Poradnik dla rowerzysty
Poradnik dla rowerzysty
Na stronie internetowej ogólnopolskiej sieci Miasta dla rowerów ukazał się poradnik dla rowerzysty. Zachęcamy do lektury
Na stronie Miasta dla rowerów czytamy:
Udostępniamy poradnik dla rowerzysty – jak jeździć, jakie przepisy nas obowiązują, jaki rower wybrać, jak jeździć w niesprzyjającej pogodzie a nawet jak przechowywać rower. Poradnik opracował zespół ekspertów stowarzyszenia Miasta Dla Rowerów – wieloletnich, całorocznych użytkowników rowerów, od lat zaangażowanych w walkę o nasze, rowerzystów, prawa na drodze.
Najważniejsze porady znajdują się w rozdziale o wszystko mówiącym tytule ’Jak jeździć? Zgodnie z przepisami (i zdrowym rozsądkiem)’
W 2011 roku weszła w życie ’rowerowa’ nowela ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, ukoronowanie wieloletniej kampanii Miast Dla Rowerów. Niektórzy z nas są współautorami jej przepisów. 8 października 2012 roku zaczną obowiązywać pierwsze przepisy wykonawcze do niej– również wynik naszych działań. Kolejne korzystne dla rowerzystów zmiany przepisów są przewidziane niebawem.
Jednak od zmian przepisów do ich praktycznego stosowania jest długa i niełatwa droga. Konieczna jest zmiana świadomości – i to zarówno nas, rowerzystów jak i kierowców samochodów, a także policji i wymiaru sprawiedliwości. Nikt nie obiecuje że będzie łatwo, przyjemnie czy zawsze bezpiecznie.
Niektórzy z Was mogą być zaskoczeni niektórymi naszymi poradami – zwłaszcza sugestią odmowy przyjmowania mandatów za czyny, które policja może uznać za wykroczenia.
Odmowa przyjęcia mandatu to prawo każdego obywatela. Nie stanowi 'przewinienia’, 'buntu’ czy 'anarchii’. Wręcz przeciwnie – to całkowicie racjonalne, przewidziane prawem i procedurą zachowanie. Mandat mimo takiej odmowy można bez żadnych konsekwencji przyjąć w ciągu 14 dni (zmieniając zdanie). Można też odwoływać się do sądu. Dla odmiany przyjętego mandatu nie da się 'anulować’.
Walczymy o poszerzenie własnej wolności i lepszą pracę policji, która powinna zajmować się tym, co rzeczywiście szkodzi społeczeństwu i konkretnym osobom. PRZESIĄDŹ SIĘ NA: Wsiadając na rower możemy zmienić więcej, niż na pierwszy rzut oka się wydaje.
Czytaj nasz poradnik:
Jesteśmy obywatelami Polski i mamy możliwość wpływu na sposób egzekwowania prawa w Polsce przez odwoływanie się do sądów. W sądach istnieje możliwość argumentacji, a jeśli przychylą się one do naszej interpretacji, policja i inne służby zrezygnują z nękania nas i oskarżania o czyny rzekomo zabronione – jeśli okaże się, że wcale zabronione nie są, a poprawiają nasze bezpieczeństwo lub nie zagrażają osobom trzecim. Nie dotyczy to spraw oczywistych – nieustępowania miejsca pieszym tam, gdzie mają pierwszeństwo, przejeżdżania skrzyżowań na czerwonym świetle czy innych czynów szkodzących innym.
· Jak jeździć? Zgodnie z przepisami (i zdrowym rozsądkiem). Kompedium wiedzy o przepisach
· Savoir vivre na drodze, czyli nie tylko przepisy
· Jaki rower (i przepisy dotyczące jego wyposażenia)
· Jak chronić rower przed kradzieżą
· Rower jak członek rodziny, czyli jak żyć i mieszkać razem
Źródło: http://miastadlarowerow.pl/index_wiadomosci.php?dzial=2&kat=9&art=96