Nowe obszary ograniczonej prędkości i drogi rowerowe w Katowicach

infobike
18.09.2017 17:46

Kolejne strefy ograniczonej prędkości w mieście,nowe drogi rowerowe, godzina darmowej jazdy roweremmiejskim – w ten sposób Katowice obchodzą w tym roku EuropejskiTydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT), trwający od 16 do 22września.

Pierwsza strefa ograniczonego tempa zostaławprowadzona na terenie Katowic w 2015 roku i objęła centrum miasta.Teraz ograniczenie prędkości wprowadzono również w dzielnicyOchojec (os. Odrodzenia i ul. Szenwalda), gdzie wynosi 30 km/h.Kolejny obszar obejmuje Osiedle Tysiąclecia, gdzie nie możnajeździć szybciej niż 40 km/h. „W dyskusji z mieszkańcami,władzami spółdzielni, policją i w oparciu o nasze analizy,podnieśliśmy tę prędkość do 40km/h” – wyjaśniłprezydent miasta Marcin Krupa podczas poniedziałkowej konferencjiprasowej.

Strefa Tempo 30 w Katowicach ma na celu poprawębezpieczeństwa i usprawnienie ruchu pieszych oraz rowerzystów.Według statystyk urzędu miasta, po wprowadzeniu ograniczeniaprędkości do 30km/h, w ciągu roku w centrum miasta, liczbawypadków z udziałem rowerzystów i pieszych spadła o ponadpołowę w porównaniu z rokiem 2014.

W trakcie Europejskiego Tygodnia ZrównoważonegoTransportu w Katowicach zostanie również otwarta droga rowerowałącząca ulicę Chorzowską z Osiedlem Witosa i trasą rowerowąnr 103. „Przeznaczyliśmy w tym roku ok. 6 mln złotych nabudowę nowych ścieżek rowerowych” – powiedział Krupa.”Powstaje absolutnie sieć transportu rowerowego, z którejmożemy korzystać i poruszać się praktycznie po całym mieście„– dodał.

Zrównoważony transport to równowagapomiędzy transportem indywidualnym, a transportem masowym, inaczejzwanym publicznym. Tak więc przymierzamy się do tego jako miasto„– zaznaczył prezydent miasta. Według danych urzędu miasta, 70proc. osób poruszających się po Katowicach wybiera samochodyosobowe, a pozostałe 30 proc. podróżujących decyduje się nakomunikację miejską.

Nadzieję na rozwiązanie problemów komunikacyjnychprezydent Krupa pokłada w powstającej właśnie MetropoliiŚląsko-Zagłębiowskiej: „Myślę, że tutaj z pomocnądłonią przyjdzie metropolia, która ma przejąć transportpubliczny i zastanowić się nad rozwiązaniami, które spowodująwreszcie tę równowagę i odciążą też nasze miasta od ruchuindywidualnego„.

Prezydent Krupa przypomniał również o realizowanychw mieście inwestycjach drogowych oraz centrach przesiadkowych, gdziebędzie można przesiadać się z samochodu do komunikacji miejskieji w ten sposób szybciej dotrzeć do centrum Katowic.

W ramach ETZT, podobnie jak w innych europejskichmiastach, 22 września kierowcy za okazaniem dowodu rejestracyjnegonależącego do nich pojazdu oraz dokumentu ze zdjęciem, będąmogli za darmo korzystać z komunikacji miejskiej. W tym dniuKatowice proponują również wszystkim mieszkańcom darmowy przejazdzabytkowym tramwajem oraz godzinę darmowej jazdy miejskimi rowerami;w mieście jest 35 stacji rowerowych.

Patryk Osadnik (PAP)

osa/ lun/ js/