Kolejarze chcą pożyczać … elektryczne rowery. Ruszył pilotaż!
Przy dworcu kolejowym we Władysławowie (Pomorskie) rozpocząłsię w poniedziałek, 15 czerwca, test stacji ładowania i wynajmu rowerów, napędzanych energiąelektryczną. W przyszłym tygodniu podobny pilotaż zostanie uruchomiony w Helu.
To pionierski projekt Grupy PKP.
Kolejowy bike sharing
-„To kolejny etap naszego projektu, który polega nawprowadzeniu bike sharingu na dworce kolejowe. Od ponad roku trwały testywewnętrzne, teraz rozpoczynamy testy zewnętrzne, które potrwają do końcamiesiąca. Chcemy prosić mieszkańców i turystów o wypełnienie ankiety waplikacji internetowej i wskazanie błędów w funkcjonowaniu stacji ładowaniaoraz rowerów” – powiedział na konferencji prasowej we Władysławowie prezes PKPTelkol Mirosław Gilarski.
W rozmowie z PAP Gilarski podkreślił, że to pierwsza w krajuusługa bike sharingu na stacjach kolejowych oferowana przez Grupę PKP.
-„Ten nowatorski dla nas projekt wpisuje się w szeroko pojętąpolitykę rządu dotyczącą rozwoju elektromobilności w kraju” – podkreślił.
Letni pilotaż
Prezes PKP Telkol wyjaśnił, że jeśli pilotaż się powiedzie,wynajem rowerów i stacje ładowania będą funkcjonować we Władysławowie i Helu dokońca września.
„Pilotaż jest częścią prac badawczo-rozwojowych, któreprowadzimy w Grupie PKP nad rozwojem elektromobilności oraz tzw. transportu naostatniej mili z wykorzystaniem pojazdów elektrycznych. Najlepszym sposobemprzed wdrożeniem docelowych rozwiązań jest ich sprawdzenie w rzeczywistości,stąd pomysł na przeprowadzenie testów na jednej z bardziej malowniczych trasrowerowych na Pomorzu” – nadmienił członek zarządu PKP S.A. MirosławAntonowicz.
Gilarski zaznaczył, że pilotaż bike sharingu w dwóchmiejscowościach na Półwyspie Helskim to również pomysł na zwalczaniewykluczenia komunikacyjnego. „Ktoś dojedzie wypożyczonym rowerem na stacjękolejową i dzięki temu zyskamy nowego klienta dla spółek przewozowych PKP” –dodał.
Jaki jest cel?
Docelowo na każdym z dwóch dworców kolejowych znajdzie się10 nowoczesnych rowerów elektrycznych, a obecnie we Władysławowie do dyspozycjiturystów i mieszkańców jest 20 pojazdów. W przyszłym tygodniu podobny punktładowania rowerów elektrycznych i ich wynajmu ruszy w Helu.
Obie stacje ładowania oraz wypożyczania pojazdów to 12stanowisk dla elektrycznych dwukołowców tj. rowerów, skuterów i hulajnóg.Połowa miejsc przeznaczona będzie na rowery do wypożyczenia, a pozostałe dlaużytkowników z własnymi pojazdami.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
W specjalnej szafce z zamkiem elektromagnetycznym,otwieranej zdalnie przy pomocy dedykowanej aplikacji na smartfona, znajduje sięgniazdo 230V/8A do ładowania jednośladów, a także wejście USB do szybkiegozasilenia przenośnego sprzętu elektronicznego. W środku jest też miejsce namały bagaż podręczny oraz linka zabezpieczająca pojazd przed kradzieżą.
Oferowane do wypożyczenia rowery przy wspomaganiuelektrycznym mogą rozwinąć prędkość do 25 km/h. Dla mniej wprawionych osób,wyprodukowane w Polsce jednoślady wyposażono także w trzytrybowy systemwsparcia jazdy. Na w pełni naładowanej baterii takim rowerem będzie możnaprzejechać 100 kilometrów. Jazda jest możliwa również bez silnika elektrycznegotylko przy użyciu siły własnych mięśni.
Po użyciu roweru użytkownik ma odstawić go na jednej z dwóchstacji ładowania przy dworcach we Władysławowie i Helu. Trasa rowerowa międzytymi miejscowościami wynosi ok. 33 km.
Wdrażany pilotaż jest prowadzony w ramach projektu PilotMaker Elektro ScaleUp, który jest współfinansowany przez Polską Agencję RozwojuPrzedsiębiorczości. Jego głównym celem jest rozwijanie potencjałuelektromobilności w społeczeństwie, a także popularyzacja ekologicznych źródełtransportu.
PKP Telkol zlecił w całości wykonanie zadania start-upowiTrybEco z Łodzi.(PAP)
„