Obniżanie krawężników 2012 – trzeci przetarg we Wrocławiu zakończony

infobike
12.11.2012 19:38

Obniżanie krawężników 2012 – trzeci przetarg we Wrocławiu zakończony

 kraweznik_wroclaw

Fot, Rowerowy Wrocław

O akcji obniżania krawężników we Wrocławiu pisze Tomasz Góral na stronie internetowej Rowerowy Wrocław

 

Na stronie Rowerowego Wrocławia czytamy:

 

W ramach napraw istniejącej infrastruktury już po raz trzeci Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta przeprowadził akcję obniżania krawężników. Informowaliśmy o tym na początku roku. Obniżenie krawężników to bardzo emocjonujący temat – zebrał na naszej stronie najwięcej komentarzy od użytkowników. Liczymy, że w następnej edycji (a niestety będzie jeszcze konieczne kilkukrotne jej powtórzenie) sugestie naszych czytelników zostaną uwzględnione.

To również emocjonujący temat dla włodarzy miasta, bo to właśnie Złoty Krawężnik w 2007 roku odblokował nowe niespotykane do tej pory możliwości. Cieszymy się tym samym, że mogliśmy w ten sposób przyczynić się do zwrócenia uwagi na ten istotny dla nas problem.

Tym razem krawężniki bazowały na liście zgłoszonej przez Wrocławską Inicjatywę Rowerową (m.in. tutaj i tutaj) oraz przez innych rowerzystów. Dzięki temu obniżenia pojawiły się w najróżniejszych częściach miasta, zaspokajając różne potrzeby.

Duża część to obniżenia, które umożliwiają wjechanie na drogę rowerową z jezdni lub zjazd na ulicę w legalny sposób. Tak jest dla przykładu na Placu Strzegomskim, gdzie rowerzyści jadący od ul. Bolesławieckiej lub z ul. Poznańskiej skręcający w kierunku centrum nie mieli żadnej możliwości na legalne włączenie się na drogę rowerową na ul. Legnickiej. Dzięki obniżeniu krawężnika na końcu zatoki autobusowej można już zjechać z jezdni i skorzystać z drogi rowerowej. To akurat obniżenie było to jedną z wielu spraw poruszanych na spotkaniu Rady ds. rozwoju ruchu rowerowego (punkt 3a i c) przed dwoma laty. 

Obniżenia krawężników na zaślepionych ulicach jak na Francuskiej, Wełnianej, czy Mazowieckiej umożliwiają kontynuację jazdy bez konieczności wskakiwania na 12-centymetrowy krawężnik. Obniżenie na ul. Teatralnej zaś mamy nadzieje przyniesie wyznaczenie przejazdu rowerowego w tym miejscu.

Cześć niwelacji trafia w realizowane właśnie bramy wjazdowe do centrum na skrzyżowaniu ulic: Grodzkiej/Piaskowej, Grodzkiej/Most Uniwersytecki i Widok Kazimierza Wielkiego.

Obniżanie służy również pieszym, którzy doczekali się w końcu niwelacji 12-centymetrowych krawężników na przejściach dla pieszych – mowa o Placu Powstańców Śląskich, ulicy Piwnej, czy Nehringa.

Powstały też obniżenia przed mostami: Grunwaldzkim i Szczytnickim, które ułatwiają wjazd na cyklochodnik.

Obniżono też wreszcie nieznośny krawężnik na ul. Szewskiej, czego domagaliśmy się już pięć (5) lat temu. Znajdujące się na liście (nr 8) obniżenie przy ul. Podwale / Muzealnej będzie wykonane w przyszłym roku w trakcie remontu ul. Podwale.

Koszt wykonania tego projektu to około 150 tyś zł.

Ponieważ docierają do nas zgłoszenia, że część obniżeń nie została zauważona przez kierowców, którzy notorycznie zastawiają je swoimi pojazdami, wystąpiliśmy do Wydziału Inżynierii Miejskiej z prośba o fizyczne odeseparownie niektórych obniżeń. Poniżej treść meila.

 

Tomasz Góral


Do: Wydział Inżynierii Miejskiej

Szanowni Państwo,
Zwracamy się z prośbą o fizyczne uniemożliwienie parkowania samochodów w miejscach gdzie wykonano ostatnio obniżenia krawężników. Dostajemy liczne sygnały od rowerzystów, którzy z zadowoleniem obserwowali prace związane z obniżeniem krawężników, jednak nie mogą z tego udogodnienia korzystać – z/wjazdy są zastawiane autami. Problem dotyczy w szczególności zaślepionych odcinków ul. Francuskiej, Wełnianej oraz ul. Miłej. Prosimy o interwencję i poinformowanie nas o podjętych krokach.

Wrocławska Inicjatywa Rowerowa


Doniesienia medialne:

http://www.tuwroclaw.com/

Galeria zdjęć obniżonych krawężników:

http://www.wroclaw.pl/krawezniki_obnizone,1.dhtml

 

Źródło: http://www.rowerowy.wroclaw.pl/index_aktualnosci.php5?dzial=10&kat=18&art=1267