Małopolanie najbardziej lubią jeździć na rowerze

infobike
09.05.2017 18:23

Najbardziej lubiane aktywności fizyczne przezmieszkańców województwa małopolskiego to jazda na rowerze,turystyka piesza, fitness i pływanie – wynika z badańprzeprowadzonych przez samorządowe Małopolskie ObserwatoriumRozwoju Regionalnego.

Badania wykazały też, że sportowe formy spędzaniawolnego czasu preferują bardziej kobiety niż mężczyźni.

Jak pokazały badania MORR, wśród ulubionych sportówMałopolan są przede wszystkim jazda na rowerze (ponad 40proc.) i turystyka piesza (38,3 proc.). Duży odsetek mieszkańcówpływa, ćwiczy w klubach fitness i siłowniach (ponad 20 proc.) orazbiega (17 proc). W badaniu mieszkańcy mogli wybrać więcej niżjedną odpowiedź.

Marszałek Małopolski Jacek Krupa podkreślił wewtorek, że mieszkańcy regionu mają świetne warunki do uprawianiaturystyki pieszej oraz jazdy na rowerze. „Wynika to międzyinnymi z faktu, że Małopolska jest niekwestionowanym polskimliderem, jeśli chodzi o budowę ścieżek rowerowych. Towłaśnie w województwie małopolskim do 2020 r. powstaniedla rowerzystów osiem tras o długości 950 km” -zaznaczył.

Jak przypomniał, trasy te mają stworzyć spójnąsieć, która obejmie całą Małopolskę, wyposażoną w miejscaobsługi rowerzystów wraz z odpowiednią infrastrukturą i bazągastronomiczno-noclegową. „Dzięki temu mieszkańcy orazturyści będą mieli jeszcze bardziej dogodne warunki do uprawianiaturystyki rowerowej i organizowania nawet kilkudniowych wyprawna jednośladach” – dodał Krupa.

Jak wynika z badań MORR, ponad połowa mieszkańcówregionu określa dostęp do obiektów sportowych jako dobry lubbardzo dobry. Najlepiej dostęp do nich ocenili mieszkańcy stolicyMałopolski – Krakowa. W przeprowadzonych badaniach mieszkańcyzwracają też uwagę, że warto zainwestować w budowętras rowerowych i pływalni.

Wśród obiektów sportowo-rekreacyjnych, którychbrakuje w gminach, wymienia się także lodowiska i siłowniezewnętrzne. Co piąty mieszkaniec twierdzi przy tym, że w ichgminach niczego nie brakuje.

Badania pokazały, że ponad jedna trzecia mieszkańcówregionu uprawia sport trzy razy w tygodniu bądź częściej. Niemalco trzeci mieszkaniec podejmuje aktywność fizyczną jeden-dwa razyw tygodniu. Jednak ponad 15 proc. przyznało, że nigdy nie ćwiczyło.

Poziom aktywności fizycznej jest większy wśródludzi pomiędzy 18. a 24. rokiem życia (aktywność fizyczną trzyrazy w tygodniu i częściej podejmuje niemal 43 proc. osób w tymprzedziale) i po 60. roku życia (niemal 38 proc.). Odsetek osóbpodejmujących aktywność fizyczną wzrasta także wraz zwykształceniem i dochodami. Nie ma natomiast znaczących różnic wzależności od subregionu zamieszkania, choć na tle innych wyróżniasię pozytywnie Kraków.

Badanie zostało przeprowadzone na próbie 3 tys.Małopolan, przy czym w każdym z sześciu obszarów terytorialnych(Krakowski Obszar Metropolitalny, subregion tarnowski, subregionsądecki, subregion podhalański, Małopolska Zachodnia) orazdodatkowo w Krakowie, przeprowadzonych zostało po 500 wywiadówtelefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). (PAP)

rgr/ skr/