Konwent na rowerach z marszałkami
Obradami w Krynicy-Zdroju zakończyło sięprzewodnictwo Małopolski w Konwencie Marszałków. Przez ostatniepół roku marszałkowie spotkali się na obradach trzykrotnie.Rozmawiano o najważniejszych i najbardziej aktualnych sprawachsamorządu województw.
Teraz przez najbliższe pół roku przewodnictwo wKonwencie Marszałków objęło województwo łódzkie. Marszałkowskąlaskę z rąk Jacka Krupy odebrał Witold Stępień.
„To było sześć miesięcy wypełnionychinspirującą pracą. Mieliśmy okazję wymieniać siędoświadczeniami, poznawać różne perspektywy danego zagadnienia,wypracowywać wspólne stanowiska. Mam nadzieję, że czas spędzonyna obradach w Małopolsce będzie dla Państwa inspiracją do jeszczeszerszej współpracy” – mówił na zakończenie marszałekJacek Krupa.
W trakcie małopolskich obrad Konwentu Marszałkówszefowie regionów mieli okazję rozmawiać m.in. o politycesenioralnej, finansowaniu jednostek samorządowych czy zmianachdotyczących realizacji programów w zakresie polityki spójności.
Tematem były też wyzwania stojące przed samorządamiw walce o czyste powietrze. Według wicemarszałka Wojciecha Kozaka,główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest tzw.”niska emisja”. „Jak pokazują dane, w Polsce ciągleaktywnych jest nawet 3 mln „kopciuchów”, czyli pieców, którenie spełniają żadnych norm. Co więcej, sytuację pogarsza jeszczespalanie złej jakości węgla. Dlatego w Małopolsce postawiliśmyna uchwały antysmogowe, które dokładnie regulują dopuszczalneurządzenia grzewcze i jakoś paliwa, które są dopuszczalne dostosowania przez naszych mieszkańców” – wyliczał.
„Widzimy wyraźnie, że pyły PM 10 i PM 2,5 wblisko 50 proc. powstają w niedostosowanych do obecnych normkotłach. Jeszcze gorzej wygląda kwestia benzo(a)pirenu – za 86proc. ilości w atmosferze odpowiadają gospodarstwa indywidualne.Wszystko dlatego, że mieszkańcy ciągle nie rozumieją, jakdramatyczne konsekwencje ma spalanie plastikowych śmieci” –mówił wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Zachęcał równieżobecnych marszałków do zaangażowania się w projekt klastrówenergii.
W ocenie ministerstwa energii inicjatywa ta pozwoli napoprawę lokalnego bezpieczeństwa energetycznego czy jeszcze lepszewykorzystanie potencjału miejscowych zasobów.
Marszałkowie województw podpisali równieżdeklarację dotyczącą krajowej sieci ścieżek rowerowych. Wostatnim czasie rośnie zainteresowanie turystyką rowerową w całymkraju, poprawia się także infrastruktura, z której mogą korzystaćmiłośnicy dwóch kółek. Małopolska jest liderem w budowaniuścieżek rowerowych, których do 2020 r. powstanie tam prawie 1000km.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
„Turystyka rowerowa staje się coraz ważniejszymelementem wizerunku turystycznego i oferty turystycznej nie tylkoposzczególnych regionów, ale i całego kraju. Jednocześnie rosnąoczekiwania klientów – mieszkańców i turystów. Rowerzyściposzukują komfortu, bezpieczeństwa, dostępności orazodpowiedniego standardu oferowanych im usług, profesjonalnej obsługii kompleksowej informacji turystycznej” – podkreślałmarszałek Jacek Krupa, zachęcając do poznania szerzej tegorocznejkampanii rowerowej „Małopolska na rowery”.
Marszałkowie rozmawiali także o wyzwaniach stojącychprzed regionami w zakresie współpracy terytorialnej czy też oproblemach niedofinansowania służby zdrowia i zwiększającego sięniedoboru kadry medycznej. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej,za 10 lat liczba lekarzy obniży się o 3 proc., a za 20 lat o 9proc. Może stać się to realnym zagrożeniem dla właściwegofunkcjonowania służby zdrowia oraz życia mieszkańców.
„Dane statystyczne dotyczące liczby lekarzy ipielęgniarek w Polsce budzą coraz większe zaniepokojenie. Wg OECDw Polsce na 1 000 mieszkańców przypada 2,2 lekarza, 0,33 lekarzadentysty oraz niewiele ponad 5 pielęgniarek… a w przeciągu kilkulat ta sytuacja ma wyglądać jeszcze gorzej” – alarmowałWojciech Kozak.
Małopolska została gospodarzem spotkań KonwentuMarszałków RP już trzykrotnie – w 2000, 2008 i 2017 roku.Marszałkowie obradowali w Zakopanem, Krakowie i Krynicy-Zdroju.
Kkż/
„