Powstanie ponad 50 km szlaków rowerowych w Bieszczadach
Miłośnicy rowerowej turystyki mają się z czegocieszyć. Na pograniczu polsko-słowackim w Bieszczadach powstanąszlaki rowerowe o długości 50 km za 2,1 mln euro. Podpisano już umowęna realizację projektu.
Projekt dotyczy historycznego szlaku Porta Rusica.”Brama ruska” nawiązuje do historycznego szlaku z XIX wieku,który uchodzi za najstarszy trakt handlowy wybudowany na GórnychWęgrzech. Łączył Michalovce z Baligrodem, wiódł przez Ruske,Przełęcz nad Roztokami do Roztok. Do dziś zachowały sięgdzieniegdzie przepusty, mostki, rogatki i słupki kilometrowe –informuje Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego wRzeszowie.
Projekt ma na celu zwiększenie poziomu wykorzystaniaprzyrodniczego i kulturowego potencjału pograniczapolsko-słowackiego (powiat leski, powiat Snina).
Na projekt składają się cztery zadania:
- wytyczenie, oznakowanie Porta Rusica i budowa infrastruktury towarzyszącej,
- adaptację istniejących szlaków i ścieżek rowerowych na zrównoważoną trasę „singletrack”,
- organizację cyklu konferencji, szkoleń dla społeczności lokalnych i przewodników,
- podjęcie działań promujących zrównoważoną turystykę rowerową.
Finalnie w ramach projektu powstanie 50 km nowych,zmodernizowanych lub udoskonalonych transgranicznych szlakówrekreacyjnych, w tym 14 km zrównoważonej trasy rowerowej typu”singletrack” oraz zbudowane zostaną nowe elementyinfrastruktury turystycznej. Partnerami projektu są: Powiat Leski,Leśnictwo Ulič ze Słowacji oraz Nadleśnictwo Cisna.
Wiaty przystankowe i widokowe
Trasy nie będą bardzo wymagające i powinny byćdostępne dla turystów, którzy uprawiają jazdę na rowerzerekreacyjnie. Podczas realizacji projektu powstaną nie tylko trasyrowerowe. Wybudowanych zostanie również 7 wiat przystankowych oraz2 wiaty widokowe. To nie wszystko: zostanie wytyczony również pasdla rowerzystów, na drogach gminnych i powiatowych. Dostępna będątakże aplikacje na urządzenia mobilne oraz tradycyjne mapy,drukowane na papierze.
Podpisanie umowy w Lesku
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
W spotkaniu w leskim starostwie uczestniczyli m.in.:marszałek Władysław Ortyl, podsekretarz stanu w MIiR AdamHamryszczak, poseł Piotr Babinetz, poseł Bogdan Rzońca,wicewojewoda Lucyna Podhalicz, starosta leski Andrzej Olesiuk,Władysław Chmurski, nadleśniczy z Nnadleśnictwo Cisna, PeterŠiška – dyrektor Leśnictwo Ulič, Ján Holinka, Starosta GminaUlič.
– Inwestycje w turystykę dają nowe możliwościrozwojowe. Taką szansę zyskują szczególnie regiony, które mająunikalne walory przyrodnicze i kulturowe. Taki potencjał mająBieszczady. Nowy szlak turystyczny zachęci mieszkańcówpolsko-słowackiego pogranicza i osób je odwiedzających doaktywnego wypoczynku. Zwiększy się liczba turystów, co przełożysię na wzrost popytu na usługi. Przedsięwzięcie będzie takżekolejnym impulsem do zacieśniania transgranicznej współpracy –powiedział wiceminister Adam Hamryszczak.
– Mamy tu piękny przykład montażu finansowego,współpracy wielu podmiotów. Dzięki temu współdziałaniu,Bieszczady i cały obszar transgraniczny zyskają turystycznie.Cieszę się, że projekt będzie realizowany z naszymi słowackimipartnerami. Ta współpraca zawsze układa się bardzo dobrze, mamyświetne kontakty i jestem przekonany, że realizacja tej inwestycjiprzebiegnie sprawnie, dzięki czemu niebawem będziemy mogli odkrywaćwalory turystyczne po obu stronach granicy – powiedziałmarszałek Władysław Ortyl.
„