Kraków: miasto zaczyna zauważać rowerzystów?

infobike
05.09.2013 00:33

P {}A:link {}

Kraków: miasto zaczyna zauważać rowerzystów?

Intensywna promocja transportu rowerowego oraz komunikacji miejskiej jest niezwykle istotna w Krakowie. Jeśli miasto się upora z dymiącymi piecami i tym samym z niska emisją, to zapewne uwidoczni się wyraźniej problem zanieczyszczeń od transportowych. Dodatkowo w UE będą się zaostrzać standardy dotyczące czystości powietrza –pisze Maciej Skinderowicz

Idea transportu zrównoważonego zakłada równe proporcje dla wszystkich uczestników ruchu i mieszkańców. Jak na razie wciąż dominuje transport samochodowy. Do 2020 roku, w Krakowie transport rowerowy powinien stanowić 15%. Jest dużo do zrobienia. Rowerzyści powinni się czuć bezpiecznie, móc sprawnie i płynnie pokonywać trasę z domu do pracy, szkoły lub uczelni. Jeżeli część kierowców przesiądzie się na rower, to może zadziałać zasada kuli śniegowej. Podczas powrotu z pracy na rowerze, aż miło popatrzeć jak bezproblemowo pokonuje się zakorkowaną trasę. W ciągu 20 minut można pokonać 5 kilometrów w centrum miasta, podczas gdy w godzinach szczytu, jazda samochodem na tym samym odcinku może zająć nawet godzinę. Jednak warunkiem jest, że równolegle będzie poprowadzona ścieżka rowerowa. Nie chodzi bowiem o to, żeby się przeciskać między samochodami.

Codziennie zaoszczędzona godzina na dojazdach do i z pracy, stanowi w miesiącu cały ekstra dzień. Jeśli doliczymy zaoszczędzone pieniądze, to wtedy nie sposób pochwalić się znajomemu, że jazda samochodem po Krakowie ma niewielki sens. Być może uda się go namówić na przesiadkę na rower.

Jeżeli infrastruktura rowerowa będzie się sprawnie rozwijać, to z pewnością zadziała efekt śniegowej kuli i z miesiąca na miesiąc zacznie przybywać rowerzystów a ubywać stojących w korkach samochodów. Wszystkim to wyjdzie na zdrowie.

Już 20 września, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w Krakowie odbędzie się międzynarodowa dyskusja na temat polityki rowerowej miasta. ZIKiT planuje również w połowie miesiąca zaprezentować synchronizacje KKM z wypożyczalnią miejskich rowerów.

Od 16 do 22 września w Krakowie odbywać się będzie Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Celem akcji jest zachęcenie mieszkańców miast do korzystania z ekologicznych środków podróżowania. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Zostań ekojeźdźcem! Oszczędź na paliwie 1000 zł rocznie!”. Podsumowaniem całości działań jest Europejski Dzień bez Samochodu, który odbędzie się 22 września.”

ZIKiT na konferencji o rowerach

Jednym z najważniejszych punktów Tygodnia Mobilności, który wydarzy się w Krakowie, będzie konferencja dotycząca polityki rowerowej miast. 20 września w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa spotkają się aktywiści rowerowi, urzędnicy ZIKiT, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz zagraniczni goście, którzy porozmawiają na temat obecności rowerzystów w strukturze miejskiej oraz w jakim kierunku powinna podążać polityka odnośnie do stworzenia dogodnych warunków dla cyklistów.”

więcej: lovekrakow.pl

Źródło: http://powietrze.krakow.pl/miasto-zaczyna-zauwazac-rowerzystow/