Nowa organizacja studencka na Politechnice Łódzkiej

infobike
11.10.2011 16:53

Nowa organizacja studencka na Politechnice Łódzkiej

Uniwersytet Łódzki powołał w zeszłym semestrze akademickim Pełnomocnika ds. Zrównoważonego Transportu i rozpoczął budowanie parkingów rowerowych. Studenci z Politechniki Łódzkiej nie chcą, aby ich uczelnia pozostała w tyle i zawiązują 'Koło Rowerowe’ –pisze Rowerowa Łódź

zuza

Rozmawiamy z Zuzą Andrzejczak, studentką Politechniki Łódzkiej i współpracownikiem Studenckiego Radia Żak.

Rowerowa Łódź: Skąd pomysł na powstanie Koła Rowerowego na Politechnice?
Zuza Andrzejczak: To w sumie nie był mój pomysł… pomysł powołania takiego Koła padł podczas rozmowy w stylu „co tu można zrobić dobrego dla zrównoważonego transportu na PŁ”. Pomysł jak najbardziej mi się spodobał i zabrałam się za jego realizację. Rozmawiały wtedy osoby z władz Politechniki oraz kilku rowerzystów z Fundacji Fenomen.

W jaki sposób werbowałaś ludzi do tej pory?
Przez forum Łódzkiej Masy Krytycznej, pytałam znajomych, oraz na samej sierpniowej Masie Krytycznej. Niektórzy usłyszeli o takim Kole od znajomych, inni pisali w internecie, że będą chcieli dołączyć. Bo dołączyć można w każdej chwili. Można, a nawet trzeba 🙂

Kto może być członkiem?
Póki co założyliśmy, że członkiem Koła może być każdy aktualny student Politechniki Łódzkiej. Kiedy oficjalnie Koło się zawiąże i powstanie ostateczna wersja statutu, prawdopodobnie będzie możliwość dołączenia także absolwentów PŁ.

Czy na Politechnice Łódzkiej potrzebne jest takie Koło?
Zdecydowanie tak! Głównie po to, aby pokazać, że na PŁ są rowerzyści, że też chcą walczyć o swoje prawa, ale także żeby poznać ciekawych ludzi o podobnym spojrzeniu na świat i zainteresowaniach. Chcielibyśmy w przyszłości organizować akcje promocyjne i edukacyjne dla rowerzystów, wspólne przejazdy, chcemy lobbować za powstawaniem na i dookoła kampusu PŁ infrastruktury rowerowej (parkingi, przejazdy rowerowe itp.). Wyzwaniem będzie na pewno walka z plagą kradzieży rowerów na PŁ.

Jak na pomysł zareagowały władze uczelni?
Prorektor ds. studenckich dr hab. inż Wojciech Wolf ucieszył się z tej inicjatywy –sam jest bardzo przychylny rowerom i rowerzystom.

Od kiedy sama jeździsz rowerem i dlaczego?
No nie wiem… rower mam od dawna. Kiedyś jeździłam tak sobie dla przyjemności, przed maturą zaczęłam jeździć do szkoły, na dodatkowe zajęcia i wszędzie gdzie się da, żeby się odstresować, przyzwyczaiłam się i tak mi zostało 🙂

Koło Rowerowe na Politechnice Łódzkiej jest w trakcie przechodzenia formalnej drogi zawiązywania się takiego międzywydziałowego ciała. Każdy student PŁ, który chciałby dołączyć do Koła i otrzymywać informacje o podejmowanych działaniach proszony jest o kontakt z Zuzą pod adresem e-mail: [email protected]

{km} 
{foto: Ewa Dudkiewicz}

Cele koła rowerowego Politechniki Łódzkiej

1.      Promowanie roweru jako środka transportu wśród studentów i pracowników Politechniki Łódzkiej.

2.      Promowanie zrównoważonego transportu na uczelni.

3.      Promowanie i uczestniczenie w wydarzeniach i inicjatywach pro rowerowych organizowanych przez organizacje pozarządowe.

4.      Promowanie bezpiecznej jazdy rowerem- znajomość przepisów, jazda z odpowiednim oświetleniem.

5.      Udział w tworzeniu na Politechnice Łódzkiej infrastruktury przyjaznej rowerzystom.

6.      Udział członków koła rowerowego w przejazdach Łódzkiej Masy Krytycznej.

7.      Walka z kradzieżami rowerów na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej poprzez pokazywanie studentom, jak przypinać rower.

8.      Organizowanie rajdów/wycieczek rowerowych dla członków koła, studentów oraz pracowników Politechniki.

9.      Prowadzenie statystyk na temat preferencji transportowych studentów i pracowników Politechniki Łódzkiej. Sprawdzanie ilości rowerzystów w zależności od pogody, oraz pory roku.

10.   Współpraca z innymi organizacjami pozarządowymi zajmującymi się tymi samymi problemami.

11.   Prowadzenie strony internetowej dotyczącej rowerów na Politechnice Łódzkiej, oraz naszych działań.

12.   Prowadzenie profili na portalach społecznościowych, promujących nasze działania.

13.   Organizacja kampanii informacyjnych na Politechnice Łódzkiej.

14.   Promocja innowacyjnych rozwiązań transportowych na politechnice Łódzkiej.

15.   Integracja środowiska rowerzystów Politechniki Łódzkiej zarówno wśród studentów, pracowników, jak i licealistów z LO PŁ.

Źródło: http://rowerowalodz.pl/aktualnosci/489-nowa-organizacja-studencka-na-politechnice