Katowice. Spis zasad korzystania z wypożyczalni min. rowerów i e-hulajnóg

infobike
20.09.2019 20:44

Zbiórdobrych praktyk dla użytkowników wypożyczalni elektrycznychhulajnóg, skuterów, rowerów czy samochodów, przygotowaliprzedstawiciele samorządu Katowic, a także zaangażowanych w tęsferę mobilności firm i instytucji.

Wspólnezasady transportu współdzielonego

Wprzedsięwzięcie związane z szybkim rozwojem tzw. transportuwspółdzielonego (sharing), obok katowickiego magistratu,zaangażowały się: Tauron, ING Bank Śląski, blinkee.city i innogyPolska. Partnerzy wspólnie m.in. zorganizowali w piątek nakatowickim rynku wystawę pojazdów elektrycznych i możliwośćrozmowy z ekspertami.

Zaprezentowanoteż kodeks dobrych praktyk korzystania z tych form transportu –pod hasłem „ekooltury jazdy”. Jak przekazała JoannaMajer-Skorupa z biura prasowego ING, obejmuje on siedem podstawowychzasad transportu współdzielonego.

Toporady: „Zerknij, czy pojazdom nic nie dolega. Jeśli tak,poinformuj o tym operatora”, „Przepisowa, bezpieczna jazda jestzawsze cool”, „Upewnij się, że masz ze sobą wszystkie swojerzeczy. Gdy zauważysz coś, co do Ciebie nie należy, daj znaćoperatorowi” czy „Pojazdu nie należy prowadzić pod wpływemalkoholu, innych środków odurzających i substancjipsychotropowych”.

Pozostałewskazówki kodeksu, to: „Unikaj parkowania w bramach.Ścieżkirowerowe, przejścia dla pieszych, trawniki, tunele idachy też kiepsko się do tego nadają”, „Przed jazdą sprawdźstan baterii” i „Ze wszystkimi pytaniami i wątpliwościamimożesz śmiało zwracać się do operatorów usługi”.

Dużefirmy wchodzą w transport współdzielony

Jakzaznaczył, cytowany w informacji ING naczelnik wydziału obsługiinwestorów w katowickim magistracie Mariusz Jankowski, korzystanie zróżnych form transportu współdzielonego jest w tym mieście corazpopularniejsze. „To świadczy o tym, że nasi mieszkańcy sąaktywnymi uczestnikami globalnego trendu +gospodarki współdzielonej+„- ocenił samorządowiec.

Jesteśmyotwarci na nowe pomysły, bo dzięki temu dbamy o środowisko ipodnosimy jakość życia mieszkańców, zwiększając atrakcyjnośćotoczenia. Jako administracja lokalna chcemy popularyzować te formytransportu, ale jednocześnie pokazywać, jak prawidłowo z nichkorzystać” – zadeklarował Jankowski.

Odpowiedzialnyza projekt elektromobilności w ING Banku Śląskim ArkadiuszPilarski wskazał, że instytucja ta realizuje „szereg projektówz obszarów e-mobility i sharingu„. „Wierzymy, żewspółdzielenie to właściwa droga do budowania smart cities wPolsce. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę, że akceptacja takichrozwiązań i sposób korzystania z nich mogą wydawać się trudne,dlatego chcemy je oswajać przez ekoolturę jazdy” – zaznaczyłPilarski.

Dyrektorprojektów w obszarze elektromobilności w spółce Magenta GrupaTauron Artur Kalicki przekonywał, że koncern „buduje miastaprzyszłości rozwijając infrastrukturę dla carsharingu”.”Wprowadzamy rozwiązania, które mają na celu zapewnieniepowszechnego dostępu do elektrycznych pojazdów. Teraz przyszedłczas na kolejny krok, czyli na edukację, związaną m. in. zużytkowaniem pojazdów, sposobem ich parkowania, dbania o stantechniczny” – wskazał Kalicki.

Współzałożycielblinkee.city Paweł Maliszewski uściślił, że celem określenia”ekooltury jazdy” jest ułatwienie życia mieszkańcom wielkichaglomeracji. „Wierzymy, że dajemy im teraz pełny pakiet. Zjednej strony możliwość przejazdu ekologicznymi środkamitransportu, a z drugiej informacje jak z nich korzystać” -powiedział Maliszewski.

AndrzejPopławski z innogy Polska dodał, że sharing oznacza mnóstwocodziennych wyzwań. „Naszym zdaniem +ekooltura jazdy+ pomagauporządkować temat i wytycza kierunek działań dla rynku” -ocenił.

Inicjatorzykodeksu wpisali swoje przedsięwzięcie w dobiegający końcaEuropejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (w tym roku od 16 do22 września).

EuropejskiTydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa KomisjiEuropejskiej. Główny temat tegorocznej edycji to: „Bezpiecznyruch pieszy irowerowy”, a oficjalny slogan brzmi „Chodźz nami”. W tym roku kampania kładzie nacisk na aktywne środkitransportu indywidualnego oraz korzyści, jakie mogą one przynieśćzdrowiu i środowisku.(PAP)