MPK w Poznaniu mówi „nie” przewozom rowerów miejskich.
Rower tak, ale nie z miejskiej wypożyczalni. Poznańskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne przypomina na jakich zasadach można korzystać z komunikacji miejskiej mając ze sobą rower.
Podczas przewozu roweru w autobusie lub tramwaju istotne jest ustawienie go w odpowiednio oznakowanym miejscu oraz przypięcie za pomocą pasków mocujących.
"Przewożąc rower i zajmując miejsce wyznaczone dla osoby na wózku inwalidzkim lub osoby przewożącej dziecko w wózku dziecięcym, należy niezwłocznie udostępnić miejsce osobie uprawnionej i opuścić pojazd" - wyjaśnia MPK.
W styczniu 2021 roku w życie wszedł nowy regulamin przewozów Zarządu Transportu Miejskiego oraz nowe przepisy porządkowe. Wśród nowych zapisów znalazła się informacja o pierwszeństwie zajmowania homologowanych miejsc wyznaczonych do przewozu wózków inwalidzkich i miejsc, w których można przewozić wózek dziecięcy oraz rower.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
"Wózek inwalidzki ma pierwszeństwo przed wózkiem dziecięcym i rowerem, wózek dziecięcy ma pierwszeństwo przed rowerem" - czytamy w dokumencie.
Dodatkowo w nowym regulaminie pojawił się zapis o zakazie przewozu pojazdów wyposażonych w silnik, rowerów i hulajnóg współdzielonych, hulajnóg nieskładanych, a także wózków rowerowych i transportowych. Oznacza to m.in., że do tramwaju i autobusu nie wejdziemy z miejskim rowerem Nextbike czy hulajnogą wypożyczoną na minuty.