Łódź: podpisano umowę na obsługę Łódzkiego Roweru Publicznego!

infobike
29.01.2016 12:07

Dziś w Łodzi (29 stycznia 2016)podpisano umowę na obsługę Łódzkiego Roweru Publicznego. Umowazostała zawarta między Zarządem Dróg i Transportem w Łodzi, afirmą Nextbike Polska. Wiosną rozpocznie działalność druginajwiększy system rowerów miejskich w Polsce – 100 stacji i 1000rowerów. Kwota, za którą Łódź będzie miała rower publiczny,to ponad 12 mln złotych.

Umowa po wielu problemach

Trzy odwołania od wyników przetarguopóźniło uruchomienie roweru publicznego w Łodzi. Ostatnieodwołanie miało miejsce w grudni 2015 roku. Odwołanie do KrajowejIzby Odwoławczej złożyło wtedy dwie firmy: ROMET, której ofertęodrzucono ze względów formalnych, oraz zwycięska w przetarguNextbike Polska.

21 stycznia 2016 roku Krajowa IzbaOdwoławcza rozpatrzyła dwa odwołania od ostatniego przetargu, wktórym w grudniu 2015 roku zwyciężyła firma Nextbike Polska, iodrzuciła skargi jako bezzasadne. Pozwoliło to Zarządowi Dróg iTransportu w Łodzi podpisać umowę na realizację projektu.

Drugi największy system rowerówmiejskich w Polsce

ŁRP to 1000 rowerów, które będziemożna wypożyczać w 100 stacjach zlokalizowanych głównie wstrefie śródmiejskiej. Rowery typu miejskiego z niską ramą,błotnikami, oświetleniem, koszykiem będą w kolorach ciemnoszarymi czarnym. Każdy posiada zabezpieczenia umożliwiającepozostawienie (przypięcie) w innym miejscu niż stacja dokująca ?poinformował Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi.

Bezpłatne 20 pierwszych minut imoduły GPS
Jednoślady mają być wyposażone w moduły GPS -to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek kradzieży. Przede wszystkimjednak dostarczą informacji o trasach, którymi poruszają sięmieszkańcy. Dane będą wykorzystywane przy projektowaniu kolejnychdróg rowerowych w Łodzi. Wygląd terminali będzie spójny zSystemem Informacji Miejskiej, a na każdym z nich dostępna będziemapa z lokalizacją wszystkich stacji.

Jak informuje ZDiT klient będziemógł wypożyczyć rower po zalogowaniu w terminalu. ZDiT chce, bybyło to możliwe przy użyciu np. migawki, legitymacji studenckiejczy specjalnej karty ŁRP.

Pierwsze 20 minut korzystania zroweru będzie bezpłatne. Za pierwszą godzinę zapłacimy złotówkę,drugą 3 zł, a każdą następną 5 zł. Możliwe również będziewypożyczenie dwóch rowerów przez jednego użytkownika.

Termin realizacji zadania to wiosna2016 roku. Stacje Łódzkiego Roweru Publicznego miały, wedługpoczątkowych założeń, zacząć działać od 31 marca 2016 roku, aumowa na ich utrzymanie obowiązywać będzie do 30 listopada 2019roku.

– Lokalizacjewszystkich stacji
– Mapa