poznaniu
W największych polskich miastach odbyło się dziś Święto Cykliczne – masowa, coroczna impreza promująca rower jako najlepszy środek transportu w mieście. W tym roku po raz pierwszy impreza odbyła się w Poznaniu. Poznańscy rowerzyści tłumnie przejechali przez centrum miasta, a także mogli m.in. obejrzeć pokaz bikepolo, wysłuchać koncertów i wziąć udział w rowerowej grze miejskiej.
Zaczęło się w Krakowie
Święto Cykliczne odbyło się po raz pierwszy w Krakowie w 2009 r. W 2010 r. do Krakowa dołączyły Brzeg, Łódź, Szczecin i Wrocław. W tym roku impreza miała już niemal ogólnopolski zasięg i objęła również m.in. Bydgoszcz, Gliwice, Radom, Toruń, a także Poznań. Organizatorami święta w poszczególnych miastach są lokalne organizacje skupione w ogólnopolskiej sieci ’Miasta dla Rowerów’. W zamyśle organizatorów Święto Cykliczne ma być jednodniowym festiwalem kultury rowerowej. Ma ono zachęcać jak najwięcej osób do korzystania na co dzień z niezwykle wygodnego i szybkiego środka lokomocji, jakim jest rower. Masowe przejazdy ulicami miast mają być też wyrazem poparcia dla idei zrównoważonego transportu w mieście i rozwoju infrastruktury rowerowej (dróg rowerowych, stref uspokojonego ruchu czy też kontrapasów).
Rowerowa gra miejska
W stolicy Wielkopolski Święto Cykliczne rozpoczęło się od rowerowej gry miejskiej. W grze wzięło udział 9 zespołów, których członkowie odwiedzić musieli 10 punktów rozmieszczonych w centrum Poznania oraz m.in. na Sołaczu i na Cytadeli, a także wzięli udział w quizie z nagrodami. W punktach odwiedzanych przez graczy dyżurowali 'rebelianci’, których należało przekonać do korzystania z rowerów. Każdy zespół zaproponował też własne hasło promujące jazdę na rowerze (np. 'Tey! Wiara na rowery!’, 'Poznań – miasto know-bike’).
Na Pl. Wolności
Około południa poznańscy rowerzyści zaczęli zbierać się na Pl. Wolności. Tam, na tarasie Arkadii, czekała kolejna atrakcja – pokaz bikepolo, który trwał aż do rozpoczęcia wielkiego przejazdu rowerowego. Zbierający się rowerzyści mogli zapoznać się z zasadami gry, porozmawiać z zawodnikami, a nawet spróbować sił w tej dyscyplinie. Po godz. 13 zachodnia część Pl. Wolności była już pełna rowerzystów. Najmłodsi uczestnicy przybyli w fotelikach lub rowerowych przyczepkach, w których od niedawna można legalnie przewozić dzieci.
Punktualnie o godz. 13:15 rozpoczął się najważniejszy punkt programu Święta Cyklicznego – wielki przejazd rowerowy ulicami Poznania. Długa kolumna rowerzystów wyruszyła z Pl. Wolności ulicami 27 Grudnia, Fredry, Kościuszki i Św. Marcin na Kaponierę. Po okrążeniu ronda rowerzyści przejechali ulicami Roosevelta, Libelta, przez Pl. Ratajskiego, a następnie ulicami Młyńską, Solną, Wolnica, Małe Garbary i Garbary w stronę drogi Dębińskiej. Przejazd miał na celu zamanifestowanie, że rower jest szybkim i wygodnym środkiem lokomocji, niestety wciąż niedoceniamym przez poznańskich decydentów. Znaczna część trasy przejazdu prowadziła głównymi śródmiejskimi arteriami, które należą do wyjątkowo nieprzyjaznych rowerzystom. PRZESIĄDŹ SIĘ NA: Rowerowy koncert
Przejazd ulicami Poznania zakończył się na terenie Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 przy Drodze Dębińskiej. Tam na rowerzystów czekały dalsze atrakcje. Dla uczestników Święta zagrały dwa młode wielkopolskie zespoły – Ubitki, a następnie Dolary.
Więcej zdjęć ze Święta Cyklicznego w Poznaniu znaleźć można w galerii zdjęć SRM.
Źródło: http://www.srm.eco.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1243&Itemid=36
Na Pl. Wolności
Wielki przejazd rowerowy
Wielki przejazd rowerowy (ul. Garbary)
Rowerzyści na mecie przejazdu na terenie MDK nr 1
W międzyczasie ogłoszono wyniki gry miejskiej i wręczono nagrody jej uczestnikom. Rowerzyści mogli również wysłuchać prelekcji na temat niedawnych zmian w Prawie o ruchu drogowym, będących wynikiem starań m.in. sieci 'Miasta dla Rowerów’. Dodatkowe atrakcje przygotowano też dla najmłodszych uczestników imprezy.
Ogłoszenie wyników gry miejskiej
Koncert zespołu Dolary
Organizatorem Święta Cyklicznego w Poznaniu była Sekcja Rowerzystów Miejskich. Współpraca: Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju, portal http://tytka.com.pl/.