KE rozważa przedłużenie ceł antydumpingowych na chińskie rowery

infobike
04.06.2018 15:23

Komisja Europejska zdecydowała w poniedziałek o wszczęciu dochodzeniaws. przedłużenia środków antydumpingowych wobec producentów rowerów zChin. Do kontynuowania obecnej polityki celnej wezwało Komisję EuropejskąStowarzyszenie Producentów Rowerów (EBMA).

W marcu br. EBMA złożyło doKomisji wniosek w tej sprawie w imieniu producentów reprezentujących ponad 45proc. unijnej produkcji rowerów.

W jego uzasadnieniu podano, że”w związku z wygaśnięciem środków istnieje prawdopodobieństwo kontynuacjilub ponownego wystąpienia dumpingu i szkody dla przemysłu unijnego”.

Przedstawiciele europejskiegoprzemysłu rowerowego argumentują, że jeśli obecne ograniczenia dotycząceprzywozu rowerów do Unii z Chin (a także Kambodży, Pakistanu i Filipinjako krajów pośredniczących) zostaną zniesione, jego poziom najprawdopodobniejznacząco wzrośnie, głównie z powodu „istnienia znacznych niewykorzystanychmocy produkcyjnych (…) w ChRL”, „atrakcyjności rynku unijnego podwzględem wielkości” oraz cen.

Zdaniem stowarzyszenia pozniesieniu zapór antydumpingowych chińskie ceny eksportowe kształtowałyby sięna poziomie wystarczająco niskim, aby nadal wyrządzać szkodę przemysłowiunijnemu, którego sytuacja pozostaje „niestabilna”.

Na poparcie swoich zarzutówstowarzyszenie przywołało sprawozdanie KE z 2017 r. na temat znaczącychzakłóceń w gospodarce ChRL, a zwłaszcza tzw. zakłóceń ogólnych (związanychm.in. z gruntami, energią i kapitałem) oraz zakłóceń w sektorach stali,aluminium i substancji chemicznych, które są podsta­wowymi materiałamistosowanymi w przemyśle rowerowym. W tym samym dokumencie podkreślonorównież poważne problemy związane z nadwyżką mocy produkcyjnych na rynkachstali i aluminium w Chinach, w związku z czym stwierdzono, że ceny w tychsektorach nie są wynikiem działania sił rynkowych.

W swoim wniosku EBMA powołało sięna przykłady z rynku USA i Japonii, gdzie na skutek niekontrolowanego napływu zChin rodzima produkcja rowerów niemal całkowicie zanikła. Przedstawionoteż wyliczenia, według których zeszłoroczny eksport chińskich rowerów doUE wzrósł o 15 proc., a sprzedaż rowerów wyprodukowanych w Europie zmalałao 6 proc.

Komisja uznała argumentystowarzyszenia za wystarczające, by wszcząć postępowanie dochodzeniowe. Oznaczato, że obecnie obowiązujące regulacje antydumpingowe zostają przedłużone dochwili zakończenia śledztwa. Zdaniem przedstawicieli KE może to potrwać ok. 15miesięcy.

Podobne dochodzenie na wniosekEBMA Komisja Europejska prowadzi w sprawie importu na rynek UE chińskich rowerówelektrycznych.

z Brukseli Grzegorz Paluch (PAP)