List otwarty do krakowskich parlamentarzystów: lista priorytetowych zadań w rozpoczynającej się kadencji

infobike
26.10.2011 20:36

List otwarty do krakowskich parlamentarzystów: lista priorytetowych zadań w rozpoczynającej się kadencji


Szanowni parlamentarzyści, pragniemy zwrócić się do Państwa z gorącym apelem o włączenie się w działania na rzecz rowerzystów. Chcemy poprosić o wsparcie ponownego powstania, a następne wstąpienie do Parlamentarnej Grupy ds. Rozwoju Komunikacji i Turystyki Rowerowej. Działania tej grupy, wspieranej ze strony MI przez ministra Radosława Stępnia, zakończyły się bardzo ważną dla każdego rowerzysty zmianą Prawa o Ruchu Drogowym –apeluje Adam Łaczek z ibikekrakow.com

 1

Potrzebujemy kontynuacji tych działań. Konieczne jest dokończenie reformy polskiego prawa –po tym jak udało się zmienić ustawę, należy zmienić rozporządzenia regulujące budowę infrastruktury rowerowej, tak aby formalnie uniemożliwiły dalsze powstawanie na naszych ulicach rowerowych bubli. Rozporządzenia te są już spóźnione. Ich brak jest już teraz używany jest przez urzędników do utrącania pomysłów na usprawnienie infrastruktury rowerowej (nie pojawią m.in. śluzy rowerowe). Jeżeli ww. Rozporządzenia nie pojawią się w najbliższych tygodniach, będziemy wdzięczni za złożenie interpelacji w tej sprawie.


Konieczne jest zapewnienie, w ramach perspektywy budżetowej UE na lata 2014-2020, środków specjalnie dedykowanych na tworzenie sieci infrastruktury rowerowej, które pozwolą na budowę dróg rowerowych nie tylko przy okazji inwestycji samochodowych, ale tam gdzie są najbardziej potrzebne. Dyskusje i decyzje w tej sprawie to sprawa już najbliższych miesięcy. Bez odpowiedniego wsparcia z Unii bezpieczeństwo rowerzystów stale będzie się pogarszać, a przy obecnym poziomie finansowania, pełnej sieci dróg dla rowerów w Krakowie doczekamy się ok. 2631 roku.


Konieczne jest zapewnienie funduszy na rozwój polskiej myśli technicznej i transfer rowerowego know-how z krajów bardziej pod tym względem rozwiniętych, aby było więcej inżynierów zdolnych do projektowania dróg i specjalistów zdolnych zarządzać polityką rowerową. Obecnie nie ma nawet polskiego podręcznika do budowy dróg rowerowych, polskie politechniki nie oferują kursów na ten temat, a środowiska rowerowe muszą pilnować każdego projektu ścieżki, aby był sensowny. Często rozwiązania dobre i sprawdzone w Europie przegrywają z zabobonami powielanymi przez lata w urzędniczych kręgach.


Należy zreformować dotychczasowy system szkolenia zarówno kierowców, jak i rowerzystów, aby docelowo możliwe było osiągnięcie wyższego poziomu bezpieczeństwa na ulicach, które w dużej mierze zależy od umiejętności i właściwych zachowań wobec siebie obu tych grup. Obecnaformuła karty rowerowej dla najmłodszych jest atrapą edukacji.


Rowerowy Kraków od momentu odzyskania niepodległości był ważnym i opiniotwórczym ośrodkiem, a jego „dobre praktyki”powielane są w całej Polsce. Dlatego liczymy na duże zaangażowanie parlamentarzystów z Krakowa. Będziemy wdzięczni za możliwość spotkań z Państwem na temat działań prorowerowych w rozpoczynającej się kadencji.

Inicjatywa Kraków Miastem Rowerów

foto: Radio Nederland Wereldomroep


Źródło: http://ibikekrakow.com/2011/10/26/list-otwarty-do-krakowskich-parlamentarzystow-lista-priorytetowych-zadan-w-rozpoczynajacej-sie-kadencji/