Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Powstanie ponad 50 km szlaków rowerowych w Bieszczadach

infobike
27.02.2019 16:46

Miłośnicy rowerowej turystyki mają się z czegocieszyć. Na pograniczu polsko-słowackim w Bieszczadach powstanąszlaki rowerowe o długości 50 km za 2,1 mln euro. Podpisano już umowęna realizację projektu.

Projekt dotyczy historycznego szlaku Porta Rusica.”Brama ruska” nawiązuje do historycznego szlaku z XIX wieku,który uchodzi za najstarszy trakt handlowy wybudowany na GórnychWęgrzech. Łączył Michalovce z Baligrodem, wiódł przez Ruske,Przełęcz nad Roztokami do Roztok. Do dziś zachowały sięgdzieniegdzie przepusty, mostki, rogatki i słupki kilometrowe –informuje Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego wRzeszowie.

Projekt ma na celu zwiększenie poziomu wykorzystaniaprzyrodniczego i kulturowego potencjału pograniczapolsko-słowackiego (powiat leski, powiat Snina).

Na projekt składają się cztery zadania:

  • wytyczenie, oznakowanie Porta Rusica i budowa infrastruktury towarzyszącej,
  • adaptację istniejących szlaków i ścieżek rowerowych na zrównoważoną trasę „singletrack”,
  • organizację cyklu konferencji, szkoleń dla społeczności lokalnych i przewodników,
  • podjęcie działań promujących zrównoważoną turystykę rowerową.

Finalnie w ramach projektu powstanie 50 km nowych,zmodernizowanych lub udoskonalonych transgranicznych szlakówrekreacyjnych, w tym 14 km zrównoważonej trasy rowerowej typu”singletrack” oraz zbudowane zostaną nowe elementyinfrastruktury turystycznej. Partnerami projektu są: Powiat Leski,Leśnictwo Ulič ze Słowacji oraz Nadleśnictwo Cisna.

Wiaty przystankowe i widokowe

Trasy nie będą bardzo wymagające i powinny byćdostępne dla turystów, którzy uprawiają jazdę na rowerzerekreacyjnie. Podczas realizacji projektu powstaną nie tylko trasyrowerowe. Wybudowanych zostanie również 7 wiat przystankowych oraz2 wiaty widokowe. To nie wszystko: zostanie wytyczony również pasdla rowerzystów, na drogach gminnych i powiatowych. Dostępna będątakże aplikacje na urządzenia mobilne oraz tradycyjne mapy,drukowane na papierze.

Podpisanie umowy w Lesku

W spotkaniu w leskim starostwie uczestniczyli m.in.:marszałek Władysław Ortyl, podsekretarz stanu w MIiR AdamHamryszczak, poseł Piotr Babinetz, poseł Bogdan Rzońca,wicewojewoda Lucyna Podhalicz, starosta leski Andrzej Olesiuk,Władysław Chmurski, nadleśniczy z Nnadleśnictwo Cisna, PeterŠiška – dyrektor Leśnictwo Ulič, Ján Holinka, Starosta GminaUlič.

Inwestycje w turystykę dają nowe możliwościrozwojowe. Taką szansę zyskują szczególnie regiony, które mająunikalne walory przyrodnicze i kulturowe. Taki potencjał mająBieszczady. Nowy szlak turystyczny zachęci mieszkańcówpolsko-słowackiego pogranicza i osób je odwiedzających doaktywnego wypoczynku. Zwiększy się liczba turystów, co przełożysię na wzrost popytu na usługi. Przedsięwzięcie będzie takżekolejnym impulsem do zacieśniania transgranicznej współpracy –powiedział wiceminister Adam Hamryszczak.

Mamy tu piękny przykład montażu finansowego,współpracy wielu podmiotów. Dzięki temu współdziałaniu,Bieszczady i cały obszar transgraniczny zyskają turystycznie.Cieszę się, że projekt będzie realizowany z naszymi słowackimipartnerami. Ta współpraca zawsze układa się bardzo dobrze, mamyświetne kontakty i jestem przekonany, że realizacja tej inwestycjiprzebiegnie sprawnie, dzięki czemu niebawem będziemy mogli odkrywaćwalory turystyczne po obu stronach granicy – powiedziałmarszałek Władysław Ortyl.