Pekin – „czołgi” zamiast rowerów na rocznicę Tiananmen

infobike
05.06.2017 16:00

Internauci w Pekinie obchodzą internetową cenzuręi zachęcają mieszkańców do pamiętania o rocznicy masakry naplacu Tiananmen z 4 czerwca 1989 r. W tym celu zmieniają awatarymiejskich rowerów w aplikacji do ich wynajmowania na …czołgi.

O zdjęciu krążącym po popularnym chińskimkomunikatorze Wechat, na którym na mapie Pekinu w okolicach placuTiananmen w Alei Chang'an symbole rowerów z systemu miejskichwypożyczalni zamieniono na czołgi, informuje hiszpańska agencjaEFE. Na zrzucie ekranu widnieje napis „ten jest najbliżejtwojego miejsca pobytu”, który w odnosi się do najbliżejznajdującego się roweru zamienionego tym razem wirtualnie naczołg. Kolejne zdjęcie zawiera żartobliwy podpis pod „czołgami”:”z nimi możesz zdobywać wiele nagród”.

Według EFE to jedna z niewielu informacji o 28.rocznicy masakry na placu Tiananmen, która zdołała obejśćchińską internetową cenzurę i przedostać się do opiniipublicznej. Chińska wersja Twittera, serwis Weibo, uniemożliwiłazagranicznym użytkownikom publikowanie zdjęć oraz wideo do 5czerwca tłumacząc się aktualizacją systemu – informuje agencja.

Do pacyfikacji studenckich protestów znanych jako”incydent z 4 czerwca” doszło w nocy z 3 na 4 czerwca.Studenci od tygodni okupujący plac Tiananmen w samym centrum Pekinuzostali zmuszeni do konfrontacji z wojskiem, które otworzyło donich ogień. Oficjalna liczba ofiar wciąż nie jest znana, mówi sięo setkach, a nawet tysiącach zabitych. W końcu czerwca 1989 r.ówczesny mer Pekinu przyznał, że zginęło 200 demonstrantów, wtym 36 studentów. Nieoficjalne szacunki mówią o dwóch tysiącachzabitych; aresztowano do trzech tysięcy ludzi.

Agencja Kyodo przypomina, że temat wydarzeń z 4czerwca 1989 r. wciąż pozostaje zakazany w Chinach, a rodziny ofiarzmagają się z represjami i dyskryminacją. Chiński rząd zaprzeczajakiejkolwiek odpowiedzialności za wydarzenia, nazywającdemonstracje „kontrrewolucyjnym buntem” oraz „politycznymzamieszaniem”. Obserwatorzy przypominają, że z okazji rocznicywydarzeń z 4 czerwca 1989 r. chiński internet nasila cenzurę, niepozwalając na nawiązywanie w prywatnych rozmowach za pośrednictwemkomunikatorów i mediów społecznościowych nie tylko do haseł wrodzaju „protesty na placu Tiananmen” czy „masakrastudentów”, ale także odsiewając wpisy zawierające cyfry 4,6 (czerwiec jako szósty miesiąc), 8 i 9 (jako skrótowa forma roku1989) w dowolnych kombinacjach.(PAP)

psn/ jbp/