O społeczeństwie obywatelskim w ujęciu rowerowym

infobike
20.12.2011 00:06

O społeczeństwie obywatelskim w ujęciu rowerowym

Jak się ma nasze krakowskie społeczeństwo obywatelskie? Czy wszystko działa tak, jak powinno? Jak to zmienić? – pyta Jakub Stępak na witrynie ibikekrakow.com

Zapraszam do ucieczki od czysto rowerowych spraw i zastanowieniu się nad tym, jakimi obywatelami są mieszkańcy Krakowa.

rowery

Masa

Ciężko nie dostrzec, że Kraków to miejsce z grubsza spokojne, a Krakusy to ludzie lekko leniwi i ceniący spokój. Być może dlatego Krakowska Masa Krytyczna, choć istnieje już ładnych kilka lat, nie przekroczyła nigdy liczby 300 uczestników. Muszę tu jednak dodać, że w przyszłym roku będziemy się starali masę ożywić, tak by nie wypadała tak kiepsko w porównaniu z innymi miastami  Będzie nam potrzebna każda pomoc, ale o tym na końcu.

Urząd Miasta Krakowa

W aktywizacji społeczeństwa nie pomaga też Urząd Miasta. Choć pozornie Miasto stara się o rozwój „trzeciego sektora”–działa na przykład Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych – to już w konkretnych sprawach UMK nie wygląda na zainteresowane współpracą. Rzecz jasna, jako Inicjatywa Kraków Miastem Rowerów, najwięcej styczności mamy z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Choć trzeba przyznać, że ostatnio próbujemy ocieplić nasze relacje, to nadal po stronie ZIKiTu widać kolosalne zaniedbania –niech świadczy o tym choćby zbagatelizowanie 500 osób przy okazji Park(ing) Day’a czy decyzje ws. osiedla Oficerskiego.

Straż Miejska

Dziwi mnie też opór Kraków przed kontaktami ze Strażą Miejską. Niech świadczy o tym choćby sytuacja przytaczana przez kolegę z Alei Trzech Wieszczów:

Chodnik zastawiony –ludzie szorują ścianę. Pytam się kilku osób:
– Nie przeszkadza to panu?
– Przeszkadza.
– To czemu pan nie zadzwoni po Straż Miejską?
– A daj pan spokój…

I tak to niestety wygląda. Abstrahując od sensu istnienia SM i ich skuteczności, nie ma się czego bać! Dzwoniąc na 986 nie trzeba się nawet przedstawiać, a zgłoszenie samochodu tarasującego chodnik, drogę dla rowerów czy zasłaniającego przejście dla pieszych trwa góra 2 minuty.

Co zrobić?

Po prostu: zacznij partycypować w społeczeństwie obywatelskim!

  • Przyjedź na Masę Krytyczną! Choć w zimie masy są raczej kameralne, to od wiosny ruszamy pełną parą! Nie zapomnij o materiałach propagandowych. Jeśli chcesz nam pomóc w promocji i organizacji masynapisz!
  • Nie bój się kontaktu z Urzędem Miasta. Pisz o sprawach, które Cię denerwują. Rowerowe absurdy możesz też zgłaszać nam.
  • Widząc kolejne auto zaparkowane niezgodnie z przepisami zadzwoń na Straż Miejską. Egzekwowanie prawa, to krok do zdyscyplinowania wszystkich uczestników ruchu.
  • Jeśli chcesz włączyć się aktywnie do działania w Inicjatywie Kraków Miastem Rowerów zapraszamy na listę dyskusyjną.
  • W czerwcu kolejne Święto Cykliczne –potrzebna będzie każda głowa pełna pomysłów i każda para rąk gotowych do pracy. Jeśli chcesz nam pomóc w organizacji największego Festiwalu Rowerowego –napisz na listę lub bezpośrednio na adres koordynatorów ŚC: [email protected]!

Źródło: http://ibikekrakow.com/2011/12/18/o-spoleczenstwie-obywatelskim-w-ujeciu-rowerowym/