O mandatach dla rowerzystów raz jeszcze
P {}A:link {}
O mandatach dla rowerzystów raz jeszcze
Jak wygląda karanie rowerzystów i kierowców? Jakie podejście ma w tej sprawie Policja? Jaka jest tolerancja łamania prawa? Odpowiada Adam Łaczek na portalu I bike Kraków
Często mam wrażenie, że policjanci widzą „drzazgę” w oku rowerzystów, a jednocześnie nie widzą tych samych „drzazg”w oczach kierowców, bo ile mandatów wystawiono za:
1. Przekraczanie ograniczenia prędkości o 1-9 km/h? Oczywiście poza obszarem zabudowanym, bo w mieście to już „belka”
2. Parkowanie przy zostawieniu pieszym na chodniku 149-140 cm?
Gorzej że niewidoczne są też „belki”, bo ile mandatów wystawiono za:
1. Nie zachowanie 1 metra odległości przy wyprzedzaniu rowerzysty?
2. Nie ustąpienie pierwszeństwa rowerzyście na przejeździe rowerowym?
3. Nie zwolnienie przed przejściem dla pieszych, czy nie wpuszczenie pieszego na przejście dla pieszych zgodnie z definicją znaku D-6 z rozporządzenia?
4. Nie zatrzymanie się na zielonej strzałce?
5. Parkowanie na tarczy skrzyżowania (niezgodne z przepisami), przy przejściach dla pieszych etc?
6. Jechanie zbyt blisko poprzedzającego pojazdu?
7. Zmiana pasa lub skręt bez wcześniejszego sygnalizowania?
Przełom może przynieść nowe podejście Małopolskiej Policji, która po raz pierwszy zajęła się m.in. tematem pierwszeństwa rowerzystów na przejazdach. Oby tak dalej!
Za co wystawia się mandaty?
Często w mediach policjanci zasłaniają się brakiem informacji o liczbie wystawionych przez siebie mandatów. Tymczasem w Krajowym Centrum Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji dowiedzieliśmy się, że takie dane uzyskać można bez problemu w każdej Komendzie Miejskiej w Polsce –poprzez Krajowy System Informacji Policji (KSIP) –poprzez wprowadzenie prostego zapytania do systemu przez osobę z uprawnieniami dostępu do w/w systemu (w tym poprzez osobę odpowiedzialną za wprowadzanie i modyfikacje rekordów o ilości punktów i wykroczeniach Sekcji Ruchu Drogowego). Poinformowano nas również, że w każdej Sekcji Ruchu Drogowego istnieją także inne administracyjne narzędzia i rejestry, dzięki którym możliwa jest odpowiedź na w/w zapytania –a ich brak świadczyć może o niedopełnieniu obowiązków przez zwierzchników danego zespołu/wydziału.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Ponadto uzyskaliśmy informację, iż zgodnie z KPK –dane statystyczne o ilości wykroczeń (w przeciwieństwie do danych kryminalnych z systemu statystycznego TEMIDA) –są ogólnodostępne dla społeczeństwa poprzez stanowisko Rzecznika Prasowego Komendy. W przeciwieństwie do danych kryminalnych –ich upublicznianie nie podlega procedurze szczegółowego nadzoru zwierzchnika danej jednostki.
Może ktoś z Was podejmie się upublicznienia ilości mandatów wystawianych przez policję dla bezpieczeństwa rowerzystów?
Źródło: http://ibikekrakow.com/2013/10/01/o-mandatach-dla-rowerzystow-raz-jeszcze/