Lubelskie: przygotowania do uruchomienia przejścia pieszego i rowerowego w Hrebennem

infobike
13.01.2016 13:27

W tym roku powstać ma dokumentacjadotycząca dostosowania przejścia granicznego w Hrebennem(Lubelskie), na granicy z Ukrainą, do ruchu pieszego i rowerowego.Termin uruchomienia odpraw dla pieszych i rowerzystów nie zostałjeszcze ustalony. 

?W tym roku mamy zaplanowaneprzeznaczenie 30 tys. zł na dokumentację, która ma rozpocząćewentualne planowanie inwestycji dotyczącej przejścia pieszego irowerowego w Hrebennem? ? powiedział w środę na konferencjiprasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

 

Chodzi o opracowanie tzw. programufunkcjonalno-użytkowego, czyli planu wbudowania ciągu pieszego irowerowego w infrastrukturę przejścia w Hrebennem. Istnienieoddzielnego pasa dla pieszych i rowerzystów jest konieczne dlauruchomienia odpraw dla nich.

 

Otwarcie przejścia w Hrebennem dlapieszych i rowerzystów będzie uzależnione od oceny pilotażowegoprogramu takiego ruchu na sąsiednim przejściu z Ukrainą, wDołhobyczowie ? zapowiedział Czarnek.

 

Wojewoda pokreślił, że ruch pieszy wDołhobyczowie rośnie, co oznacza, że takie przejście jestpotrzebne, zabiegali o nie mieszkańcy i samorządowcy.

 

?Jestem za tym, żeby mieszkańcom isamorządowcom iść na rękę w tym względzie, ale są jeszczekwestie bezpieczeństwa finansowego państwa. Chcemy obserwować, naile przejście piesze i rowerowe sprzyja nielegalnemu przewożeniuprzez granicę towarów ze strony ukraińskiej na stronę polską, boto jest zagrożenie dla finansów państwa i to musi byćzaobserwowane i zbilansowane? – zaznaczył.

 

?Umówiłem się ze służbą celnąna bardziej szczegółowe rozmowy na temat ich spostrzeżeń, co dozagrożeń, później będą wnioski i podsumowania, i one będądecydować, co będzie dalej z tym przejściem i pewnie z Hrebennem,bo jedno z drugim ma wiele wspólnego? ? dodał Czarnek.

 

Przekroczenie pieszo granicy z Ukrainąmożliwe jest tylko na przejściu w Medyce w woj. podkarpackim, nainnych przejściach można to zrobić jedynie jadąc samochodem,autobusem lub pociągiem. Zakaz ruchu pieszego wynika z brakuodpowiedniej infrastruktury.

 

W lipcu ubiegłego roku pilotażowouruchomiono odprawę dla pieszych i rowerzystów na nowym przejściugranicznym w Dołhobyczowie, gdzie wyznaczono dla nich oddzielnepasy. Pilotaż miał trwać pół roku, przedłużono go na kolejnepółrocze.

 

Jak wynika z danych Straży Granicznejpopularność tego przejścia systematycznie rosła, łącznie wciągu pierwszych sześciu miesięcy dokonano na nim 50 tys. odprawosób – pieszych i rowerzystów. Najczęściej byli to podróżniudający się na zakupy do przygranicznych miejscowości bądź nawycieczki turystyczne. (PAP)