Kraków – Muzeum Historyczne kupiło transportowe rowery cargo
W ramach akcji „Skoczże na rower”,promującej ekologiczny transport, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zakupiłodwa rowery cargo, wyposażone w skrzynię transportową o ładowności 80 kg.Będą służyły do przewozu książek, niektórych eksponatów itp. pomiędzy 17oddziałami muzeum.
Pierwszą trasę rowery przejechały we środę – spodBarbakanu do muzeum Krzysztofory, przy Rynku.
„To kolejna cegiełka w promocji rozwiązańekologicznych. Inicjatywa wpisuje się w politykę miejską – walki z różnymicywilizacyjnymi dolegliwościami, które dotykają nas szczególnie mocno wKrakowie. Myślę, że z takich mikrokroków rodzą się makroefekty” –powiedział PAP Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, MichałNiezabitowski.
Wymiary skrzyni ładunkowej, umieszczonej z przodu roweruwynoszą: 47cm na 93cm na 50cm; ma ona ładowność 205 litrów, można w niejprzewozić ładunki o wadze 80 kg. Rower wyposażony jest dodatkowo wsilnik o mocy 250 W oraz kompaktowy akumulator pozwalający na przejechanie40-60 km.
Koszt tego transportowego roweru o nazwie „BabboeCity Cargo Mountain” wynosi 18 tys. złotych. Według wstępnych szacunkówdyrekcji muzeum, inwestycja pozwoli zmniejszyć wydatki na paliwo, a dziękioszczędnościom – zakup rowerów może zwrócić się już w przeciągu około 12miesięcy.
„Właśnie rower jest dla muzeum idealnymrozwiązaniem, bo muzeum ma dużo oddziałów położonych w centrum – w niedalekiejodległości jeden od drugiego; rowerem można przewieźć wszystko, czego nieda się wziąć na piechotę, w dodatku nie ma problemu z parkowaniem. Samo hasłoakcji +Skoczże na rower+ jest bardzo krakowskie” – powiedziałinicjator akcji, krakowski radny z Klubu Prawo i Sprawiedliwość – ŁukaszSłoniowski.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Słoniowski przypomniał, że pomysł zrodził się na wiosnę 2017roku, po konferencji rowerów towarowych w Wiedniu: „zobaczyłem żejest to miasto, które stawia na wykorzystanie rowerów w różnych aspektachżycia. Szybko udało mi się namówić na zakup dwóch pierwszych rowerówdyrektora Muzeum Historycznego w Krakowie; muzeum ma aż 17 placówek w centrumKrakowa i jest niejako +modelową+ instytucją dla tego typu inicjatywy –transportu rowerowego” – dodał radny Słoniowski.
To już kolejna akcja rowerowa Muzeum Historycznego – wroku 2014 muzeum uruchomiło projekt łączący aktywny wypoczynek na rowerzez poznawaniem muzealnych kolekcji. Przygotowano wtedy trzy trasy łączącetematycznie muzealne oddziały: trasę czerwoną – „Kraków z czasów II wojnyświatowej”; trasę zieloną – poświęconą dziejom średniowiecznego miasta;trasę niebieską – „szlakiem lokalnych tradycji i zwyczajów”.(PAP)
„