Poznań: znakowanie rowerów ma poprawić bezpieczeństwo na drogach

infobike
15.06.2015 23:09

Czy znakowanie rowerów może podnieść bezpieczeństworowerzystów na drogach? Wg poznańskich policjantów ? tak. Właśnie poprzezznakowanie rowerów – Komenda Miejska Policji w Poznaniu ? ma poprawiaćbezpieczeństwo na ulicach. Czy to racjonalne działania?

Komenda Miejska Policji w Poznaniu zaprasza na znakowanierowerów, która odbędzie się 21 czerwca. Akcja odbędzie się podczas inauguracjiprojektu ?Bezpieczne drogi Poznania?. Cel – podniesienie poziomu bezpieczeństwana poznańskich drogach ? tak reklamowana jest akcja na stronieinternetowej Komendy Miejskiej.

Realne problemy

Czy znakowanie rowerów może poprawić bezpieczeństwo nadrogach? Odpowiedź wydaje się oczywista, bo czy rejestracje samochodówpoprawiają ich bezpieczeństwo na ulicach? Policja dysponuje danymi, którepokazują w jakich okolicznościach dochodzi do wypadków. Ich analiza może daćodpowiedź co faktycznie należy robić, jakich sytuacji unikać, by wypadków byłomniej. Dane te można znaleźć na stronie internetowej http://www.sewik.pl/ czyli Systemie EwidencjiWypadków i Kolizji.

Przykładowo w województwie wielkopolskim w 2014 roku doszłodo 1389 zdarzeń z udziałem rowerzystów. W ich konsekwencji zginęło na miejscu19 rowerzystów, 7 w ciągu 30 dni, ciężko rannych było 143, a lekko rannych 239.Najwięcej wypadków zdarza się w ciepłych miesiącach: od maja do września wgodzinach popołudniowych ? od 14 do 18. Przytłaczająca większość mamiejsce przy świetle dziennym przy dobrych warunkach atmosferycznych. Coznaczące zdecydowana ich większość ma miejsce na ulicach z dopuszczalną prędkością50 km/h. Na niemal 1400 zdarzeń blisko tysiąc ma miejsce najezdni, 133 na drodze dla rowerów, 123 na chodniku bądź drodze na pieszych, a111 na przejściu na pieszych. Do zdarzeń dochodzi przede wszystkim na prostychodcinkach dróg.

Winni główniekierowcy samochodów

Na ok. 1400 zdarzeń rowerzyści zawinili, wg danych, ponad500 razy. ?Inni uczestnicy? niemal 900 razy. To właśnie ?inni uczestnicy? bliskodwa razy częściej niż rowerzyści są sprawcami zdarzeń z udziałem rowerzystów. Dozdarzeń z winy rowerzystów najczęściej dochodzi przez nieudzielaniepierwszeństwa przejazdu ? 239.

Kiedy winny jest kierowca w samochodzie osobowym ? 624zdarzenia ? to najczęściej przez nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu ? 437zdarzeń – i nieprawidłowe wyprzedzanie 60 zdarzeń.

W przytłaczającej większości zdarzeń to rowerzyści doznająobrażeń w zdarzeniach.

Winny alkohol?

Okazuje się, że podczas zdarzeń bardzo rzadko ichuczestnicy mają we krwi alkohol. Na 2693 przebadane osoby pod ich wpływem byłojedynie 67. W przypadku rowerzystów ? na 1376 alkohol wykryto u 55. W przypadkukierowców samochodów osobowych na 1103 przebadanych u 11 stwierdzono we krwialkohol.

Co powinna robićPolicja, by poprawić bezpieczeństwo?

Wydaje się że, przede wszystkim, powinna szukać rozwiązaniaanalizując przyczyny zdarzeń. W statystykach nie ma nic o związku pomiędzyznakowaniem rowerów a ich udziałem w zdarzeniach drogowych. Do wypadków dochodzigłównie podczas ciepłych miesięcy przy dobrych warunkach pogodowych w godzinachpopołudniowych. Najczęściej sprawcami zdarzeń są kierowcy samochodów, ale irowerzyści nie pozostają bez winy. Nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu tonajczęstsza przyczyna zdarzeń.

Kiedy Policja zacznie uderzać w prawdziwe przyczyny zdarzeńnie szukając winy w braku oświetlenia bądź alkoholu? Policja bryluje w akcjachrozdawania kamizelek odblaskowych rowerzystom i pieszym oraz w innych łatwychdo przeprowadzenia akcji typu znakowanie rowerów. Ale to nie rozwiąże problemuniebezpiecznych dróg, na których ginie tysiące osób. Winę ponoszą główniekierowcy samochodów i nadmierna prędkość. Czekam na akcje Policji, którazaatakuje główne przyczyny zdarzeń. Policja ma dane i możliwości realnegowpływu na poprawę bezpieczeństwa. Czas zacząć ich używać i wziąćodpowiedzialność za niechronionych uczestników ruchu.

A tymczasem?

?Policjanci zapraszają na znakowanie rowerów, które odbędziesię podczas inauguracji projektu ?Bezpieczne drogi Poznania?. Przedsięwzięciepod patronatem Prezydenta Miasta Poznania odbędzie się  w niedzielę 21czerwca na dziedzińcu Placu Kolegiackiego przy Urzędzie Miasta. 

21 czerwca br. na dziedzińcu Placu Kolegiackiego przyUrzędzie Miasta mieszkańcy miasta Poznania będą mieli okazję wziąć udział wprojekcie ?Bezpieczne drogi Poznania?. Przedsięwzięcie zorganizowane podpatronatem Prezydenta Miasta Poznania ma na celu podniesienie poziomubezpieczeństwa na poznańskich drogach. Biorący udział w przedsięwzięciupolicjanci Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu  w godzinach 11:00 ? 17:00w ramach projektu ?Poznański rower ? bezpieczny rower? przeprowadzą akcjęznakowania rowerów. W godzinach 11:00 ? 11:30 mundurowi przeprowadzą prelekcjęna temat warunków uzyskania karty rowerowej.?