Nałęczów stawia na nowoczesny system rowerowy
Nowoczesny system roweru miejskiego ma powstać w Nałęczowie. Pojawią się zarówno rowery klasyczne jak i elektryczne. Stworzona ma być także odpowiednia infrastruktura.
Jest to jeden z elementów dużego projektu realizowanego z wieloma innymi samorządami w ramach zintegrowanych inwestycji terytorialnych. W tym zakresie znalazł się również system roweru miejskiego, który ma funkcjonować w sezonie pomiędzy kwietniem a październikiem. Samorząd chce zakupić kilkadziesiąt rowerów klasycznych, kilkanaście elektrycznych. Na początek przewidziano cztery stacje w różnych lokalizacjach po to, żeby skomunikować centrum Nałęczowa z dworcem PKP oraz żeby kuracjusze i turyści, przebywający w mieście, mogli z tych rowerów korzystać.
Czwarta generacja
– Bardzo cieszymy się, że nasza inicjatywa mająca na celu pobudzenie turystyki rowerowej w naszym subregionie, jest rozwijana przez lokalne samorządy – mówi Sławomir Łowczak, zastępca przewodniczącego Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień”. – Bardzo jesteśmy z tego zadowoleni, bo właśnie o to nam chodziło. Mamy na terenie powiatu puławskiego i przyległych terenów sieć szlaków rowerowych, która liczy około 500 kilometrów. To jest ewenement, tego tutaj w okolicy nigdzie w takiej skali nie ma. Ta sieć szlaków rowerowych stanowi pewną połączoną ze sobą, zintegrowaną całość.
Ta inicjatywa związana z rowerem miejskim wpisuje się w to, co zaczęliśmy robić i cieszymy się, że dołożony jest dodatkowy kamyczek do sieci szlaków, która stwarza coraz więcej nowych atrakcji dla turystów – dodaje Łowczak
Jak zapewnia burmistrz Nałęczowa Wiesław Pardyka, będzie to system roweru czwartej generacji, który pozwala też na dość szybkie reagowanie na potrzeby mieszkańców czy turystów, jeśli chodzi o ilość stacji i lokalizację tych stacji. W przypadku rowerów czwartej generacji wszystko odbywa się poprzez aplikację internetową. Na smartfonie można rezerwować rower, wypożyczyć i tak samo są definiowane miejsca odstawienia. Nie trzeba robić stacji dokujących, natomiast w aplikacji te stacje będą wirtualnie zdefiniowane.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Nie tylko klasyczne rowery
-Geograficznie, w tych zdefiniowanych miejscach, będą stały stojaki na rowery. Pamiętajmy o tym, że jesteśmy miejscowością uzdrowiskową. Przyjeżdżają osoby starsze, które czasami wymagają wsparcia w tym wysiłku fizycznym, który zechcą podjąć, żeby jeździć na rowerze. Stąd chcemy eksperymentalnie kilkanaście rowerów elektrycznych też posiadać w tym systemie – wyjaśnia burmistrz Nałęczowa.
– Przyjmujemy pomysły miasta, związane z wprowadzeniem ścieżek rowerowych oraz rowerów dla naszych gości, z wielkim entuzjazmem – mówi Marcin Trębowicz, kierownik działu Fizjoterapii, Zakład Leczniczy Uzdrowisko Nałęczów. – Wiemy doskonale, że to ruch jest lekiem, którego nie da się niczym zastąpić. Każda forma aktywizacji ruchowej pacjentów, całego społeczeństwa, nie tylko ludzi przewlekle chorych, jako element profilaktyki prozdrowotnej jest bardzo istotny – dodaje Marcin Trębowicz.
Rower miejski w Nałęczowie ma funkcjonować już w przyszłym sezonie turystycznym. Jednoślady będzie można wypożyczać od kwietnia do października.