Nowe stowarzyszenie Metropolia Krakowska

infobike
12.02.2014 14:52

Kraków i okoliczne gminy podjęły decyzję o powołaniu nowego stowarzyszenia Metropolia Krakowska, które będzie odpowiedzialne za wdrażanie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w nowej unijnej perspektywie finansowej. W budżecie na lata 2014-2020 muszą znaleźć się również środki na Zintegrowane Inwestycje Rowerowe, aby dokonać prawdziwego „skoku cywilizacyjnego”–pisze Sebastian Ociepka na portalu I bike Kraków


Zintegrowane Inwestycje Terytorialne

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to nowy sposób współpracy samorządów. Miasta i otaczające je gminy oraz władze województw wspólnie ustalą cele do osiągnięcia i wskażą inwestycje do zrealizowania. Ideą ZIT jest współpraca samorządów na rzecz maksymalnego wykorzystania wspólnych atutów i rozwiązywania problemów.  Władze samorządowe, znając dobrze lokalne uwarunkowania, mają przygotować projekty wzajemnie powiązane i komplementarne.

W przypadku Małopolski nowe stowarzyszenie tworzą Gmina Miejska Kraków oraz, zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego, 13 sąsiadujących z nią gmin: Biskupice, Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki. Na czele Zarządu stanie Prezydent Miasta Krakowa, w jego skład wejdą też Zastępca Prezydenta Krakowa oraz burmistrzowie gmin: Wieliczka, Zabierzów oraz Świątniki Górne. W skład 3-osobowej Komisji Rewizyjnej wejdą natomiast wójtowie gmin: Liszki, Mogilany i Biskupice.

Podczas spotkania w magistracie uzgodniono obszary tematyczne, w jakich stowarzyszenie Metropolia Krakowska będzie chciało realizować Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Według uzgodnień samorządów kwota ok. 230 mln euro powinna zostać rozdysponowana na działania inwestycyjne i nieinwestycyjne głównie w następujących dziedzinach:

  • zrównoważony transport (tj.budowa dróg, kolej aglomeracyjna, parkingi, ścieżki rowerowe)
  • usługi publiczne (przedewszystkim edukacja i zdrowie) oraz rewitalizacja obszarów miejskich iwiejskich
  • niska emisja

Obecnie poszczególne samorządy powinny podjąć uchwały rad gmin w sprawie przystąpienia do stowarzyszenia. W dalszym etapie zostanie złożony wniosek do sądu w sprawie rejestracji nowego podmiotu. Jak możemy się dowiedzieć na stronach Magicznego Krakowa Stowarzyszenie Metropolia Krakowska powinno rozpocząć działalność za około 5 miesięcy.

Zintegrowane Inwestycje Rowerowe

Na promocyjnym filmie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju widać, że „skok cywilizacyjny”w nowej perspektywie finansowej odbędzie się przy udziale roweru. Środki w dużej mierze mają być skierowane do miast i przeznaczone na rozwój innowacyjnej gospodarki oraz wzrost jakości życia mieszkańców. Nowe stowarzyszenie Metropolia Krakowska odrobiło zadanie domowe i uwzględniło wytyczne ze strony ministerialnej uwzględniając ścieżki rowerowe w swoim działaniu.

Zastanawiające jest jedynie, czy mentalność naszych przedstawicieli nadąży za wizją i wystarczy im determinacji i zrozumienia, żeby zapowiedzi wdrażać w życie. Mam nadzieję również, że wyborcy dopełnią swego obowiązku i zagłosują na osoby, które będą w stanie udźwignąć odpowiedzialność za tak duże środki i wydać je mądrze.

Prawdziwy „skok cywilizacyjny”zrealizujemy budując Aleje Mogilskie zamiast Autostrad Mogilskich, łącząc miasto w zieloną sieć ze zrównoważonym transportem jako jego krwiobiegiem oraz mając na uwadze dobrze zdefiniowaną jakość życia mieszkańców.

/* Style Definitions */table.MsoNormalTable{„”font-size:10.0pt;”Times New Roman”}