Poznań: podpisano umowę z Nextbike Polska
Zarząd Transportu Miejskiegorozstrzygnął przetarg i podpisał umowę na obsługę orazrozbudowę Poznańskiego Roweru Miejskiego. Operatorem systemu od 1kwietnia w latach 2016-2018 jest Nextbike Polska.
Poznański Rower Miejski kręci sięjuż piąty sezon. Od 1 marca 2016 roku mimo zmiennej i nie zawszesprzyjającej aury, mieszkańcy chętnie z niego korzystają: dosystemu przystąpiło 1097 nowych użytkowników, a bilans wynajmóww marcu zamknął się liczbą 11 788. Najwięcej nowych użytkowników- 132 – zarejestrowało się w PRM w Poniedziałek Wielkanocny.
Obecnie do dyspozycji chętnych są 443rowery w 37 stacjach w lokalizacjach znanych z ubiegłego roku(sprawdź na:http://www.ztm.poznan.pl/komunikacja/rowery/pozna-ski-rower-miejski-prm/).Zostało też wprowadzonych wiele nowości, a system zostanierozbudowany o stacje w nowych lokalizacjach.
Przede wszystkim rowery w stacjach będąszybciej uzupełniane, co wpłynie na większą płynnośćwypożyczeń. Jeżeli w danej stacji zostanie jeden bicykl (lub niebędzie żadnego), operator będzie miał maksymalnie 1 godzinę nadostawienie jednośladów.
Na przełomie kwietnia i maja planowanejest uruchomienie dodatkowej możliwości wypożyczania rowerów bezkonieczności rejestracji w systemie. To wygodne ułatwienie masłużyć zwłaszcza turystom i osobom będącym przejazdem wPoznaniu, ale chcącym skorzystać z ekologicznego roweru miejskiego.Podstawą wynajmu w takim przypadku będzie użycie karty kredytowej,która spełni funkcję identyfikatora wypożyczającego, ajednocześnie umożliwi pobranie kaucji przez system.
W ramach nowej umowy możliwe jesttakże wydłużenie okresu wypożyczeń o 1 miesiąc w ciągu roku. Wminionych latach sezon trwał z reguły od 1 marca do 30 listopada.Teraz umowa gwarantuje ZTM możliwość wydłużenia sezonu.
W bieżącym sezonie zaplanowanorozbudowę o 24 stacje. Przy wyborze nowych lokalizacji są brane poduwagę miejsca wcześniej wskazane i zgłaszane przez mieszkańców,rady osiedli oraz stowarzyszenia rowerowe. Istotna jest takżedbałość o spójność systemu i zachowanie korzystnej dlaużytkownika logiki funkcjonowania roweru miejskiego umożliwiającej20 minut jazdy PRM za darmo. Procedura ustalania lokalizacji nowychstacji znajduje się na finiszu. Montaż nowych stacji jestzaplanowany na czerwiec/lipiec. Docelowo – w 2018 roku – PRM maobejmować około 1000 rowerów w 100 stacjach.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Kolejną, oczekiwaną przezużytkowników nowością będą foteliki przystosowane doprzewożenia dzieci. Zostanie w nie wyposażonych 10 proc. (65sztuk) nowych rowerów. Pierwsze będą udostępniane wczerwcu/lipcu. Zostanie też udostępniona specjalna aplikacja doznajdowania rowerów z fotelikami, której start zaplanowanorównolegle z pojawieniem się fotelików.
Celem zaplanowanej na lata 2016-2018rozbudowy systemu PRM jest stworzenie atrakcyjnej, ekologicznej iprozdrowotnej alternatywy do przemieszczania się po mieście, atakże stworzenie spójnej oferty, którą zagwarantuje jeden system.Dlatego w tym roku, po 10 latach funkcjonowania zakończyładziałalność wypożyczalnia rowerów ZTM na Dworcu Sobieskiego.Docelowo w jej miejscu będzie się znajdować największastacja Poznańskiego Roweru Miejskiego. Już w ubiegłym roku tenplan został częściowo zrealizowany, stacja PRM na DworcuSobieskiego obejmuje 36 (z planowanych 72) stojaków rowerumiejskiego i jest jedną z największych w systemie.
Czwarty sezon PRM, który zakończyłsię 30 listopada 2015 r., był rekordowy. Liczbazarejestrowanych użytkowników przekroczyła 33 tys., rowerywypożyczono 123 tys. razy. W roku 2015r. liczba stacji zostałazwiększona do 37 (z 16), a użytkownicy mieli do dyspozycji 443rowery (o 273 więcej niż w 2014r.). W efekcie rower miejski wstolicy Wielkopolski stał się czwartym pod względem wielkościsystemem w Polsce.
„