Powiat płocki stawia na turystykę – szlaki, kajaki i rowery elektryczne

infobike
22.06.2017 15:39

Wytyczenie ok. 150 km tras turystycznych wzdłużWisły oraz utworzenie punktów wypożyczania rowerów, w tymelektrycznych, to plany starostwa w Płocku do 2019 r., będąceczęścią projektu promocji przyrodniczych walorów regionu, któryuzyskał wsparcie unijne.

W ramach przedsięwzięcia, na terenie BrudzeńskiegoParku Krajobrazowego, w dolinie rzeki Skrwy, będącej dopływemWisły, zainaugurowano w czwartek pieszy oraz kajakowy szlakrekreacyjny o długości ok. 25 km, który biegnie międzymiejscowościami Parzeń i Murzynowo.

Cały projekt, który składa się z 16 zadań, dotyczyochrony bioróżnorodności, ograniczenia negatywnego oddziaływaniana obszary cenne przyrodniczo oraz promowania lokalnych walorówturystycznych w powiecie płockim. Obejmuje inwestycje warte prawie3,2 mln zł, z czego unijne wsparcie to ponad 2,5 mln zł.

Przygotowaliśmy wiele różnego rodzajuprzedsięwzięć. To szlaki rowerowe i piesze, których będzieblisko 150 km na obu brzegach Wisły. Powstanie miejsce rekreacji nadJeziorem Łąckim Dużym. Doinwestowane zostanie schronisko dladzikich zwierząt w Miszewie Murowanym, by dostosować je do potrzebzwiedzających. Planujemy również utworzenie wypożyczalni rowerów,w tym elektrycznych” – wyliczał podczas konferencji prasowejw Radotkach nad Skrwą starosta płocki Mariusz Bieniek.

Projekt obejmuje cały powiat płocki. Celem jestwypromowanie naszego regionu, jego wciąż jeszcze mało znanychwalorów przyrodniczych i turystycznych” – mówił Bieniek,otwierając nowy szlak kajakowy. „Nie tylko na Mazurach możnapięknie spędzić wolny czas” – przekonywał.

W ramach przedsięwzięcia, wzdłuż Wisły na tereniepowiatu płockiego mają powstać punkty monitoringu przyrodniczego,gdzie każdy z przemierzających szlak turystyczny będzie mógłobserwować ptaki dzięki zamontowanym tam na stałe lunetom. Punktyzostaną wyposażone w tablice edukacyjne, które pomogą widentyfikacji poszczególnych gatunków, w tym zwłaszczachronionych. Projekt zakłada także utworzenie mini ogrodówbotanicznych w Płocku, a także w Wyszogrodzie i Gąbinie.

Na terenie gmin Wyszogród i Nowy Duninów pojawią się”Drzewa OZE”, konstrukcje imitujące prawdziwe drzewa, wyposażonew panele polikrystaliczne, które będą przekształcały energięsłoneczną w elektryczną. Dzięki temu możliwe będziedoładowanie rowerów elektrycznych na szlaku, jak równieżelektronicznych urządzeń mobilnych, np. smartfonów czy laptopów.

W Płocku identyczne „Drzewo OZE” stanie do końcalipca w pobliżu siedziby starostwa, dzięki wsparciu WojewódzkiegoFunduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Cały projekt ochrony bioróżnorodności, ograniczenianegatywnego oddziaływania na obszary cenne przyrodniczo i promocjilokalnych walorów turystycznych, który otrzymał wsparcie unijne,realizuje wydział środowiska i rozwoju obszarów wiejskichstarostwa w Płocku we współpracy z Nadleśnictwami Płock i Łąckoraz prywatnymi podmiotami z regionu, zajmującymi się m.in.rekreacją i agroturystyką. (PAP)

mb/ dym/